مقالات کاربردی

اصول نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام

نورپردازی در سرویس بهداشتی

اگر چه عادت داریم که همیشه به نورپردازی سالن پذیرایی، اتاق خواب و مانند آن ها اهمیت زیادی بدهیم، اما نباید از این نکته غافل شد که سرویس بهداشتی و حمام نیز نیاز به نورپردازی حرفه ای دارند و نقش نورپردازی در زیبایی و کارایی آن ها قابل توجه است. اصول نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام، همان قدر که به افزایش و بهینه سازی سطح کاربری مربوط می شود، به زیبایی و جلوه فضا نیز ارتباط پیدا خواهد کرد. بنابراین لازم است که این شکل از نورپردازی به صورتی برنامه ریزی شود، که بتوان هر دو برداشت را به شکلی بهینه از آن داشت.

در ادامه با وبلاگ گلزارهوم همراه باشید تا ببینیم اصول نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام چگونه باید باشد.

نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از نور متمرکز در بخش روشویی

لازم است که حتما در بخش روشویی، حال فارغ از این که روشویی کابینتی بوده یا یک روشویی ساده باشد، یک نورپردازی متمرکز داشته باشید. به ویژه استفاده از نور مجزا در قسمت آینه روشویی یا به کار بردن آینه های چراغ دار در این قسمت، کمک کننده خواهد بود. این نور همین طور می تواند با استفاده از چراغ های ال ای دی کم مصرف باشد و اگر کمدی در این بخش قرار گرفته است، حتما تمرکز نور در قسمت کمد ها را نیز داشته باشیم تا فرد حین باز کردن درب کمد، دید مناسبی در فضای داخل آن داشته باشد.

اصول نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از نور متمرکز در بخش دوش حمام

به همین شکل اضافه کردن یک نور متمرکز در بخشی از حمام که دوش قرار گرفته است، لازم خواهد بود. اگر در حمام آینه ای نصب شده است، نورپردازی متمرکز در آن قسمت را نیز احتیاج خواهیم داشت. با توجه به این که در طول استفاده از حمام، به احتمال زیاد با بخار در فضا روبرو خواهیم بود، باید از آینه های ضدبخار استفاده شده و ترجیحا به کار بردن آینه های چراغ دار ال ای دی ضدبخار، توصیه می شود. این آینه ها ضمن آن که در مقابل بخار موجود در حمام مقاومت داشته و همچنان می توان از آن ها در فضای مه گرفته استفاده کرد، دارای چراغ های ال ای دی بوده و باز این نور مضاعف آینه، سطح کاربری آن ها را بالا خواهد برد.

نورپردازی در سرویس بهداشتی در سقف کاذب

در نهایت باید گفت که استفاده از نورپردازی در سقف کاذب حمام و سرویس بهداشتی می تواند به زیبا کردن فضای این دو قسمت و همین طور پخش نور مناسب کمک کند. به کار بردن سقف های کاذب به جز استفاده ای که در این مورد دارد، می تواند به زیباتر کردن هر چه بیشتر فضا نیز کمک کرده و با استفاده از مدل های به روز و جدید سقف های کاذب، قدرت مانور زیادی در این بخش خواهید داشت.

نورپردازی در سرویس بهداشتی

نکته: در نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام حتما لازم است که سن افرادی که بیش از دیگران از این فضا استفاده می کنند را مد نظر قرار دهید. اگر این قرار است یک سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده افراد مسن باشد، حتما باید از میزان و شدت نور بیشتری استفاده کنید. تاریک و تیره نگه داشتن فضا، ممکن است باعث عدم دید درست و احتمالا سر خوردن و سقوط شود. از این روی سبک نورپردازی در منزل یک زوج جوان یا یک زوج سالخورده کاملا متفاوت خواهد بود. به این شکل قبل از هر گونه برنامه ریزی و تصمیم گیری باید این موارد را به درستی مد نظر قرار دهید.

کلام آخر

در بالا مواردی مهم و در عین حال ساده و بسیار کاربردی را مرور کردیم. شما چه موارد دیگری را در نورپردازی در سرویس بهداشتی و حمام موثر می دانید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ گلزارهوم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شانزده =