مقالات کاربردی

زیباترین دکوراسیون خانه کوچک [از 40 متر تا …]

دکوراسیون خانه کوچک

امروزه مردم در سرتاسر جهان، علاقه‌مند به سکونت در خانه‌های کوچک و کاربردی در شهر‌های بزرگ هستند. دکوراسیون خانه های 40 متری ، و یا حتی دکوراسیون خانه های 50 متری یکی از چالش‌های بزرگ برای ساکنان این خانه‌هاست. چرا که در فضای کوچک، باید حسی مثبت به ساکنین آن القا شود؛ و از طرفی بهترین استفاده از فضای داخل خانه به عمل بیاید.

اغلب افرادی که خانه کوچک دارند، نمی‌توانند یک طراحی ایده آل برای خانه خود داشته باشند؛ چرا که طراحی کاربردی و بهینه خانه‌های کوچک نیازمند رعایت یک‌ سری نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است. استفاده از ایده‌های اصلی جهت طراحی یک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا با ارائه نکات مهمی که برای طراحی دکوراسیون خانه کوچک باید به آن‌ها توجه کنید، اشاره‌ای داشته‌باشیم.

طراحی فضای اتاق در دکوراسیون خانه کوچک

چگونه خانه کوچک را تزیین کنیم ؟ کمبود فضای کافی برای قراردادن لباس و وسایل در خانه‌های کوچک یکی از دغدغه‌های صاحبان این خانه‌ها به شمار می‌رود. به این منظور می‌توانید یک محفظه برای تخت‌خواب طراحی کنید و اطراف و زیر تخت‌خواب را جهت ذخیره‌سازی و قراردادن وسایل، به‌عنوان کمد قراردهید. استفاده از صفحات کشویی دسترسی به فضای داخلی این کمد‌ها را آسان‌تر خواهدکرد.

توجه داشته‌باشید هرچه ارتفاع کمد‌هایتان بیش‌تر باشد، برای قراردادن لباس مناسب‌تر هستند؛ چرا که استفاده از کمد‌های قدی برای لباس کاربردی‌تر و محبوب‌ترند. استفاده از صفحات کشویی دسترسی به فضای داخل کمد را آسان‌تر می کند. برای اتاق‌های کوچک بهتر است از در‌های کشویی استفاده کنید؛ چرا که استفاده از این در‌ها فضای اتاق را دلبازتر نشان می‌دهد و از لحاظ بصری ابعاد اتاق بزرگ‌تر دیده‌می‌شود. برای دکوراسیون خانه های 40 متری یا دکوراسیون خانه های 50 متری چه میتوان کرد؟

ایجاد تمایز در سطوح با استفاده از رنگ‌ ها

رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که جهت ایجاد خطای دید و بزرگ‌تر نشان دادن خانه مورد استفاده قرارمی‌گیرند. شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های متضاد یا متفاوت در قسمت انتهایی دیوار و سقف، این دو فضا را به‌صورت کامل از یک‌دیگر جدا کنید. پیشنهاد می شود با انواع دکوراسیون آشنا شوید.

دکوراسیون پذیرایی 40 متری

بهترین رنگ برای سقف خانه کوچک

برای قسمت‌ سقف بهتر است از رنگ‌های تیره‌تر و برای دیوار‌ها از رنگ‌های روشنی مانند رنگ‌های زیر استفاده‌کنید:

 • سفید
 • کرم
 • استخوانی
 • و…

  معرفی بروزترین مدل های دکوراسیون لاکچری 1402

ترفند بزرگ‌ تر نشان دادن پذیرایی در دکوراسیون منزل کوچک

از این ترفند می‌توانید برای طویل‌تر نشان دادن راهرو یا سالن اصلی نیز استفاده کنید. به طوری که دور‌ترین دیوار از در ورودی را با یک رنگ تیره رنگ کرده و برای سایر دیوار‌ها از رنگ‌های روشن استفاده کنید. با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید چیدمان منزل کوچک خود را طوری تنظیم کنید که بزرگ‌تر از مساحت واقعی خود به نظر برسد.

تزیین خانه کوچک

جداسازی اتاق کار از اتاق خواب در چیدمان منزل کوچک

اکثر خانه‌های کوچک چهل پنجاه متری فقط یک اتاق دارند. اما ممکن است صاحبان این آپارتمان‌ها علاقه داشته باشند دو فضای مجزا برای اتاق کار و اتاق خواب داشته باشند. برای دستیابی به این مهم می‌توانید از تخت‌خواب‌های سکویی استفاده کنید. در مقاله ای دیگر ایده دکوراسیون اتاق خواب را ببینید.

کاربرد تخت خواب سکویی در طراحی داخلی خانه کوچک

این تخت خواب‌ها در ارتفاع بالا قرار گرفته و به وسیله نردبان تعبیه شده در قسمت کناری یا جلویی خود قابل استفاده هستند. از فضایی که زیر این تخت خواب ایجاد می‌شود می‌توانید برای طراحی یک کتاب‌خانه کوچک شخصی به همراه میز کار استفاده نمایید. به این صورت دو محیط مجزا برای انجام دو فعالیت کاملا متفاوت خواهید داشت.

همچنین می‌توانید برای جدا سازی کامل این دو فضا از رنگ‌های متضاد برای طراحی دکوراسیون آن‌ها استفاده نمایید. در ثانی‌ برای مدیریت فضا می‌توانید از میز‌های تاشو کنار کتاب‌خانه خود استفاده کنید که در طراحی دکوراسیون خانه کوچک بسیار کاربردی‌تر هستند. پیشنهاد می شود درباره توالت فرنگی در فضای مجزا بخوانید.

استفاده از تجهیزات متحرک در چیدمان منزل کوچک

استفاده از تجهیزات متحرک در چیدمان منزل کوچک

اغلب افراد به طور متوسط در روز یک الی دوبار از محل خواب خود استفاده می‌کنند. به همین علت استفاده از سازه‌های متحرک به عنوان راه پله برای تخت‌خوابی که در محل بالایی اتاق قرار گرفته بسیار ایده خوب و هوشمندانه‌ای است. با جمع کردن راه پله و یا نردبان کنار تخت در طول روز، می توانید فضای آن منطقه را خلوت‌تر کنید که در بزرگ‌تر دیده‌شدن خانه تاثیر به‌سزایی دارد.

  20 ایده تزیین اشپزخانه در سال 2024 + معرفی ایده های جدید و شیک

مزایای تجهیزات متحرک در طراحی خانه کوچک

ایده سازه‌های متحرک مانند میز و صندلی‌های تاشو، راه پله و نردبان‌های متحرک و… در طراحی دکوراسیون خانه کوچک، اتاق‌های هتل و کاروان‌ها بسیار کارآمد است. هم‌چنین می‌توانید از رنگ‌های روشن برای این سازه‌ها استفاده کنید یا آن‌ها را هم‌رنگ محلی که در آن قرارمی‌گیرند تهیه کنید تا کم‌تر جلب توجه کنند و از شلوغ دیده‌شدن فضای خانه مانند اتاق و سالن جلوگیری شود. پیشنهاد می شود درباره جرم گیری شیرآلات بخوانید.

طراحی خانه کوچک

استفاده از تلویزیون‌ های دیواری در چیدمان خانه‌ های کوچک

اگر قصد دارید یک خانه کوچک را برای سکونت انتخاب کنید، بهتر است از تلویزیون‌های کوچک‌تر استفاده کنید. چرا که استفاده از تلویزیون‌های بزرگ باعث می‌شود تا خانه شما شلوغ‌تر دیده‌شود. بهتر است از میز تلویزیون استفاده نکنید و تلویزیون خود را به دیوار وصل کنید.

استفاده از این روش باعث می‌شود تا مجبور نباشید یک فضای اضافه جهت قرار دادن میز تلویزیون را اشغال کنید. هم‌چنین می‌توانید از تلویزیون‌‌هایی با قابلیت چرخش صد و هشتاد درجه استفاده کنید تا در هر موقعیتی از سالن یا اتاق خواب قرار داشتید بتوانید از تلویزیون خود استفاده نمایید.

طراحی سالن پذیرایی

در این قسمت به دکوراسیون پذیرایی ۴۰ متری یا چیدمان سالن ۴۰ متری می پردازیم. از آن‌جا که خانه‌های ایرانی‌ بسیار پر رفت و آمد هستند و نیاز به فضای نشیمن برای پذیرایی از مهمان‌ها دارند؛ باید سازوکاری طراحی شود تا افراد بتوانند هرچه بیش‌تر از این فضا استفاده کنند.

می‌توانید از قسمت اطراف هال یا سالن پذیرایی خود، قرار دادن کمد و یا کتاب‌خانه استفاده نمایید. در این صورت هم یک مدیریت خوب برای قراردادن مبلمان خود داشته‌اید و هم از آن فضا برای جادادن وسایل خود استفاده‌کرده‌اید. با ایده دکوراسیون پذیرایی بیشتر آشنا شوید.

نورپردازی در دکوراسیون منزل کوچک

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون منزل کوچک

نور پردازی مناسب یکی از مواردی است که کمک می کند سالنی که از مبلمان پر شده، دلباز بودن خود را از دست ندهد.

استفاده از کاناپه دوکاره

اگرچه زوج‌های جوان استفاده از کاناپه‌های دو کاره‌ (کاناپه تخت شو) را نمی‌پسندند اما با خرید این کاناپه‌ها و قراردادنشان در گوشه اتاق می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید! این کاناپه‌ها در طول روز فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و موقع استراحت می‌توانید به راحتی آن‌ها را به تخت خواب تبدیل کنید. استفاده از این کاناپه‌ها در رنگ‌های روشن زیبایی خاصی به اتاق یا سالن خانه شما می‌دهند.

استفاده از سبک مینیمال در دکوراسیون خانه کوچک

سبک مینیمال در خانه باعث می‌شود که فضای زیادی از آن خانه خالی بماند. این کار باعث می‌شود تا خانه شما دلبازتر به نظر برسد. در طراحی این سبک غالبا از رنگ‌های روشن و شاد استفاده می‌شود.

هم‌چنین می‌توانید نکات دیگری که ارائه کردیم را با سبک مینیمال ترکیب کنید تا یک دکوراسیون خانه کوچک ایده آل برای منزل محل سکونت خود طراحی نمایید. بعضی عناصری که باعث می‌شود تا یک خانه مینیمالی دلبازتر و بزرگ‌تر داشته‌باشید، عبارت‌اند از:

⦁ کمد‌های دیواری

⦁ قفسه‌های زیاد

⦁ استفاده از در کشویی برای اتاق‌ها و کمد‌ها

استفاده از مبلمان مینیمال در چیدمان منزل کوچک

بهتر است از مبل‌های سبک مینیمال که حجم کمتری دارند استفاده کنید. مبل‌های راحتی مینیمال بهترین مبلمان جهت استفاده در دکوراسیون خانه کوچک هستند.

طراحی اتاق خواب پشت آشپزخانه در منزل کوچک

بسیاری از طراحانی که طراحی دکوراسیون خانه کوچک را برعهده دارند، علاقه‌مندند تا فضای اتاق خواب را پشت آشپزخانه قراردهند. به‌این‌صورت‌که یک اتاق خواب به اندازه یک تخت را در انتهایی‌ترین قسمت طراحی می‌کنند. سپس با تعبیه یک در کشویی، این قسمت را از سایر نقاط منزل جدا می‌کنند.

در مرحله بعد لوازم ضروری و کابینت‌های آشپزخانه را پشت در کشویی طراحی می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا یک فضای بهینه‌شده برای اتاق خواب و آشپزخانه داشته‌باشیم و هروقت که بخواهیم با کشیدن در کشویی وارد اتاق خواب شویم.

استفاده از فضای جلوی درب ورودی در دکوراسیون خانه کوچک

شاید به نظر عجیب بیاید اما استفاده از قسمت جلوی درب ورودی باعث می‌شود تا خانه شما دلبازتر به نظر برسد. به این منظور می‌توانید از لوازم زیر استفاده کنید:

 • انواع قفسه‌ها
 • کتاب‌خانه
 • کاناپه
 • تلویزیون
 • و…

درصورتی‌که فرم معماری خانه به شما اجازه بدهد، حتی می‌توانید از میز کار یا مطالعه برای پر کردن این نقطه استفاده کنید.

چگونه خانه کوچک را تزیین کنیم

چگونه خانه کوچک را تزیین کنیم

اگر خانه شما کوچک است بهتر است تا حد امکان از دکوری‌های کم‌تری استفاده کنید. از طرفی توصیه می‌شود تا از دکوری‌های مینیمال، ساده و کوچک استفاده کنید تا فضای خانه شلوغ به نظر نرسد. بهتر است از انواع تابلو یا دیوارکوب‌هایی با طرح‌های ساده برای تزئین خانه خود استفاده کنید تا فضای زیادی از سالن خانه را اشغال نکند.

استفاده از انواع آینه‌های متناسب با فضای خانه‌تان باعث می‌شود تا خانه شما بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر برسد. هنگام استفاده از دکوری‌ها بهتر است از نهایتا یک یا دو رنگ استفاده کنید چرا که استفاده از دکوری‌های رنگارنگ خانه را شلوغ جلو خواهدداد. پیشنهاد می شود در مورد دکوراسیون مدرن بیشتر بخوانید.

  معرفی17 دکوراسیون سرویس بهداشتی جدید 2024 شیک و زیبا

نتیجه‌گیری

در مطلب فوق به ارائه نکاتی درباره دکوراسیون خانه کوچک پرداختیم و به مواردی از جمله موضوعات زیر اشاره کردیم:

⦁ طراحی فضایی اتاق

⦁ ایجاد تمایز در سطوح با استفاده از رنگ‌ها

⦁ جداسازی اتاق کار از اتاق خواب

⦁ استفاده از تجهیزات متحرک

⦁ نحوه طراحی سالن پذیرایی

⦁ استفاده از تلویزیون دیواری

⦁ استفاده از کاناپه دوکاره

⦁ استفاده از سبک مینیمال

⦁ طراحی اتاق خواب پشت آشپزخانه

⦁ استفاده از فضای جلوی درب ورودی

⦁ استفاده از دکور‌های مینمیال

فراموش نکنید که طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک نیاز به صرف زمان و دقت دارد تا بتوان از فضای خانه بهترین استفاده را به‌عمل‌آورد. امیدواریم مطلب ارائه‌شده آگاهی‌تان را درباره نحوه طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک افزایش داده‌باشد.

برخی از سوالات متداول

چگونه خانه کوچک را تزیین کنیم؟

ایجاد تمایز در سطوح با استفاده از رنگ‌ها - انتخاب رنگ مناسب برای سقف خانه کوچک - استفاده از ترفندهای بزرگ‌تر نشان دادن پذیرایی - استفاده از تجهیزات متحرک و...

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون خانه کوچک چیست؟

نور پردازی مناسب یکی از مواردی است که کمک می کند سالنی که از مبلمان پر شده، دلباز بودن خود را از دست ندهد.

2 thoughts on “زیباترین دکوراسیون خانه کوچک [از 40 متر تا …]

 1. مهشید گفت:

  دکوراسیون خانه های 40 متری 50 متری واقعا سخته

  1. modiran seo گفت:

   سلام بله درسته، از راه کارهای ارائه شده استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *