مقالات کاربردی

لیست 12 ایده دکوراسیون پذیرایی در سال 2024

ایده دکوراسیون پذیرایی

داشتن بهترین ایده دکوراسیون پذیرایی از جمله دغدغه‌های مهم هر فرد است. چرا که دکوراسیون پذیرایی شما نمادی از سلیقه، فرهنگ، طرز تفکر و حتی شخصیت شماست؛ از طرفی معمولا اتاق پذیرایی اولین و مهم‌ترین مکان خانه است که مهمان‌ها از آن بازدید می‌کنند.

دکوراسیون سالن پذیرایی کوچک چگونه باید باشد؟ به همین جهت در این مقاله لیست هجده ایده دکوراسیون پذیرایی در سال 2024 و دکوراسیون پذیرایی شیک (زیباترین دکوراسیون پذیرایی) را برای شما آماده‌کرده‌ایم تا بتوانید از موارد این لیست برای پذیرایی منزل خودتان ایده بگیرید.

6 ایده دکوراسیون پذیرایی ایده‌ آل شیک و مدرن

لیستی که از جدیدترین ایده‌های دکوراسیون پذیرایی ایده‌آل شیک و مدرن آماده‌کرده‌ایم، شامل شش مورد می‌باشد؛ که ممکن است هر یک مناسب منزل شما باشند یا نباشند. بنابراین بهتر است از میان موارد ذکرشده در این لیست، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کرده و در منزل خود به کار ببرید. درباره انواع دکوراسیون منزل در مقاله اختصاصی آن بخوانید.

دکوراسیون پذیرایی

1. انتخاب درست رنگ دیوارها یا دیوارپوش‌ ها

این‌که دیوارهای اتاق نشیمن یا پذیرایی‌تان رنگ‌شده باشند یا دیوارپوش داشته‌باشند، تفاوتی ندارد! و کاملا به سلیقه خودتان وابسته است.

در دکوراسیون پذیرایی دیوارها نقش بسیار مهمی دارند. بنابراین اگر رنگ آن‌ها یا متریالی که قرار است به‌عنوان دیوارپوش رویشان نصب‌شود، به درستی انتخاب نشود، می‌تواند فضای اتاق پذیرایی را بسیار زشت و ناهماهنگ نشان دهد؛ حتی اگر در طرح دیگر ایده‌های دکوراسیون پذیرایی‌تان بسیار موفق عمل کرده‌باشید! پس فراموش نکنید که رنگ یا دیوارپوش را حتما هماهنگ با دیگر لوازم دکور پذیرایی انتخاب کنید.

ایده دکوراسیون پذیرایی ایده آل

ایده دکوراسیون پذیرایی برای دیوار پشت تلویزیون

فرقی ندارد که سبک دکوراسیون پذیرایی‌تان کلاسیک باشد یا مدرن؛ درهرصورت پیشنهاد می‌کنیم دیوار پشت تلویزیون‌تان را کمی متفاوت‌تر اما هماهنگ با دیگر دیوارها طراحی کنید. این کار نه تنها توجه همه را به سمت تلوزیون و دیگر لوازم صوتی و تصویری جلب می‌کند، بلکه اگر دیوارها خیلی ساده و بی‎‌روح باشند، می‌تواند تعادل خوبی در فضا ایجاد کند.

  معرفی بروزترین مدل های دکوراسیون لاکچری 1403

هر یک از عناصر زیر می‌توانند پیشنهاد خوبی برای ایده دکوراسیون پذیرایی یک خانه شیک و مدرن باشد:

 • دیوار آجرنما یا استفاده از دیوارپوش آجری
 • انواع کاغذ دیواری
 • انواع رنگ‌ های ترکیبی
 • دیوارپوش سنگی
 • دیوارپوش چوبی
 • تزئین دیوار پشت تلویزیون با انواع شلف یا قاب عکس و انواع تابلوها

اگر بخواهید می‌توانید تلویزیون را روی دیواری نصب کنید که یک شومینه مدرن درون آن قرار گرفته‌است. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره دکوراسیون اتاق خواب کوچک را مطالعه نمایید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

2. از رنگ کف‌ پوش پذیرایی غافل نشوید!

به جرئت می‌توان گفت اهمیت کف‌پوش پذیرایی کم‌تر از اهمیت دیوارپوش آن نیست؛ بنابراین نکاتی که درمورد دیوارپوش سالن پذیرایی گفته‌شد را در انتخاب کف‌پوش مناسب رعایت کنید. علاوه‌بر آن‌ها هماهنگی فرش با کف‌پوش و دیگر لوازم سالن پذیرایی نکته‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است، که به‌هیچ‌وجه نباید از آن غافل شد! منظور از هماهنگی فرش تنها رنگ آن نیست؛ بلکه طرح آن و مدلش (کلاسیک یا مدرن و …) را نیز شامل می‌شود.

 رنگ دیوار پذیرایی 2024 چی خوبه ؟ فرقی ندارد که شما از کدام نوع کف‌ پوش برای دکوراسیون پذیرایی خود استفاده می‌کنید؛ مهم این است که بتوانید تعادل و هماهنگی را بین هریک از انواع کف‌پوش‌های زیر با دیگر ایده‌های دکوراسیون سالن پذیرایی خود ایجاد کنید:

• انواع پارکت‌های چوبی

• انواع سنگ‌‌ها

• انواع سرامیک‌ها

• و …

دکوراسیون پذیرایی مربع

3. از شومینه‌ ای مدرن استفاده کنید

اگر امکان اعمال تغییرات اساسی در معماری داخلی خانه‌تان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از شومینه‌های قدیمی، یک شومینه مدرن نصب کنید. مانند تصویر زیر:

اما اگر امکان بازسازی داخلی ساختمان را ندارید، می‌توانید به کمک بعضی متریال‌های خاص با رنگ‌های متناسب با تم رنگی پذیرایی‌تان، تغییرات خوبی در جهت مدرن‌تر شدن شومینه، ایجاد کنید. پیشنهاد می شود از جدیدترین شیرآلات بهداشتی گلزارهوم دیدن فرمایید.

دکوراسیون سالن پذیرایی

4. استفاده از تابلوهای ساده و مدرن

یکی از بهترین ایده‌های دکوراسیون داخلی پذیرایی در سال 2024 استفاده از تابلوهای ساده و مدرن است.

تابلوهایی با طرح‌های خلوت و ترکیب رنگ‌های روشن و زنده می‌تواند گزینه خوبی برای ایجاد تغییر و تحول در دکوراسیون سالن پذیرایی باشد.

5. هماهنگی کابینت‌ ها با دکوراسیون کلی پذیرایی

اگر موقعیت آشپزخانه‌تان به‌گونه‌ای طراحی شده که فضای داخل آن از اتاق پذیرایی کاملا قابل رویت است، توصیه می‌کنیم تنها از سبک معماری‌ای در طراحی کابینت‌ها استفاده کنید که ایده دکوراسیون پذیرایی‌ تان است. یعنی مانند عکس زیر، اگر سبک معماری داخلی منزل‌تان مدرن است، می‌توانید کابینت‌ها را هم مدرن یا نیمه مدرن انتخاب کنید.

دکوراسیون کلی پذیرایی

6. جان‌ بخشی به اتاق نشیمن و پذیرایی با کوسن‌ ها و پاف‌ های رنگی

کوسن‌های بزرگ و رنگی وپاف‌هایی هماهنگ با مبلمان‌تان می‌توانند جان تازه‌ای به دکوراسیون سالن پذیرایی‌تان ببخشند؛ خصوصا اگر از رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی و زرد در آن‌ها استفاده شده‌باشد. مانند تصویر زیر:

تزیین پذیرایی

9 ایده مخصوص دکوراسیون پذیرایی کوچک

دیزاین سالن پذیرایی کوچک (دیزاین پذیرایی کوچک) چطور باشه بهتره ؟ ممکن است دیزاین پذیرایی‌های کوچک کاری کلافه‌ کننده به نظر برسد. چون برای چیدمان لوازم درون آن‌ها، مانند پذیرایی‌های متوسط و بزرگ، حق انتخاب زیادی نداریم. اما شاید باورتان نشود که با استفاده از چند نکته به ظاهر ساده می‌توان خیلی راحت‌تر از همیشه چالش ایده دکوراسیون پذیرایی کوچک را حل کرد!

1. هر چه دیوارها روشن‌ تر، فضا بزرگ‌ تر و دلبازتر!

فرقی ندارد که متراژ سالن پذیرایی‌تان چقدر باشد. به‌طور کلی سعی کنید رنگ دیوارهای پذیرایی‌تان را روشن انتخاب کنید؛ چون هر چه دیوارها روشن‌تر باشند، فضا بازتر و بزرگ‌تر دیده‌می‌شود. در نتیجه این نکته در یک پذیرایی یا اتاق نشیمن کوچک اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند.

  معرفی17 دکوراسیون سرویس بهداشتی جدید 2024 شیک و زیبا

2. معجزه آینه در دکوراسیون پذیرایی کوچک را دست کم نگیرید!

همه آینه‌های تخت قابلیت فضاسازی دارند. به‌عنوان مثال اگر به ویترین طلافروشی‌ها دقت کرده‌باشید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید. پس اگر پذیرایی‌تان متراژ کمی دارد و مایل به بزرگ‌تر نشان دادن فضای آن هستید، می‌توانید یک آینه تخت با ابعاد متوسط یا بزرگ روی یکی از دیوارها نصب کنید.

چنین آینه‌ای باعث می‌شود اتاق نشیمن یا پذیرایی کمی بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود دیده‌شود؛ و نور با بازتاب بیش‌تری روی سطوح مختلف بتابد. حتی به‌جای نصب یک آینه با ابعاد بزرگ می‌توانید از چند آینه با ابعاد مختلف روی یک دیوار استفاده کنید.

3. قرنیزها را هم‌ رنگ دیوار کنید

در گذشته قرنیز دیوارها را پررنگ‌تر از رنگ دیوار انتخاب می‌کرده‌اند. اما معماری نوین می‌گوید اگر می‌خواهید در دیزاین و دکوراسیون پذیرایی کوچک دیوارها را بلندتر وبزرگ‌تر نشان دهید، قرنیزها را هم‌رنگ دیوار کنید. به‌عنوان مثال اگر دیواری شیری‌رنگ است، قرنیز آن را هم شیری انتخاب کنید.

چگونه پذیرایی را تزیین کنیم

4. از فرش‌ هایی با طرح‌ های خلوت استفاده کنید

فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ و پرنقش‌ونگار محیط را بسته‌تر نشان می‌دهند. در نتیجه ایده خوبی برای دیزاین و دکوراسیون پذیرایی کوچک به نظر نمی‌رسند.

در عوض بهتر است از فرش‌هایی ساده و مدرن استفاده کنید؛ تا کف پذیرایی گسترده‌تر و کمی بزرگ‌تر به نظر برسد.

اگر هم از فرش‌های ساده خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید فرش‌هایی با طرح‌های خلوت‌تر و رنگ‌های روشن‌تر انتخاب کنید.

دیزاین سالن پذیرایی

5. از پرده‌ های کرکره‌ای استفاده کنید

با ورود تکنولوژی به زندگی انسان‌ها و صنعتی‌تر شدن آن، سبک دکوراسیون منازل هم به سمت مدرنیته رفت. به‌عنوان مثال امروزه کم‌تر خانه‌هایی را با پرده‌ها و مبلمان کلاسیک و قدیمی می‌بینیم. از طرفی همین پرده‌ها و مبلمان کلاسیک ممکن است محیط خانه را کمی دلگیرتر نشان دهند!

بنابراین یکی از بهترین راه‌های بهتر نشان‌دادن دکوراسیون پذیرایی‌های کوچک، استفاده از پرده‌های کرکره‌ای در رنگ‌های روشن و هماهنگ با دیگر لوازم موجود در منزل است. پرده‌های کرکره‌ای نه تنها فضای زیادی اشغال نمی‌کنند، بلکه با به نمایش گذاشتن محیط بیرون از خانه و بازتاب عالی نور به درون خانه، محیط داخل را بسیار بهتر و دلبازتر نشان می‌دهند.

دکوراسیون پذیرایی ساده و شیک

6. استفاده از مبل تخت‌ خواب‌ شو و پاف‌ های رنگی

یکی از دغدغه‌های بزرگ افراد موقع دیزاین کردن اتاق نشیمن یا پذیرایی‌های کوچک، کمبود فضای میزبانی است؛ که مبادا مهمان‌هایشان به‌خاطر متراژ کم منزل آن‌ها اذیت شوند. امروزه مبل‌های تخت خواب‌شو در ابعاد و رنگ‌بندی‌های مختلفی در بازار موجودند؛ که می‌توانند مشکل کمبود جا را به خوبی برطرف کنند. با داشتن چنین مبلمانی، حتی دیگر نیازی نیست نگران جای خواب مهمان‌ها باشید.

برای اتاق‌های نشیمن یا پذیرایی‌هایی که فضای بسیار کمی دارند، می‌شود به‌جای صندلی یا مبل‌های تک‌نفره از یک کاناپه و چند پاف استفاده‌کرد. با این کار هم فضای کافی برای نشستن افراد ایجاد می‌شود و هم ایده دکوراسیون پذیرایی کوچک شما کمی متفاوت‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به دکوراسیون لاکچری را نیز حتما مطالعه نمایید، اگر به دنبال دیزاین لوکس برای اتاقتان هستید.

زیباترین دکوراسیون پذیرایی

7. به دیوارها شلف‌ های ساده و مدرن بزنید

یک پذیرایی کوچک جای مناسبی برای قراردادن انواع ویترین و بوفه و … نیست! این را هم می‌دانیم که استفاده نکردن از اکسسوری‌ها و لوازم تزئینی در دیزاین اتاق نشیمن یا پذیرایی اشتباه بزرگی است! شاید بعضی افراد تصور کنند با خلوت نگه‌داشتن اتاق پذیرایی‌شان در بزرگ‌تر دیده‌شدن آن نقش موثری دارند! اما این کار درست نیست. شما باید بتوانید از مناسب‌ترین لوازم و اکسسوری در دیزاین پذیرایی‌تان استفاده کنید؛ بدون آن‌که فضای زیادی اشغال شود.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای قراردادن انواع لوازم زینتی و اکسسوری در یک پذیرایی کوچک، شلف‌ها هستند. شلف‌ها به ظاهر کوچک و ظریف‌اند و جای زیادی اشغال نمی‌کنند؛ اما در واقعیت (اگر به درستی و هوشمندانه طراحی و نصب شوند) می‌توانند فضای نسبتا خوبی روی دیوار ایجاد کنند. علاوه‌بر بحث ایجاد فضا، شلف‌ها زیبایی خاصی به اتاق می‌بخشند و طراحی داخلی را مدرن‌تر نشان می‌دهند.

به‌جز اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی، از شلف‌ها به‎‌عنوان کتابخانه هم می‌توان کمک گرفت. اگر اهل کتاب و کتاب‌خوانی هستید، این ایده جالب را پیاده‌سازی کنید؛ تا هم خودتان لذت ببرید، و هم اتاق پذیرایی‌تان زیباتر شود.

8. میز تلویزیون را حذف کنید

حذف میز تلویزین فضا را بازتر می‌کند؛ از طرفی با حذف آن و نصب تلویزیون روی دیوار، دکوراسیون پذیرایی مدرن‌تر و شیک‌تر دیده می‌شود.در کنار تلویزیونی که روی دیوار نصب شده، می‌توان از شلف‌هایی ساده و مدرن برای چیدن بعضی اکسسوری‌ها و لوازم زینتی استفاده کرد. اگر هم طرفدار سبک زیبای مینیمال هستید، می‌توانید هیچ لوازم دیگری روی دیوار و در کنار تلویزیون نصب نکنید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

9. پذیرایی را تبدیل به راهرو نکنید!

با چیدن تمام لوازم در یک طرف اتاق پذیرایی آن را کوچک‌تر از چیزی که هست نشان ندهید! با این کار نه تنها اتاق نشیمن یا پذیرایی‌تان زیباتر نمی‌شود، بلکه شبیه یک راهروی باریک به نظر می‌رسد. برای حفظ تعادل در یک پذیرایی کوچک، می‌توان دو طرف را قرینه چید؛ به‌عنوان مثال می‌شود دو کاناپه را مانند تصویر بالا در دوطرف اتاق و روبه‌روی هم قرار داد.

البته اگر مساحت اتاق پذیرایی‌تان خیلی کوچک نیست و امکان چیدن مبلمان به شکل گرد یا چهارگوش را به شما می‌دهد، حتما این کار را انجام دهید؛ چنین چیدمانی باعث می‌شود فضا گرم و صمیمی‌تر به نظر برسد. پیشنهاد می شود دکوراسیون اتاق خواب دخترانه را مطالعه کنید.

  16 زیباترین دکوراسیون داخلی منزل سال 2024

دکوراسیون پذیرایی مربع

یکی از ایده‌آل‌ترین شکل یک اتاق نشیمن یا پذیرایی مربع بودن آن آست. چرا که به‌خاطر وجود تعادل در طراحی داخلی، چیدمان و دیزاین چنین فضایی بسیار ساده‌تر از حالت‌های دیگر انجام می‌شود. یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها در دکوراسیون پذیرایی مربع، استفاده از المان‌های مستطیلی یا مربعی شکل در بیش‌تر وسیله‌های داخل اتاق است. المان‌هایی مانند:

 • مبلمان
 • طرح فرش
 • شلف‌ها
 • قاب عکس‌ها

دکوراسیون پذیرایی مربع با رنگ‌های روشن

1. دکوراسیون پذیرایی مربع با رنگ‌ های روشن

طراحی دکوراسیون پذیرایی یا ایده چیدمان پذیرایی با رنگ‌های روشن و شاد می‌تواند اتاق را به محیطی گرم و نشاط‌ آور تبدیل کند. مانند تصاویر زیر:

چیدمان مبل در پذیرایی‌های مربع

2. دکوراسیون پذیرایی مربعی را با رنگ‌ های گرم زنده کنید

اگر قصد دارید از اتاق نشیمن یا پذیرایی‌تان، مکانی بانشاط و پرانرژی بسازید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از رنگ‌های گرم در تم رنگی لوازم آن استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی مربعی را با رنگ‌های گرم

3. چیدمان مبل در پذیرایی‌ های مربع

همان‌طور که در بخش‌های قبلی این مقاله هم گفته‌شد، یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین اشکال هندسی برای پذیرایی یا اتاق نشیمن است. بنابراین شما برای چیدمان مبل در پذیرایی‌های مربع شکل، محدودیت خاصی ندارید؛ و می‌توانید از مدل‌های چیدمان مختلفی بنابر سلیقه خودتان پیروی کنید.

پیشنهادات و نظرات خود را پیرامون ایده برای دکوراسیون پذیرایی یا دکوراسیون سالن پذیرایی با ما به اشتراک بگذارید.

برخی سوالات متداول

ایده دکوراسیون پذیرایی چگونه بهتر است؟

1. انتخاب درست رنگ دیوارها یا دیوارپوش‌ها 2. از رنگ کف‌پوش پذیرایی غافل نشوید! 3. از شومینه‌ای مدرن استفاده کنید 4. استفاده از تابلوهای ساده و مدرن و...

ایده مخصوص دکوراسیون پذیرایی کوچک چگونه است؟

1. هر چه دیوارها روشن‌تر، فضا بزرگ‌تر و دلبازتر! 2. معجزه آینه در دکوراسیون پذیرایی کوچک را دست کم نگیرید! 3. قرنیزها را هم‌رنگ دیوار کنید 4. از فرش‌ هایی با طرح‌ های خلوت استفاده کنید 5. از پرده‌ های کرکره‌ای استفاده کنید و ...

4 thoughts on “لیست 12 ایده دکوراسیون پذیرایی در سال 2024

 1. طیبه گفت:

  سلام روز خوش
  مطلب خیلی خوبی راجب ایده دکوراسیون پذیرایی نوشتید. بسیار ممنونم از ایده هایی که گفتین.

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

 2. میثم گفت:

  عالی

  1. mahnaz.golzar@golzarhome.com گفت:

   🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *