مقالات کاربردی

بیده چیست؟ + مزایا و معایب بیده توالت فرنگی

بیده چیست

در این مقاله میخواهیم به سوال توالت فرنگی خودشور چیست پاسخ دهید. چندین سال است که استفاده از توالت فرنگی در خانه‌های ما ایرانیان رواج پیدا کرده و معمولاً در بیشتر خانه‌ها در کنار توالت سنتی یک توالت فرنگی نیز وجود دارد. اگر برای خرید توالت فرنگی به بازار مراجعه کرده باشید، احتمالا نام توالت فرنگی بیده‌دار به گوشتان خورده است. در این مطلب می‌خواهیم توضیح دهیم که اصلا بیده چیست و چه مزایا و معایبی را به همراه دارد.

معایب بیده توالت فرنگی

بیده چیست؟

 در ادامه به سوال بیده توالت فرنگی چیست؟ ( توالت فرنگی بیده دار چیست ) پاسخ خواهیم داد ، با ما همراه باشید. به طور کلی، بیده (به انگلیسی Bidet) به کاسه توالت لوله‌کشی شده گفته می‌شود که برای شست‌وشوی اندام‌های تحتانی استفاده می‌شود. در واقع، مکانیزم بیده به شکلی است که عمل پاشیدن آب به بدن فرد به صورت خودکار و بدون استفاده از دست انجام می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که بیده یا خودشور اولین بار در دهه ۶۰ میلادی توسط فردی به «آرنولد کوهن» اختراع شد و به ثبت رسید.

در گذشته، بیده‌ها شکلی شبیه به کاسه توالت فرنگی داشتند و فضای بیشتری را اشغال می‌کردند. این بیده‌ها در کنار توالت فرنگی نصب می‌شدند و فرد پس از استفاده از توالت فرنگی، شخص باید از جای خود بلند می‌شد و بر روی بیده می‌نشست تا عمل شست‌وشو را تغییر دهید.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی طراحی و اندازه بیده‌ها نیز تغییر کرد. به‌طوری که بیده‌های امروزی یک نازل شست‌وشوی کوچک هستند که در سرویس‌هایی که فضای کوچکی دارند هم قابل استفاده هستن و حتی می‌توان آن‌ها را به صورت جداگانه بر روی کاسته توالت فرنگی نصب کرد. بیده‌هایی که در چند سال اخیر تولید شده‌اند دارای کنترل الکترونیکی هستند که به وسیله آن‌ها می‌تواند نحوه پاشش، فشار و میزان حرارت آب را تنظیم کرد. پیشنهاد می شود مقاله بهترین توالت فرنگی رامطالعه کنید.

بیده توالت فرنگی چیست؟

  ۱۰ تفاوت سینک روکار و توکار چیست؟ (بررسی مزایا + معایب)

انواع بیده کدامند؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که بیده‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • بیده‌ مکانیکی یا دستی
  •  بیده اتوماتیک یا برقی

که مصرف‌کنندگان با توجه به نیاز و بودجه خود می‌توانند برای خرید هر یک از این نوع بیده‌ها اقدام کنند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر یک از انواع بیده می‌پردازیم.

اگر به دنبال خرید زیر دوشی برای حمام خود هستید بهتر است که حتما” تمام جوانب و مدل های آن را بررسی کنید و کاربرد زیر دوشی را در نظر بگیرید.

بیده مکانیکی یا دستی چیست؟

ارزان‌ ترین و ساده‌ترین نوع بیده در بازار، بیده‌های مکانیکی هستند. در این نوع بیده‌ها، یک اهرم یا شیر در کنار توالت فرنگی نصب می‌شود و فرد با کشیدن اهرم یا پیچاندن شیر، میزان فشار آب و پاشش آن را به دلخواه تنظیم می‌کند.
بیده‌های مکانیکی یا دستی، بر خلاف نوع دیجیتال خود، مزایایی مانند قابلیت تنظیم دمای آب، قابلیت تنظیم دمای سنگ و امکان تنظیم جهت و قدرت پاشش را ندارند.
از مزایای این نوع بیده نیز می‌توان به سادگی در استفاده، ارزان بودند وهزینه نگهداری پایین اشاره کرد.

  دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی + تکنیک رفع گرفتگی خانگی

بیده اتوماتیک یا برقی چیست؟

بیده‌های دیجیتال نسبت به بیده‌های مکانیکی جدیدتر هستند و امکانات و آپشن‌های بیشتری را در اختیار خریداران قرار می‌دهند. طراحی بیده اتوماتیک به این شکل است که در کنار نشیمن‌گاه توالت فرنگی یک کنترل قرار دارد که به کمک آن می‌توان عملکرد بیده را در اختیار گرفت. از مزایا و امکانات بیده برقی می‌توان به تنظیم جهت پاشش، تنظیم میزان فشار آب، تنظیم دمای آب و سنگ نشیمن‌گاه و خشک کن اشاره کرد. با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که بیده‌های اتوماتیک هزینه نگهداری بالایی دارند و استفاده از آن‌ها به سادگی بیده‌های مکانیکی نیست. پیشنهاد می شود مقاله بهترین فلاش تانک را مطالعه کنید.

بیده توالت فرنگی

انواع بیده از نظر طراحی و ساختار

بیده‌ها را از نظر طراحی و ساختار می‌توان به ۳ دسته تقسیم کرد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

بیده‌ زمینی

این نوع بیده‌ها شبیه به بخش تحتانی یک توالت فرنگی هستند و معمولا جنس سرامیکی دارند. طراحی این نوع بیده‌ها به این شکل است که در قسمت بالایی یک شیر آب برای شست‌وشو با قابلیت تنظیم زاویه پاشش تعبیه شده است. فرد پس از اجابت مزاج بر روی بیده می‌نشیند و عمل شست‌وشو را انجام می‌دهد. بیده‌های زمینی ارزان‌ترین و مرسوم‌ ترین نوع بیده در جهان هستند. پیشنهاد می شود مقاله مدل کاشی سرویس بهداشتی کوچک را مطالعه کنید.

توالت فرنگی بیده‌ دار

این نوع بیده را می‌توان نوع تکامل یافته یک توالت فرنگی دانست. در این نوع توالت‌های فرنگی، معمولا بیده یه شکل یک جسم خارجی بر روی خود توالت نصب می‌شود که با استفاده از اهرم تعبیه شده در کنار آن، می‌توان جریان آب را باز و بسته کرد. ناگفته نماند که در این نوع بیده امکان تنظیم زاویه پاشش آب وجود ندارد. پیشنهاد می شود مقاله تبدیل توالت ایرانی به فرنگی را مطالعه کنید.

درب توالت فرنگی بیده‌ دار

این نوع بیده‌ها، نازل شست‌وشویی هستند بر روی درب‌ توالت فرنگی نصب شده‌اند و جایگزین درب ساده آن می‌شوند.

مزایای بیده توالت فرنگی

  مزایا و معایب سینک گرانیتی که پیش از خرید باید بدانید!

مزایا و معایب بیده در توالت فرنگی چیست؟

اگر می پرسید مزایا و معایب توالت فرنگی بیده دار ( مزایای بیده در توالت فرنگی) چیست ؟ با ما همراه باشید تا به موارد زیر اشاره کنیم:

  •  بهبود و کیفیت بهداشت و ارتقای سلامت افراد
  • استفاده نکردن از دست و شیلنگ برای شست‌وشو که سبب جلوگیری از انتقال آلودگی و بیماری به بدن افراد می‌شود استفاده
  •  کاهش استفاده از آب و دستمال کاغذی در حین استفاده از توالت
  •  کمک به سالمندان، کودکان، زنان باردار و افرادی که مشکلات حرکتی دارند

با این حال، باید گفت که استفاده از بیده معایبی نیز دارد. معایب بیده توالت فرنگی مانند:

  •  اشغال فضای بیشتری از سرویس بهداشتی
  •  احتمال پاشیدن آب بر روی کف زمین

با تشکر که تا انتهای مقاله خودشور توالت فرنگی چیست با ما همراه بودید.

برخی از سوالات رایج:

بیده برقی چیست؟

بیده‌های دیجیتال نسبت به بیده‌های مکانیکی جدیدتر هستند و امکانات و آپشن‌های بیشتری دارد و در کنار نشیمن‌گاه توالت فرنگی یک کنترل قرار دارد که به کمک آن می‌توان عملکرد بیده را در اختیار گرفت. از مزایا و امکانات بیده برقی می‌توان به تنظیم جهت پاشش، تنظیم میزان فشار آب، تنظیم دمای آب و سنگ نشیمن‌گاه و خشک کن اشاره کرد.

مزایای استفاده از بیده چیست ؟

بهبود و کیفیت بهداشت و ارتقای سلامت افراد/ استفاده نکردن از دست و شیلنگ برای شست‌وشو که سبب جلوگیری از انتقال آلودگی و بیماری به بدن افراد می‌شود استفاده / کاهش استفاده از آب و دستمال کاغذی در حین استفاده از توالت / کمک به سالمندان، کودکان، زنان باردار و افرادی که مشکلات حرکتی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *