مقالات کاربردی

راهنمای کامل نگهداری شیرآلات به بهترین روش + آموزش قدم به قدم

راهنمای کامل نگهداری شیرآلات

اگر به نظافت و زیبایی خانه خود اهمیت می‌دهید باید بدانید که دقت در جزییات به نظم در زندگی‌تان منجر می‌شود. یکی از مهم‌ترین جزییات در هر خانه‌ای، شیرآلات آن است. شیرآلات از ابزارهایی است که روزانه به دفعات از آن‌ استفاده می‌کنیم؛ از شستن دست‌ها گرفته تا شستن ظرف‌ها و خوردن آب و… . بعد از نصب، آن‌چه اهمیت می‌یابد نگهداری شیرآلات است.

چطور از شیرالات خانه‌مان نگهداری کنیم؟ البته منظور از نگهداری شیرآلات، تنها پرداختن به تمیزی آن نیست؛ بلکه عیب‌یابی و تعمیرات ساده هم در این موضوع اهمیت دارند‌. با نگهداری شیرآلات به‌طور صحیح می‌توان از هدر رفتن آب نیز جلوگیری کرد؛ زیرا شیرآلات بهداشتی خراب به دلیل نشتی یا چکه کردن باعث هدر رفتن آب و هم‌چنین افزایش رقم قبض آب شما می‌شوند.

در ادامه‌ این مقاله شما را با راهنمای جامع نگهداری از شیرآلات آشنا خواهیم‌کرد.

انواع شیرآلات

انواع شیرآلات اغلب سه دسته هستند که در ادامه به بررسی هر یک به‌صورت مجزا خواهیم‌ پرداخت:

⦁ اهرمی

⦁ واشری

⦁ چشمی (که در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفته‌اند)

راهنمای مراقبت از شیرآلات

تعمیر و نگهداری شیرآلات واشری

شیرآلات چرخشی یا واشری به خصوص در شیر آب گرم زودتر خراب می‌شوند؛ اما معمولا همه افراد قادرند واشر آن را تعویض کنند. واشر این شیرآلات به دلیل این‌که برای باز و بسته شدن به فشار بیش‌تری احتیاج دارد، زودتر خورده می‌شود؛ بنابراین بهتر است هر سه ماه یک‌‌بار واشر شیرآلات چرخشی تعویض شود، تا درصورت چکه کردن آب، هم از هدر رفت آن جلوگیری شود و هم از خرابی بیش‌تر شیرالات.

بسیاری از افراد، وقتی چکه کردن آب را مشاهده می‌کنند فشار بیشتری به شیر اعمال کرده و آن را محکم‌تر می‌چرخانند. درحالی‌که این کار نه تنها باعث حل موضوع نشده، بلکه موجب تخریب بیش‌تر شیر هم می‌شود. لذا بهتر است در صورت مشاهده‌ی چکه کردن آب از شیر، واشر آن را تعویض کنید.

نگهداری شیرآلات

تعمیر و نگهداری شیرآلات اهرمی

در شیرآلات اهرمی برخلاف شیرالات واشری، به جای مغزی چرخشی از کارتریج استفاده می‌کنند. اگر شیر اهرمی منزل‌تان خراب شده‌است، نیازی به تعویض کامل شیر ندارید. فقط کافی‌ست یه اقدام زیر را انجام دهید:

 • سرپوش‌های شیر را بردارید
 • پیچ‌های زیر آن را باز کنید
 • اهرم را جدا کرده و کارتریج ها را تعویض کنید

با این اقدام می‌توانید به مدت طولانی‌تری از شیرآلات اهرمی استفاده کنید. البته به دلیل وجود سه سایز مختلف در کارتریج‌ها بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید. نحوه نصب شیر روشویی توکار را بخوانید.

  0 تا 100 بررسی شیرآلات لاکچری + تصویر

نکات مهم در نگهداری شیرآلات

فراموش نکنید که کیفیت بالای شیرآلات می‌تواند زحمت شما را برای نگهداری و تعمیرات تا حد زیادی کاهش دهد؛ به‌عنوان مثال شیرآلات بهداشتی نوبیلی به دلیل کیفیت و استانداردهای بالا می‌تواند هزینه‌های مربوط به نگهداری، تعمیرات و مصرف آب را به‌طور چشم‌گیری کاهش دهد. در ادامه چند نکته‌ی مهم که به شما در نگهداری شیرآلات و پیشگیری از خرابی آن‌ها کمک می‌کند جمع‌آوری شده‌است. اگر به دنبال راه‌های کم هزینه برای نگهداری شیرآلات خود هستید مطلب را دنبال کنید. آگاهی از چنین نکاتی منجربه کاهش هزینه‌ تعمیرات، افزایش طول عمر مفید آن‌ها می‌شود.

 • دستگیره شیرآلات را بررسی کنید

اگر هنگام بسته بودن شیر آب متوجه چکه یا نشتی آن شدید، یا در هنگام باز بودن شیر علاوه‌بر جریان اصلی آب این مساله را از دستگیره مشاهده کردید، بهتر است اقدام به تعویض واشر یا کارتریج بکنید. هم‌چنین اگر هنگام باز کردن شیر احساس کردید که فشار آب کم است، ممکن است قطعه‌ای از آن خراب شده و احتیاج به تعمیر داشته‌باشد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره شیر قابلمه پر کن چیست را بخوانید.

دستگیره شیرآلات را بررسی کنید

 • شیرآلات را از نظر نشتی چک کنید

یکی از نکات مهم در نگهداری شیرآلات، بحث نشتی آن‌هاست. البته ممکن است علت نشتی مربوط به شیرآلات نباشد که درآن‌صورت باید لوله‌ها و اتصالات را بررسی کنید. اما اگر ایراد از شیر بود سریعا آن را تعویض کنید چون منجربه خرابی‌های بیش‌تری می‌شود‌؛ به‌خصوص شیرآلات آشپزخانه که نشتی آن می‌تواند به کابینت‌های شما آسیب بزند.

برای اطمینان از وجود نشتی می‌توانید عدد کنتور را چک کنید. شیرهای آب را ببندید و مجددا عدد کنتور را بررسی کنید تا ببینید باز هم عدد می‌اندازد یا نه؛ و در این‌صورت به تعمیرکار اطلاع بدهید.

 • رسوبات آب‌ فشان شیرآلات را تخلیه کنید

بهتر است هرچندوقت یک بار آب‌فشان یا همان پرلاتور شیرآلات را از رسوبات پاک کنید؛ زیرا موجب کاهش فشار آب می‌شود. به این منظور می‌توانید از آب گرم، سرکه و مواد شوینده استفاده نمایید. می‌توانید آب گرم و سرکه را در کیسه‌ای بریزید و به سر شیر ببندید و بعد از چند ساعت کیسه را دربیاورید و شیر را باز کنید تا جرم و رسوبات آن خارج شود.

 • از شیرآلات اضافه خود مراقبت کنید

اگر شیرآلات اضافه در منزل دارید که بعدا به آن احتیاج پیدا خواهیدکرد، بهتر است آن‌ را در مکانی بدون رطوبت و گرد‌وغبار و در پوششی از سلفون نگه‌داری کنید. پیشنهاد می شود درباره خرید شیر توکار بخوانید.

  دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی + تکنیک رفع گرفتگی خانگی

تمیز کردن و نگه‌ داری شیرآلات

اصلی‌ترین نکته در نگهداری شیرالات، تمیز کردن و چگونه تمیزکردن آن است. شیرآلات به دلیل آبکاری خاص‌شان زودتر لکه‌دار می‌شوند و براق نبودن آن‌ها بیش‌تر به چشم می‌آید. اگر تمیز و براق بودن خانه برایتان مهم است از روش‌های زیر جهت تمیز کردن و نگهداری شیرآلات استفاده کنید:

 • استفاده از جوش شیرین

یکی از مفیدترین ماده‌های تمیزکننده جوش شیرین است. جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا حدی که ماده‌ای خمیر مانند حاصل شود (ترکیب شل و آبکی نباشد). سپس با استفاده از پارچه‌ای نخی یا یک مسواک، خمیر را به تمام سطوح شیرآلات آغشته کنید. سپس با آب سرد بشویید و در آخر نیز با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید. مطالعه مقاله رسوب زدایی سردوش حمام میتواند مفید باشد.

نحوه نگهداری شیرالات

 • ترکیب سرکه و آب

استفاده از سرکه یکی از متداول‌ترین روش‌های تمیزکردن شیرآلات است. بدین منظور سرکه و آب را به نسبت مساوی ترکیب کرده و روی شیرآلات اسپری کنید (می‌توانید با یک پارچه‌ی نخی هم ترکیب آب و سرکه را به شیرآلات بمالید). بهتر است اجازه دهید ترکیب مدتی رو سطح شیرآلات باقی بماند و بعد آن را خشک کنید. اگر لکه‌های سفید و سختی رو شیرآلات وجود دارد، این کار را چند بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

نکته مهم: از این ترکیب برای شیرآلات قدیمی که از جنس آهن و نیکل هستند استفاده نکنید.

 • استفاده از آب و صابون

یک روش ساده برای تمیز کردن سطوح شیرآلات استفاده از آب و صابون است. آب و صابون را به وسیله‌ یک اسفنج نرم روی سطوح بکشید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید.

 • استفاده از الکل

الکل قدرت زیادی در تمیز کردن شیرآلات ندارد و تنها در دو حالت قابل استفاده است:

 • اول این‌که رسوبات روی شیر زیاد نباشد و با چند قطره الکل و پنبه می‌توان شیر را تمیز کرد
 • دوم این‌که در مناطقی که آب سخت دارند و سرکه برای از بین بردن رسوبات کافی نبوده‌است، می‌توان از الکل هم استفاده کرد. پیشنهاد می شود درباره روش تعویض مغزی شیر اهرمی بخوانید.

نگهداری شیرآلات سفید

 • تمیز کردن شیرآلات سفید

شیرآلات سفید کمتر لکه و اثر انگشت را نشان می‌دهند و بهترین روش برای تمیز کردن آن‌ها، استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی و آب است.

نگهداری شیرآلات طلایی

 • تمیز کردن شیرآلات طلایی

شیرآلات طلایی جزو شیرآلات لوکس به شمار می‌روند و نگهداری از آن‌ها به نسبت اهمیت زیادی دارد. این شیرآلات برعکس شیرآلات سفید، رد انگشت و لکه را بیش‌تر منعکس می‌کنند و برای تمیز کردن آن‌ها بهتر است از سرکه استفاده کنید.

تمیز کردن شیرآلات سبز شده

علت سبز شدن شیرآلات چیست؟ وقتی رسوبات و مواد معدنی روی شیرآلات تجمع پیدا کنند، موجب ایجاد رنگ سبز و لکه‌های سفید روی آن می‌شوند. بهتر است در فواصل زمانی کوتاه شیرآلات را تمیز و رسوب‌ زدایی کنید تا تغییر رنگ ندهند، اما در صورت سبز شدن روش‌های مذکور می‌تواند موثر واقع شود.

روش برق انداختن شیرآلات

استفاده از شوینده‌های صنعتی که خاصیت خورندگی دارند مثل شوینده‌های سرویس بهداشتی یا جوهرنمک، به دلیل وجود خاصیت اسیدی می‌توانند به شیرآلات منزل شما آسیب برسانند. پس جهت برق انداختن شیرآلات از مایع ظرفشویی، سرکه و هم‌چنین لیمو ترش استفاده کنید.

برای استفاده از لیموترش کافیست آن را دو قسمت کنید و کمی جوش شیرین روی آن بریزید، سپس تمام سطوح شیرآلات را به آن آغشته کنید و بعد از مدتی با آب بشویید. از این روش به‌خصوص در برق انداختن شیرآلات با آبکاری کروم می‌توانید استفاده کنید. پیشنهاد می شود مقاله نگهداری شیرآلات طلایی را مطالعه نمایید.

  11 روش جرم گیری شیرآلات به بهترین شکل ممکن!

سخن آخر

شیرآلات علاوه‌بر تاثیری که در زیبایی دکوراسیون خانه‌ی شما دارند، به دلیل کاربرد روزانه و فراوان جزو حیاتی‌ترین ابزارهای زندگی امروز به شمار می‌روند؛ بنابراین نگهداری از آن‌ها می‌تواند هم در حفظ زیبایی منزل شما تاثیرگذار باشد و هم در صرفه‌جویی مصرف آب.شما می‌توانید به راحتی و با کمترین هزینه، با به کارگیری روش‌های یاد شده، از شیرآلات خود نگهداری کنید و عمر مفید آن‌ها را افزایش بدهید. به یاد داشته باشید که تمیز کردن شیرآلات هرچه بیش‌تر انجام شود، تعییر رنگ و تجمع رسوب در آن‌ کم‌تر می‌شود. هم‌چنین چک کردن شیرآلات در فواصل زمانی کوتاه و تعویض به موقع واشر از هزینه‌ها و خسارات بیش‌تر جلوگیری می‌کند.

برخی از سوالات متداول

اصلی‌ ترین نکته در نگهداری شیرالات چیست؟

اصلی‌ترین نکته در نگهداری شیرالات، تمیز کردن و چگونه تمیزکردن آن است. شیرآلات به دلیل آبکاری خاص‌شان زودتر لکه‌دار می‌شوند و براق نبودن آن‌ها بیش‌تر به چشم می‌آید.

روش های تمیز کردن و نگه‌ داری شیرآلات چه هستند؟

استفاده از جوش شیرین - ترکیب سرکه و آب - استفاده از آب و صابون و...

2 thoughts on “راهنمای کامل نگهداری شیرآلات به بهترین روش + آموزش قدم به قدم

 1. لادن گفت:

  سلام ممنون از اینکه علت سبز شدن شیرآلات رو گفتید. مقاله خیلی خوبی نوشتید.

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *