مقالات کاربردی

حمام مستر چیست؟ + بررسی ویژگی حمام مستر

حمام مستر

اتاق خواب مستر به‌همراه حمام و سرویس بهداشتی مستر در معماری مدرن کاربردهای زیادی دارد؛ و به مجموعه اتاق خواب و حمامی گفته می‌شود که در فضای اتاق خواب قرار گرفته‌است. حمام مستر در واقع در اتاق خواب واقع شده و به این شکل برای استفاده از سرویس بهداشتی، حمام و وان و جکوزی، نیازی به خروج از اتاق خواب نخواهیدداشت. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با سرویس مستر و ایده‌هایی برای دکوراسیون آن به شما ارائه داده‌ایم.

حمام مستر یعنی چی

اتاق خواب مستر چیست

در این قسمت از مقاله می خواهیم به سوال اتاق مستر یعنی چه پاسخ دهیم . به بزرگ‌ترین، مجهزترین و زیباترین اتاق خواب در خانه که دارای حمام مستر نیز می‌باشد، اتاق خواب مستر یا مستر روم می‌گویند. طراحی چنین اتاقی دارای اصول و ضوابط خاصی است که می‌تواند به‌طور هم‌زمان دارای چندین قابلیت برای پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف افراد باشد.

نیازهایی از جمله:

 • خواب و استراحت
 • استحمام
 • سرویس بهداشتی
 • مطالعه
 • و ….

چرا که واژه «مستر» نیز به معنای مدیر، رئیس، چندکاربره و … است؛ بنابراین معمولا اتاق مستر را به زوجین اختصاص می‌دهند؛ تا بتوانند به‌صورت دو نفره از آن استفاده نمایند.

  0 تا 100 آموزش بهترین روش رسوب زدایی سردوش حمام

اتاق خواب و حمام مستر چیست

حمام مستر یعنی چی؟

حمام مستر یعنی چه؟ به حمامی که در مستر روم یا اتاق خواب مستر قرار دارد، حمام مستر می‌گویند. این نوع حمام دارای طراحی و تجهیزات خاصی می‌باشد. حمام مستر را در اتاق خوابی که معمولا متعلق به زوجین است، برای راحتی در استفاده از حمام و سرویس بهداشتی طراحی می‌کنند؛ تا نیازی نباشد برای استفاده از آن‌ها از اتاق خواب خارج شد. البته نمی‌توان حمام مستر را صرفا ویژه اتاق خواب زوجین دانست؛ چرا که بعضی افراد چنین حمام و سرویس بهداشتی را در اتاق مهمان‌شان نیز طراحی می‌کنند، تا مهمانان‌شان احساس راحتی بیش‌تری داشته‎‌باشند. طراحی این نوع از حمام و سرویس اختصاصی، برگرفته از سبک طراحی مدرن است. در مورد حمام لاکچری بیشتر بخوانید.

ویژگی‌ های حمام مستر چیست؟

از مهم‌ترین ویژگی‌ های حمام مستر، به زیبایی در طراحی آن می‌توان اشاره کرد. نوع طراحی و تجهیزات به کار رفته در این فضا تاثیر به‌سزایی در آرامش فکری و بصری افراد دارد. در طراحی مدرن، بسته به پتانسیل فضای اتاق خواب از دیوارهای جداکننده شیشه‌ای مات در ایجاد مرز بین اتاق خواب مستر و محل قرارگیری حمام و سرویس بهداشتی مستر استفاده می‌شود. به این شکل ضمن جداسازی فضا، می‌توان زیبایی لازم را نیز ایجاد کرد. حتی می‌توان درب آن‌ها را نیز از همین متریال شیشه‌ای طراحی کرد. پیشنهاد می شود درباره بازسازی سرویس بهداشتی و حمام بخوانید.

طراحی حمام مستر چیست؟

حمام مستر(حمام در اتاق خواب) ممکن است با تجهیزات کامل و بسیار لوکس و ویژه طراحی شود، یا یک حمام و سرویس بهداشتی معمولی باشد. بنابراین نوع طراحی آن به سلیقه و نیازهای شما و بودجه مالی‌تان بستگی دارد. اما در اغلب موارد طراحان معتقدند که حمام مستر را باید خاص و مجلل طراحی و اجرا کرد. از دیگر نکاتی که هنگام طراحی حمام مستر (حموم مستر) نباید نسبت به آن بی‌توجهی کرد، تهویه فضاست. در نتیجه باید آن را در وجهی از اتاق مستر طراحی کرد که خروج بخار و رطوبت ناشی از حمام، به خوبی از آن خارج شود.

تجهیزات حمام مستر چیست؟

باتوجه به عواملی که در طراحی مستر حمام گفته‌شد، تجهیزات آن را می‌توان به‌صورت متنوعی انتخاب و نصب کرد. البته با توجه به این‌که اتاق مستر متعلق به دو نفر است، تجهیزات آن را نیز باید برای دو نفر طراحی کرد. به‌طور کلی تجهیزات اصلی یک حمام مستر عبارت‌اند از:

 • کابین دوش دو نفره
 • ست شیرآلات بهداشتی لوکس و مناسب با دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام مستر
 • کابین روشویی و کاسه روشویی دو نفره
 • آینه روشویی
 • وان جکوزی دو نفره
 • زیردوشی
  0 تا 100 آموزش نصب وال هنگ و توالت دیواری

5 ایده برای بزرگ‌ تر نشان دادن حمام و سرویس مستر

اگر اتاق خواب مستر متوسط یا نسبتا کوچکی دارید، باید سرویس مستر را به‌گونه‌ای طراحی کنید که نه تنها باعث کاهش فضای اتاق نشود، بلکه آن را بزرگ‌تر و دلبازتر نیز نشان دهد. برای بزرگ‌تر نشان دادن حمام و سرویس مستر و اتاق خواب خوب است ایده‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از رنگ‌های روشن برای بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا (برای بالابردن هیجان و اشتیاق در محیط نیز می‌توان از رنگ‌های کمی تندتر و گرم‌تر استفاده کرد)
 • استفاده از کابین روشویی با کانتر باریک و کم‌جا
 • نصب آینه‌های بزرگ برای فضاسازی بیش‌تر
 • نورپردازی مناسب
 • استفاده از جداکننده‌های شیشه‌ ای

سرویس بهداشتی مستر چیست

سرویس بهداشتی مستر چیست

به سرویس بهداشتی تعبیه شده در اتاق مستر، سرویس بهداشتی مستر یا همان سرویس مستر می‌گویند. این سرویس معمولا به‌صورت مدرن و کاملا کاربردی طراحی و اجرا می‌گردد.

بهترین دکوراسیون برای سرویس مستر چیست؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد اگر بگوییم بهترین دکوراسیونی برای این فضا وجود ندارد! در اصل بهترین دکوراسیون سرویس مستر هر خانه ممکن است با خانه دیگر متفاوت باشد. یعنی شما باید براساس چند عامل مهم زیر طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی مستر منزل‌تان را انجام دهید:

 • متراژ فضایی که برای اجرای چنین ایده‌ای در اختیار دارید
 • تم رنگی دیگر اجزای محیط، خصوصا حمام مستر
 • بودجه مالی
 • امکانات کاربردی و انتظارات‌تان از یک سرویس بهداشتی مستر
 • و …

سرویس مستر چیست

چند کاسه روشویی باید در سرویس مستر نصب کنیم؟

این سوال بسیاری از افراد است که در پاسخ باید بگوییم تصمیم‌گیری برای این موضوع کاملا برعهده خودتان است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم درصورت داشتن فضای کافی برای اجرای سرویس بهداشتی مستر، بهتر است دو کاسه روشویی در آن نصب کنید. وجود دو کاسه روشویی در سرویس مستر، علاوه‌بر زیبایی و لوکس نشان دادن فضا، کاربرد زیادی نیز دارد.

به‌این ترتیب هر فرد یک کاسه روشویی شخصی دارد؛ که می‌تواند لوازم شخصی‌اش را پیرامون آن قرار دهد. اما اگر متراژ اتاق خواب مستر به‌گونه‌ای است که اجازه نصب یک کابین روشویی دو کاسه را به شما نمی‌دهد، بهتر است تنها از یک کاسه روشویی استفاده کنید؛ تا فضای زیادی اشغال نشود. با انواع دوش حمام آشنا شوید.

5 مزایا اتاق خواب مستر یا مستر روم

طراحی یک اتاق خواب مستر علاوه‌بر زیبایی و لوکس بودن مزایای خاص خودش را نیز دارد؛ از جمله:

 • در اختیار گذاشتن امکانات مختلف در یک فضا
 • ایجاد فضایی آرامش‌بخش و سرشار از حس مثبت برای افراد مقیم مستر روم
 • بهینه‌سازی فضا به‌خاطر چندمنظوره بودن
 • ایجاد احساس راحتی بیش‌تر در افراد مستقر در اتاق خواب مستر
 • و …
  10 اصل نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام که باید بدانید + عکس

توجه داشته‌باشید که طراحی و ساخت اتاق خواب مستر جدا از رعایت برخی اصول طراحی و فنی، می‌تواند پیرو ایده‌های خلاقانه بسیاری باشد؛ یعنی دکوراسیون و تجهیزات آن وابستگی زیادی به نیازها و علایق خود شما دارد. بنابراین در ادامه نیز 5 ایده دکوراسیون حمام مستر و سرویس بهداشتی مستر را مشاهده خواهیدکرد:

سرویس مستربهترین دکوراسیون برای سرویس مسترحمام مستر چیست

مستر روم

اتاق خواب مستر

کلام آخر

تا این‌جا با سه مفهوم کلی زیر آشنا شدید:

⦁ اتاق‌خواب مستر

حمام مستر

⦁ سرویس مستر

باتوجه به کاربردهای مهم چنین فضایی در خانه، پیشنهاد تعبیه آن را به شما می‌دهیم. مزایای اتاق مستر بیشمار هستند اما از معایب اتاق مستر به احتمال بوجود آمدن رطوبت داخل اتاق خواب می توان اشاره کرد.

برخی از سوالات متداول:

حمام مستر چیست؟

اتاق خواب مستر به مجموعه اتاق خواب و حمامی گفته می‌شود که در فضای اتاق خواب قرار گرفته ‌است. حمام مستر در واقع در اتاق خواب واقع شده و به این شکل برای استفاده از سرویس بهداشتی، حمام و وان و جکوزی، نیازی به خروج از اتاق خواب نخواهید داشت.

ویژگی‌ های حمام مستر چیست؟

نوع طراحی و تجهیزات به کار رفته در این فضا تاثیر به‌سزایی در آرامش فکری و بصری افراد دارد. در طراحی مدرن، بسته به پتانسیل فضای اتاق خواب از دیوارهای جداکننده شیشه‌ای مات در ایجاد مرز بین اتاق خواب مستر و محل قرارگیری حمام و سرویس بهداشتی مستر استفاده می‌شود. به این شکل ضمن جداسازی فضا، می‌توان زیبایی لازم را نیز ایجاد کرد. حتی می‌توان درب آن‌ها را نیز از همین متریال شیشه‌ای طراحی کرد.

2 thoughts on “حمام مستر چیست؟ + بررسی ویژگی حمام مستر

 1. مصطفی گفت:

  حمام مستر و اتاق خواب مستر خیلی عالیه اما به شرطی که تهویه هوا خوبی داشته باشن.

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *