مقالات کاربردی

0 تا 100 دکوراسیون مدرن چیست + بهترین ویژگی

دکوراسیون مدرن چیست

دکوراسیون مدرن همان‌ طور که از نامش پیداست به ایده‌های نوآورانه در طراحی و تزیین فضای داخلی اشاره دارد؛ اما مفهوم اصلی و دقیق دکوراسیون مدرن چیست؟ ایده دکوراسیون داخلی مدرن از اوایل قرن نوزدهم مطرح شد. و به سرعت تا قرن بیستم رشد و توسعه یافت. جنبش مدرنیسم از مصالح سنتی ساختمان مانند چوب، سنگ و آجر فاصله گرفت و تمرکز خود را بر روی مصالح صنعتی از جمله شیشه، فولاد و بتن قرارداد. تأثیرگذارترین فلسفه طراحی این نوع دکوراسیون در دهه ۱۹۲۰ با پیروی از مکتب طراحی باهاوس ایجاد شد. پیروان این مکتب معتقدند که در زیبایی‌شناسی طراحی فرم باید با عملکرد ترکیب شود. این اصل باعث ظهور طراحی و سبکی شد که امروزه آن را دکوراسیون مدرن می‌دانند. طراحی داخلی مدرن براساس خطوط، فرم هندسی، فضاهای روشن و…شکل گرفته است.

در طراحی مبلمان و دکوراسیون به سبک مدرن، مواد طبیعی و رنگ‌های خنثی یا خاکی اجازه حضور بيش‌تری می‌یابند. جزئیات غیر ضروری از فضای مورد نظر حذف می‌شوند. بر خلاف طیف وسیع رنگ‌ها در طراحی معاصر، سبک‌های مدرن از رنگ‌های محدود به شکل تک رنگ بیش‌تر بهره می‌برند. در ادامه مقاله با مفهوم این سبک طراحی داخلی و ویژگی‌های آن بیش‌تر آشنا خواهیدشد. اما قبل از آن به بررسی تفاوت بین سبک مدرن و معاصر برای تعریف دقیق و مفهومی سبک مدرن می‌پردازیم. در مقاله ای دیگر به بررسی  ایده دکوراسیون پذیرایی پرداخته ایم.

تفاوت سبک مدرن و معاصر در طراحی دکوراسیون

دکوراسیون مدرن چیست ؟ وقتی در حال توصیف سبک‌های طراحی هستید، ممکن است از کلمات “مدرن” و “معاصر” به جای یک‌دیگر استفاده کنید. تنها شما مرتکب این اشتباه نمی‌شوید. بسیاری از افراد نیز تعریف درستی از این سبک‌ها ندارند! اگرچه ظاهر آن‌ها به هم شبیه است، اما مفاهیم کاملاَ متفاوتی را به همراه دارند. در زیر به توضیح بیش‌تری در این زمینه خواهیم‌پرداخت.

اگر میخواهید درمورد دکوراسیون بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله انواع دکوراسیون را مطالعه کنید.

ویژگی های دکوراسیون مدرن
سبک معاصر در دوره خاصی متولد نشده‌است و با گذشت زمان می‌تواند تغییر کند. در واقع این سبک به زمان کنونی اشاره دارد. البته شاید برخی از جزئیات سبک مدرن را نیز به همراه داشته‌باشد. چند دهه بعد سبک جدید دیگری طراحی معاصر نامیده‌می‌شود؛ زیرا پیرو همان سبک قبلی است، فقط ممکن است مبلمان آن دارای اشکال متمایزتری باشند. این یک سبک پویاست که می‌تواند از دیگر سبک‌ها الگو بگیرد و یا به‌طور انفرادی راه خود را ادامه دهد.

خصوصیات های دکوراسیون مدرن
از دهه 1990، دکوراسیون مدرن از روند مینیمالیستی پیروی نمود. به‌این‌صورت که رنگ‌های متضاد شدید مانند سیاه و سفید را در طیف رنگی خود تعریف کرد. در طراحی دکوراسیون معاصر رنگ‌های خنثی بیش‌تر از رنگ‌های خنک و سرد مورد توجه هستند. از طرفی عناصری که برای طراحی معاصر انتخاب می‌شوند، می‌توانند به سادگی جزء تزئينات فضای مورد نظر باشند، در حالی که قطعات مدرن باید کاربردی باشند. نبرد برای تعریف سبک مدرن، بسیار مورد بحث است و این نزاع هم‌چنان ادامه خواهدیافت. اما اگر در ریشه آن دقیق شوید، متوجه خواهیدشد که سبک مدرن بازتاب دوره خاصی است و بسیاری از مردم به دلیل ماهیت ساده و کاربردی آن، قطعاتی از سبک مدرن را در خانه‌ها و دفاتر خود گنجانده‌اند. به‌طور کلی افرادی که برای ایجاد سادگی در زندگی تلاش می‌کنند، به سبک مدرن گرایش پیدا خواهندکرد؛ زیرا به نظر می‌رسد این سبک همه چیز را ساده می‌کند و با مفهوم طراحی فضاهای باز همراه است.

  صفر تا صد راهنمای خرید شیر روشویی + معرفی بهترین شیر روشویی

ویژگی‌ های دکوراسیون مدرن

فلسفه طراحی دکوراسیون مدرن ایجاد فضایی ساده و آرام است؛ از همین رو این یک گزینه تزئین مناسب برای کسانی است که فضاهای ساده، آرام و بدون سروصدا را همراه با خطوط صاف و فاقد تزئینات اضافی دوست دارند. اگر به دنبال دکوراسیون مدرن هستید پس باید قبل از هر چیز نکات زیر را در نظر بگیرید. این نکات ویژگی‌های دکوراسیون مدرن را به خوبی نمایان می‌سازند.

 • عناصر سازه‌ای (مانند بتن یا تیرها) اغلب باید در معرض دید قرار بگیرند.
 • خطوط افقی و عمودی با منحنی‌های کم‌تر، بیش‌تر مورد تاکید هستند.
 • عناصر اضافی و زائد حذف می‌شوند.
 • وسایل کم‌ارتفاع و خطوط صاف و یک‌دست مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • از نور طبیعی و پنجره‌های بدون تزئین استفاده می‌شود.
 • مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی رنگ‌نشده از عناصر اصلی محسوب می‌شوند.
 • یک پالت رنگی خنثی یا طبیعی ایجاد می‌شود.
 • سطوح بازتابنده مانند فولاد، کروم یا شیشه بیش‌تر به‌کار می‌روند.
 • چوب‌های طبیعی و روکش‌های چوبی فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

انواع دکوراسیون مدرن چیست ؟

در ادامه برخی از مفاهیم موجود در مورد انواع دکوراسیون مدرن و نحوه تشخیص هر کدام از این سبک‌ها را برای تغییر و ایجاد ظاهر جدید در خانه بررسی می‌کنیم.

خصوصیات دکوراسیون مدرن
1. دکوراسیون مدرن به سبک مینیمالیسم

این سبک از دکوراسیون مدرن بر اساس مفاهیم ساده، از باغ‌های ژاپنی و طراحی اسکاندیناوی شکل گرفته‌است. این سبک در نگاه اول می‌تواند سخت‌گیرانه به نظر برسد. با این حال ایده این طرح، ساده‌سازی اجزای زندگی است. مینیمالیسم با ایجاد فضائی که در آن مبلمان، قفسه، کمد یا اثر هنری موجود عملکرد و کاربرد مشخص و لازم را داشته‌باشند، سبک زندگی شفاف و بدون ابهامی را برای صاحب خانه ترسیم می‌کند. استفاده از فرم با ریشه در طراحی داخلی مدرن، یک عنصر اساسی برای خلق یک فضای مینیمالیستی محسوب می‌شود.

در این سبک قطعات به‌گونه‌ای انتخاب می‌شوند که با یک‌دیگر ارتباط برقرارکنند. فضای داخل و خارج آن‌ها در مجموع یک چشم‌انداز کامل را ایجاد می‌کنند. یکی از نمونه‌های عالی طراحی و معماری مینیمالیستی مدرن، خانه‌های فرانک لوید رایت است که طراحی آن‌ها با هدف ایجاد خانه‌های مدرن بود که هم کارایی و هم سادگی لازم را ارائه دهند.

. دکوراسیون مدرن به سبک مینیمالیسم
در واقع مینیمالیسم به ذهن اجازه می‌دهد تا راحت‌تر در دنیای اطراف تمرکز، تفکر و مشاهده نماید. به‌خصوص وقتی حواسمان به شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های شلوغ زندگی است. ما به خانه‌هایی احتیاج داریم که در آن‌ها بتوانیم فارغ از همه این شلوغی‌ها به خوبی زندگی کنیم.

برای ایجاد یک فضای مینیمال در خانه خود، این قوانین را در نظر بگیرید:

 • اتاق‌ها را بدون ترکیبات و رنگ‌های اضافی مرتب کنید.
 • فضای ذخیره‌سازی مانند کمدها و قفسه‌ها را مشخص نمایید.
 • از خطوط صاف و یک‌دست پیروی کنید.
 • از رنگ‌های طبیعی به‌صورت تک‌رنگ استفاده نمایید.
 • همه عناصر به‌کاررفته در اتاق باید دارای یک هدف و مکان مشخص باشند.
 • تزئینات غیر ضروری، آثار هنری یا وسایل اضافی باید حذف شوند.
 • جزئیات و معماری خانه خود را در نظر بگیرید.
 • و در کل فراموش نکنید، مینیمالیسم برای فضاهای کوچک‌تر مناسب است.

سبک دکوراسیون مدرن

  مراحل عیب یابی فلاش تانک چیست + آموزش تعمیر فلاش تانک

2. سبک دکوراسیون صنعتی نسخه‌ ای بتن‌ نما از سبک طراحی داخلی مدرن است

اکسپوزبودن از مهم‌ترین فاکتورها برای خلق یک سبک صنعتی است. درواقع سبک دکوراسیون صنعتی در دکوراسیون مدرن را می‌توان ورژنی بتن‌نما از سبک دکوراسیون مدرن دانست. طراحی داخلی صنعتی از سازه‌های تولیدی قرن بیستم الهام می‌گیرد. همان‌طور که صنعتی شدن، نحوه زندگی و کار ما را تغییر داده، مواد و سازه‌های جدید در سایر نقاط جهان هر روز در حال شکل‌گیری و تولید هستند. آشکارکردن جزئیات داخل ساختمان مانند دیوارهای آجری، لوله‌ها، کانال‌ها، چارچوب‌های چوبی، کف بتنی، پنجره‌ها و درهای کریستال با قاب فولادی از نکات مهمی هستند که در طراحی دکوراسیون صنعتی مورد توجه قرار می‌گیرند. این سبک برای فضاهایی با سقف‌های بلند و اتاق‌های بزرگ با طرح باز قابل اجراست.

انواع سبک دکوراسیون مدرن
در کل وقتی به فکر طراحی صنعتی هستید، موارد زیر را باید در نظر بگیرید:

 • قبل از طراحی به ابعاد مکان مورد نظر خود توجه کنید. داشتن فضای وسیع برای کار به شما امکان نمایش مبلمان، فرش‌ها و آثار هنری با ابعاد بزرگ و چشم‌گیر را می‌دهد.
 • برای بهره‌گیری از این نوع معماری، باید دیوارهای سنگی یا آجری، کف‌های بتنی، پنجره‌ها و درها را از کف تا سقف مورد توجه قراردهید.
 • به‌کارگیری عناصر گرم در این فضاهای بزرگ حیاتی است. بنابراین یک پالت طبیعی با بافت‌های ارگانیک مانند چوب یا چرم انتخاب کنید.
 • برای ایجاد راحتی، مبلمان نرم، تجهیزات نوری مانند انواع لوسترهای بزرگ و پایه‌دار را با لامپ مستقل در نظر بگیرید.
 • از رنگ‌ها به شکل محدود استفاده کنید. از مهم‌ترین رنگ‌هایی که در این نوع از دکوراسیون مدرن بیش‌تر به‌کارمی‌روند، می‌توان به رنگ خاکستری، رنگ آجری و رنگ سازه‌هایی مانند آهن و فلزات اشاره نمود.

طراحی‌های مدرن
3. سبک طراحی داخلی اسکاندیناویایی چه ویژگی‌ هایی دارد؟

در کنار سایر طراحی‌های مدرن، طراحی اسکاندیناوی از کاربردی‌بودن و سادگی در هسته اصلی طراحی فضا بهره‌می‌گیرد. این سبک درواقع میراث اروپای شمالی است؛ که در طراحی خود از چگونگی بازتاب نور در مناطق سرد، آفتابی و جنگلی استفاده می‌کند.

طراحی‌ مدرن
به‌طور کلی در این سبک:

 • برای این منظور از کف سفید، دیوارها و پالت‌های خنثی استفاده می‌شود.
 • گرما با استفاده از مواد طبیعی به فضا آورده‌می‌شوند.
 • چوب، سنگ، پشم و پارچه در فضاها به شکلی منطقی و ساده به‌کارمی‌روند.
 • مبلمان زیبا، اغلب از چوب و چرم به شکلی کاملا مدرن ساخته شده‌اند.
 • تزئینات و زیورآلات بیش از حد استفاده نمی‌شوند.
 • در کل سادگی، راحتی و قابلیت اجرایی بالا مهم‌ترین عناصر خلق این سبک از دکوراسیون مدرن هستند.

دکوراسیون روستایی مدرن
4. به چه سبکی از دکوراسیون روستایی مدرن می‌ گویند؟

این سبک براساس اصول طراحی داخلی مدرن کار می‌کند. ساختمان‌های قدیمی می‌توانند با این سبک از دکوراسیون مدرن به زیبایی هماهنگی پیدا کنند؛ زیرا سازه‌های قدیمی نوعی از زمینه زیبایی را ایجاد می‌کنند. در ساختمان‌های مدرن می‌توان با ادغام مبلمان عتیقه و قدیمی، جلوه روستایی به مکان مورد نظر خود بخشید.

اگر میخواهید در مورد دکوراسیون اتاق خواب بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ایده دکوراسیون اتاق خواب را مطالعه کنید.

دکوراسیون های روستایی مدرن
چوب در این‌جا به دلیل طبیعت ارگانیک زیبا و جذابی که دارد، ماده خام اولیه و مهمی محسوب می‌شود. استفاده از اشیا عتیقه یکی دیگر از عناصر مهم در یک فضای روستایی مدرن است که به محیط عمق و شخصیت می‌بخشند.

  بهترین رنگ شیرآلات چیست؟ معرفی انواع آن

کدام نوع از سبک دکوراسیون مدرن مناسب منزل شماست؟

در انتها باید بگوییم که از میان سبک‌های مختلف دکوراسیون مدرن، سبکی مناسب منزل یا محل کار شماست که بیش‌ترین هماهنگی را با روحیات شما دارد. بنابراین در ابتدا باید به شناخت خوبی از روحیات خودتان برسید تا بتوانید بهترین سبک دکوراسیون را برای منزل یا محل کارتان انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر همیشه طرفدار سادگی و خلوتی هستید، و معتقدید که اگر وسیله‌ای کاربرد خاصی ندارد، پس جایی هم در منزل شما ندارد، سبک مینیمالیسم برایتان مناسب‌تر است. درنتیجه تنها کسی که می‌تواند از میان سبک‌های مختلف دکوراسیون مدرن، بهترین آن‌ها را برایتان انتخاب کند، خودتان هستید.

اگر میخواهید درمورد انواع و اقسام دکوراسیون های مناسب برای اتاق خواب کوچک بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله  دکوراسیون اتاق خواب کوچک را در مقالات دیگر بخوانید.

برخی سوالات متداول:

دکوراسیون مدرن چیست؟

از دهه 1990، دکوراسیون مدرن از روند مینیمالیستی پیروی نمود. به‌این‌صورت که رنگ‌های متضاد شدید مانند سیاه و سفید را در طیف رنگی خود تعریف کرد. در طراحی دکوراسیون معاصر رنگ‌های خنثی بیش‌تر از رنگ‌های خنک و سرد مورد توجه هستند. از طرفی عناصری که برای طراحی معاصر انتخاب می‌شوند، می‌توانند به سادگی جزء تزئينات فضای مورد نظر باشند، در حالی که قطعات مدرن باید کاربردی باشند.

ویژگی‌های دکوراسیون مدرن کدامند ؟

• عناصر سازه‌ای (مانند بتن یا تیرها) اغلب باید در معرض دید قرار بگیرند. • خطوط افقی و عمودی با منحنی‌های کم‌تر، بیش‌تر مورد تاکید هستند. • عناصر اضافی و زائد حذف می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *