مقالات کاربردی

بهترین روش استفاده از توالت فرنگی + نکات مهم

روش استفاده از توالت فرنگی

با ورود توالت‌های فرنگی به ایران، رفته‌رفته خیلی از ما به استفاده از آن‌ها روی آوردیم. این موضوع به‌خصوص زمانی بیش‌تر شد که برخی افراد به‌دلایل مختلف مانند ناتوانی در مفاصل، استفاده از این نوع توالت‌ها برایشان بسیار مناسب‌تر بود. همین موضوع باعث به‌وجود آمدن چگونگی روش استفاده از توالت فرنگی شد. با وجود آن‌که سال‌های سال است که استفاده از آن میان ما ایرانیان باب شده، اما هنوز روش صحیح استفاده از توالت فرنگی برای برخی از ما به‌طور کامل روشن نیست. خیلی از ما برروی آن مانند انواع نشیمن‌گاه‌ها می‌نشینیم، که این موضوع در بلندمدت می‌تواند منجربه یبوست، هموروئید، سرطان روده و یا مواردی دیگر شود! اگر شما هم می‌خواهید از این بیماری‌ها دور بمانید، تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با نحوه استفاده از توالت فرنگی آشنا شویم.

ساختار توالت فرنگی

برای آشنایی با نحوه استفاده از توالت فرنگی، ابتدا بهتر است ساختار توالت فرنگی را به‌طور کامل بشناسیم. برای ما ایرانیان از دیرباز استفاده از توالت‌های سنتی (ایرانی) باب بوده است. حتی امروزه هم بعضی افراد استفاده از آن را به توالت فرنگی ترجیح می‌دهند. توالت‌‌های سنتی که همه ما با ساختار آن به خوبی آشنا هستیم درون زمین جای می‌گیرند و هنگام استفاده بدن ما با آن تماس برقرار نمی کند. اما ساختار و طرز کار توالت فرنگی با آن متفاوت است. توالت فرنگی درواقع برروی زمین قرار می‌گیرد و مانند یک نشیمن‌گاه عمل می‌کند. این بدین معناست که هنگام استفاده بدن ما با آن تماس برقرار می‌کند. همین مورد موضوع بهداشت را به میان می‌کشد.

خیلی از افراد به همین دلیل، ترجیح می‌دهند از توالت‌ سنتی به‌جای توالت فرنگی استفاده کنند؛ برای آن‌که ممکن است توالت فرنگی بهداشتی نباشد. اما به‌طور کل این‌طور نیست. زمانی که ما روش استفاده از توالت فرنگی را یاد بگیریم، در هردو سرویس‌های عمومی و خانگی به‌راحتی و با رعایت بهداشت می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

برای دیدن مدل های وال هنگ به شما پیشنهاد میکنیم به صفحه خرید توالت فرنگی وال هنگ مدرن و باکیفیت در گلزار مراجعه کنید.

نحوه استفاده از توالت فرنگی

نحوه استفاده از توالت فرنگی

توالت‌های فرنگی امروزه در منزل بسیاری از ما جای گرفته‌اند. دلایل آن هم متعدد است، دلایلی مانند بخشیدن جلوه‌ای مدرن‌تر، کارایی راحت‌تر و اشغال فضای کم‌تر. از طرفی دیگر، در بسیاری از سرویس بهداشتی‌های عمومی و هم‌چنین مکان‌های بین‌المللی نیز از توالت‌های فرنگی استفاده شده است. از این رو یادگیری روش صحیح استفاده از توالت فرنگی و مهم تر از آن نحوه استفاده از توالت فرنگی بدون آب به ما کمک قابل توجهی خواهد کرد. کمک‌هایی مانند:

• انتخابی بهتر در خرید توالت فرنگی برای سرویس خانه خود

• خاطری آسوده از بابت بهداشت هنگام استفاده

• جلوگیری از آسیب‌های احتمالی هنگام استفاده

حال باهم نگاهی بر روش استفاده از توالت فرنگی (طرز نشستن در توالت فرنگی)  می‌اندازیم.

  آموزش نحوه نصب توالت فرنگی + نکات

اگر میخواهید در مورد حمام مستر بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله حمام مستر چیست را مطالعه کنید.

مراحل استفاده از توالت فرنگی به طرز صحیح

شاید از خود بپرسید چطور از توالت فرنگی استفاده کنیم ؟ و همچنین نحوه شستن خود در توالت فرنگی با شلنگ چگونه است ؟ برای یادگیری بهتر نحوه استفاده از توالت فرنگی، ما آن را در قالب مراحل ترتیبی قرار داده‌ایم. به این ترتیب به‌راحتی می‌توانید روش صحیح را یادبگیرید. مراحل طرز صحیح استفاده از توالت فرنگی عبارت‌اند از:

طرز استفاده از توالت فرنگی تاشو

1. بررسی نکات اولیه

در مرحله اول روش استفاده از توالت فرنگی مهم است که پیش از شروع، نکات اولیه را در سرویس بررسی کنیم. نحوه استفاده از توالت فرنگی برای مسلمانان کمی متفاوت است پس به نکات باید توجه کرد.این نکات را اطمینان از کارکرد صحیح توالت فرنگی و فلاش تانک آن به‌همراه شیر آب تشکیل می‌دهند؛ هم‌چنین مطمئن شدن از وجود دستمال کاغذی یا کاور دستشویی از موارد قابل توجه در این‌جا‌ست. به‌طور کل، این نکات اولیه به ما در حفظ بهداشت خود و سرویس کمک می‌کند.

2. توجه به بهداشت

بعد از آن‌که نکات اولیه را بررسی کردیم، باید بهداشت را در آن رعایت کنیم. برای رعایت بهداشت، بهتر است کمی روی نشیمن‌گاه را آب بگیریم و سپس با دستمال کاغذی آن را کاملا خشک کنیم. این کار باعث می‌شود اگر آلودگی روی نشیمن‌گاه توالت موجود باشد، از بین رفته و آماده استفاده شود.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره دکوراسیون حمام مدرن را بخوانید.

طرز کار توالت فرنگی

3. استفاده کردن از کاور یا دستمال کاغذی

پس از خشک کردن نشیمن‌گاه، کاورهای کاغذی مخصوص توالت فرنگی را برروی قسمت نشیمن آن پهن می‌کنیم. درصورت نبود آن، می‌توانیم از دستمال کاغذی نیز استفاده کنیم و نشیمن‌گاه توالت فرنگی را بپوشانیم. به این شکل از برقراری تماس مستقیم بدنمان با توالت جلوگیری می‌کنیم.

4. قرار دادن شلوار در زیر زانو

بخش چهارم روش استفاده از توالت فرنگی به ما می‌گوید شلوار خود را تا قسمت زیر زانو به پایین بکشیم. به‌این‌صورت، شلوار ما با توالت تماس برقرار نمی‌کند و از کثیف شدن آن جلوگیری می‌شود؛ از طرفی نیز آن‌قدر پایین نیست تا با زمین آلوده برخورد داشته باشد.

روش صحیح استفاده از توالت فرنگی

5. طرز نشستن صحیح روی توالت فرنگی

مورد قابل توجه بعدی در طرز صحیح استفاده از توالت فرنگی روش نشستن ما برروی آن است. نحوه نشستن ما باید به گونه‌ای باشد که یا از ناحیه کمر، رو به جلو خم شویم، به قدری که آسیبی به کمر وارد نشود؛ و یا زیر پاهای‌مان سطحی را قرار دهیم تا در ناحیه کمر خم‌شدگی ایجاد شود. چرا که بدن ما باید فرمی 34-40 درجه به خود بگیرد و نه حالتی 90 درجه! دلیل آن هم این است که در زاویه 90 درجه‌ای مسیر روده بسیار باریک می‌شود. درنتیجه برای ما در بلند مدت مشکلاتی از قبیل هموروئید و یبوست به‌وجود خواهد آورد. اما در زاویه 35-40 درجه‌ای، به‌دلیل آن‌که فرم روده در حالت طبیعی خود قرار می‌گیرد، عملیات دفع بسیار راحت‌تر و بدون آسیب رساندن به بدن انجام می‌شود.

فراموش نکنید که هنگام نشستن نیز به اندازه کافی زانوهای خود را از هم دور کنید، تا نشستن شما راحت‌تر باشد و هم‌چنین شلوار شما آلوده نشود. در نتیجه می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین بخش‌های روش استفاده از توالت فرنگی عمل نشستن است!

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره توالت فرنگی در فضای مجزا را بخوانید.

  10 تکنیک رفع مشکل گرفتگی توالت فرنگی

6. شست‌ وشو در طرز کار توالت فرنگی

شست‌وشو در توالت‌های فرنگی نیز در برخی موارد با توالت‌های سنتی فرق می‌کند؛ این موضوع کاملا به طرز کار توالت فرنگی و وجود تجهیزات سرویس بستگی دارد.

• بیده (خودشور): برخی مدل‌های توالت فرنگی دارای بیده یا همان خودشور هستند. بیده درواقع یک مجرای آب است که در درون لبه توالت فرنگی تعبیه شده است و عملیات پاشش آب را با کمک کنترل انجام می‌دهد. بسیاری از مدل‌های وال‌ هنگ بوچی مانند مدل‌های ETNA، TAORMINA و … هم در نوع ساده و هم در نوع بیده‌دار ساخته شده‌اند.

• شلنگ آب: مانند توالت‌های ایرانی، با شیلنگ آب عملیات شست‌وشو را انجام می‌دهیم.

• توالت فرنگی بدون آب: شست‌وشو در مواقع استفاده از توالت فرنگی بدون آب می‌تواند سخت باشد. اما می‌توان در این مواقع با کمک دستمال کاغذی و یا دستمال مرطوب خود را تمیز کنیم. بعد از آن در اولین فرصت می‌توانیم دوش بگیریم.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی را بخوانید.

طرز صحیح استفاده از توالت فرنگی

7. برخاستن و اتمام کار

مرحله آخر برخاستن و اتمام کار است. در این مرحله پس از اتمام کار خود، دکمه تخلیه آب توالت را زده، دست‌هایمان را می‌شوییم و تمام.

نکاتی در روش استفاده از توالت فرنگی

در پیرو مراحل طرز استفاده از توالت فرنگی نکاتی هست که دانستن آن‌ها به ما نیز کمک خواهند کرد. این نکات عبارت‌اند از:

• مراحل گفته شده برای استفاده کلی از توالت‌های فرنگی با دقت بیش‌تر بر توالت‌های عمومی است.

• توالت فرنگی که ما در خانه خود استفاده می‌کنیم برخی از آن مراحل را نیاز ندارند. (مراحلی مربوط به بررسی سالم بودن توالت قبل از استفاده و یا قراردادن دستمال کاغذی و کاور برروی نشیمن‌گاه.)

• برخی توالت‌های فرنگی نیز برروی قسمت نشیمن خود روکش‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف دارند. در این صورت کافی‌ است که با زدن دکمه دستگاه رول اتومات فرنگی، پلاستیک یک‌بار مصرف آن را عوض کنیم و سپس بنشینیم.

نکاتی در روش استفاده از توالت فرنگی

طرز استفاده از توالت فرنگی تاشو

یکی از مدل‌های توالت فرنگی، نوع تاشوی آن‌ها است. توالت فرنگی‌های تاشو نوع مقرون به‌صرفه توالت فرنگی است که به‌راحتی قابل حمل و نصب است. این نوع توالت‌های فرنگی کارایی توالت فرنگی معمولی را دارند، با این تفاوت که برروی توالت‌های ایرانی قرار می‌گیرند و خروجی آن‌ها نیز به سوی خروجی توالت ایرانی است. توالت فرنگی تاشو نیز هیچ مخزنی تخلیه آبی ندارد. طرز استفاده از توالت فرنگی تاشو درست مانند روش استفاده از توالت فرنگی است. تفاوت آن‌ها با یکدیگر این است که برخی مراحل در استفاده از توالت فرنگی تاشو نیاز نیست. آن مراحل عبارت‌اند از:

• مرحله بررسی نکات اولیه (به‌دلیل آن‌که این نوع توالت‌ها در سرویس بهداشتی‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند).

• مرحله توجه به بهداشت

• مرحله استفاده کردن از کاور یا دستمال کاغذی

• هم‌چنین برای شست‌وشو تنها راه، شستن با شلنگ است (چراکه توالت فرنگی تاشو در بیش‌تر مواقع برروی کاسه توالت سنتی یا همان ایرانی قرار می‌گیرد).

  راهنمای خرید توالت فرنگی + 9 نکته مهم در خرید انواع توالت فرنگی

مقاله در یک نگاه

توالت‌های فرنگی سال‌هاست که مسیرشان به سمت سرویس‌های بهداشتی ما ایرانیان باز شده است. اما هنوز روش استفاده از توالت فرنگی (آموزش توالت فرنگی) به‌صورت صحیح برای خیلی از ما جانیفتاده است. بلد نبودن نحوه صحیح استفاده از توالت فرنگی می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ما را از تهیه این محصول بازدارد.

از طرفی دیگر در زمان استفاده از توالت فرنگی‌های عمومی (که امروزه در بسیاری از اماکن عمومی قرار دارند، و هم‌چنین در خارج از کشور مورد استفاده عام هستند) کار برای ما سخت خواهد شد. و در آخر نیز استفاده نادرست می‌تواند منجر به مشکلات برای سلامتی ما شوند؛ مشکلاتی مانند هموروئید و سرطان روده. ما در این مقاله سعی کردیم بهترین روش استفاده از توالت فرنگی را به‌همراه نکاتی دیگر دررابطه با آن در اختیار شما قرار دهیم. با پیدا کردن این آگاهی می‌توانیم از مشکلات گفته شده تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنیم.

برخی از سوالات متداول

روش استفاده از توالت فرنگی چگونه است؟

1. بررسی نکات اولیه 2. توجه به بهداشت 3. استفاده کردن از کاور یا دستمال کاغذی 4. قرار دادن شلوار در زیر زانو 5. طرز نشستن صحیح روی توالت فرنگی 6. شست‌ وشو در طرز کار توالت فرنگی 7. برخاستن و اتمام کار.

طرز استفاده از توالت فرنگی تاشو چگونه است؟

توالت فرنگی تاشو نیز هیچ مخزنی تخلیه آبی ندارد. طرز استفاده از توالت فرنگی تاشو درست مانند روش استفاده از توالت فرنگی است. تفاوت آن‌ها با یکدیگر این است که برخی مراحل در استفاده از توالت فرنگی تاشو نیاز نیست.

2 thoughts on “بهترین روش استفاده از توالت فرنگی + نکات مهم

  1. علیرضا گفت:

    سلام ممنون از نکات خوبی که درمورد طرز کار توالت فرنگی گفتید.

    1. modiran seo گفت:

      سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *