مقالات کاربردی

0 تا 100 بهترین روش آبکاری شیرالات در خانه + هزینه آبکاری شیرالات چقدر است

روش ابکاری شیرآلات در خانه

آبکاری شیرالات در خانه یا در کارگاه‌ها یکی از گزینه‌های جایگزین خرید شیرآلات نو است. با توجه به افزایش قیمت‌ها و تغییر اولویت‌های هزینه هر خانه، تمایل افراد برای تعمیر وسایل خانه به جای جایگزین کردن آن‌ها طبیعی است. اما قبل از یادگیری آبکاری شیرآلات منزل، پیدا کردن بهترین روش آبکاری شیرآلات در خانه بسیار حائز اهمیت است. برآورد اینکه هزینه آبکاری شیرالات چقدر است نیز به شما در گرفتن یک تصمیم اقتصادی زمانی درست کمک خواهد کرد. در هر صورت، وقت طلاست و گاهی چند صد هزار تومان هزینه کمتر، به چندین ساعت ضرر مالی در آینده منجر خواهد شد.

آبکاری شیرالات در خانه

آبکاری شیرآلات در خانه چگونه انجام می‌ شود؟

آبکاری شیرآلات نه تنها راهی برای افزایش استحکام آن‌ها، بلکه روشی برای حفظ زیبایی ظاهری شیرآلات ساختمانی است. در فرآیند آبکاری شیرآلات در خانه یا خارج از خانه، آن‌ها را با یک لایه ورق فلزی زیبا و مقاوم می‌پوشانند.آبکاری شیرآلات با ضخامت، رنگ و جنس فلزهای مختلفی انجام می‌گیرد. هرچه ضخامت ورق فلز کار شده روی شیرآلات بیشتر باشد، استحکام شیرآلات بالاتر خواهد بود. اما قبل از دست به کار شدن برای آبکاری شیرآلات در خانه، بهتر است با انواع آبکاری کمی آشنا شویم.

  ۱۰ تفاوت سینک روکار و توکار چیست؟ (بررسی مزایا + معایب)

آبکاری شیرالات در منزل

بهترین روش آبکاری شیرآلات در خانه چیست؟

روش‌های مختلفی از جمله شیمیایی و الکتریکی برای آبکاری شیرالات در خانه وجود دارد. اما مهم‌تر از آن، فلز یا آلیاژ به کار رفته در آبکاری شیرآلات است. داشتن اطلاعات کلی درباره انواع آبکاری شیرآلات خانگی برای انجام این کار بسیار مهم است. در گذشته استفاده از نیکل محبوب‌ترین و بهترین روش آبکاری شیرآلات در خانه به حساب می‌آمد اما به دلیل مقاومت پایین، کم کم با انواع دیگر آبکاری جایگزین شد:

۱. آبکاری شیرآلات با آلیاژ برنج

برنج به دلیل خاصیت آنتیک بودن، یکی از انتخاب‌های زیبا برای آبکاری شیرآلات در منزل به حساب می‌آید. آبکاری برنج به ۳ نوع براق، مات و برس خورده در بازار موجود است. نوع مات این آبکاری، نیاز به تمیز کردن شیرآلات را هم کمتر می‌کند. از طرفی مقاومت بالای برنج در آبکاری شیرآلات خانگی، علاوه بر زیبایی، استحکام آن را نیز تضمین می‌کند. پیشنهاد می شود مقاله بهترین روشویی سنگی را مطالعه کنید.

۲. آبکاری شیرآلات با برنز

ترکیب آبکاری شیرالات در خانه با برنز و روغن یک انتخاب خاص و البته پر هزینه است. برنز نسبت به برنج رنگ تیره و مقاومت بالاتری دارد. البته انتخاب برنز برای آبکاری شیرالات در خانه باید حتما با در نظر گرفتن دکوراسیون صورت بگیرد. برنز یک رنگ سنتی کلاسیک است که در هر دکوراسیونی خودش را نشان نمی‌دهد.

۳. آبکاری شیرآلات با کروم

یکی دیگر از انواع آبکاری شیرآلات، آبکاری با کروم است. آبکاری شیرآلات خانگی با کروم، مقاوم‌ترین انتخاب در قیاس با نیکل، برنج و برنز است. کروم ظاهر بسیار زیبا و براقی دارد که البته خیلی هم زود کثیفی را روی خودش نشان می‌دهد. اما با توجه به مقاومت بالای آبکاری شیرآلات کروم، می‌توانید بدون دغدغه آن را تمیز کنید.

۴. آبکاری شیرآلات با استیل

بسیاری معتقدند که محبوب‌ترین و بهترین روش آبکاری شیرآلات در خانه، آبکاری با استیل است. دلیل آن شاید ضد زنگ، ضد باکتری بودن و البته زیبایی ظاهری استیل باشد. استیل در حقیقت آلیاژ فولاد و دو عنصر نیکل و کروم است. پس جای شکی باقی نیست که این نوع آبکاری برای شیرآلات در منزل تضمین‌کننده مقاومت و راحتی در تمیز کردن است.

۵. آبکاری شیرآلات با فلزات گران قیمت

همیشه در مواردی که با فلز سر و کار دارند، پای طلا و نقره هم باز می‌شود و آبکاری شیرآلات در منزل نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر دو این فلزات از نظر مقاومت و زیبایی بی‌رقیب هستند. در عین حال، آبکاری شیرآلات با فلز طلا و نقره بسیار گران تمام خواهد شد.

پیشنهاد می شود مقاله مزایای شیرآلات فنری  را مطالعه کنید.

  مزایا و معایب سینک گرانیتی که پیش از خرید باید بدانید!

ابکاری شیرآلات در خانه چیست

آموزش نحوه انجام آبکاری شیرآلات در منزل

قبل از هر چیز واجب است بدانید که آبکاری شیرالات در خانه صد درصد ممکن نخواهد بود. در کارخانه، این امکان وجود دارد که آبکاری مخدوش شده قبلی را کامل از روی شیرآلات پاک کنند، اما درخانه این امکان فقط در صورتی فراهم است که یک کارگاه کوچک تولید شیرآلات خانگی داشته باشید. اما اگر نیازی به پاک کردن آبکاری پیشین نیست، یا به عبارتی شیرآلات آبکاری ندارند ‌می‌توانید دست به کار شوید. به هر ترتیب، اگر تصمیم دارید که حتما صفر تا ۱۰۰ آبکاری شیرآلات را در خانه انجام دهید، با ما همراه باشید. پیشنهاد می شود مقاله زیر دوشی چیست را مطالعه کنید.

وسایل مورد نیاز جهت انجام آبکاری شیرآلات در منزل:

  • اسکاچ و مایع ظرفشویی
  • ابزار و آچارهای مناسب برای باز و بسته کردن شیرآلات
  • دستمال تمیز
  • اسپری پرایمر
  •  اسپری رنگ
  •  اسپری براق‌کننده

بهترین روش آبکاری شیرالات

روش انجام آبکاری شیرآلات در منزل

پیش از آبکاری شیرآلات در منزل

• ابتدا لوازم غیر برنجی شیرآلات مانند واشر، پرلاتور و … را باز کنید.
• سطوح شیر را به وسیله مایع و سیم ظرفشویی کاملا بشویید. نباید اثر هیچ گونه چربی و کثیفی‌ روی آن بماند.
• از سیم ظرفشویی و یا مسواک برای از بین بردن هر گونه جای لک یا زنگ زدگی استفاده کنید.
• با کمک یک دستمال تمیز، شیر را کاملاً خشک کنید. حتما مجددا نگاه کنید تا پرزهای دستمال روی سطح شیر باقی نماند.

حین آبکاری شیرآلات در منزل

• اسپری پرایمر را خوب تکان دهید. آن را از فاصله ۱۵ سانتی‌متری روی سطح شیر بپاشید. یک لایه نازک یک دست روی سطح شیر درست کنید.
( می‌توانید از پرایمر سلف اچ (مخلوطی از زینک و اسید) استفاده کنید. این مدل مناسب‌ترین پرایمر برای رنگ کردن فلزات برنجی است.)
• ۲۴ ساعت به آن زمان بدهید تا پرایمر روی سطح شیر کاملا خشک شود.
• اسپری رنگ کرومی که انتخاب کرده‌اید را به صورت یکنواخت روی شیر بزنید. چند لایه رنگ روی شیر ایجاد کنید. قبل از اسپری کردن لایه رنگ جدید، به لایه رنگ قبلی فرصت خشک شدن بدهید. اسپری کردن را تا زمانی که رنگ شیر رضایت شما را جلب کند، ادامه دهید.

پس از آبکاری شیرآلات در منزل

• در آخر می‌توانید از اسپری‌های براق‌کننده برای دوام بهتر رنگ پاشیده روی شیر و درخشان شدن آن استفاده کنید.
• در مرحله آخر تمامی لوازم باز شده را دوباره بسته و سر هم کنید.

بهترین روش آبکاری شیرالات چیست

هزینه آبکاری شیرالات در خانه چقدر است؟

آبکاری شیرالات در خانه فقط در صورتی به صرفه خواهد بود که شما کاملا به کاری که می‌کنید مسلط باشید. ضمن اینکه اگر شیرآلات شما از آبکاری کروم یا هر فلز دیگری باشد، برای آبکاری کامل و مجدد آن، باید آبکاری فعلی کاملاً از روی شیرآلات پاک شود. پاک کردن آبکاری شیرالات در خانه نه تنها بسیار هزینه بردار خواهد بود، بلکه این کار عملا در خانه امکان پذیر نیست.برای اینکه بتوانید طریقه و هزینه آبکاری شیرآلات قدیمی خود در خانه را محاسبه کنید، نیاز به اطلاعات مهمی دارید؛ به طور مثال باید ضخامت شیرآلاتی که قرار است آبکاری شوند، نوع فلز مناسب و مورد نظر برای آبکاری شیرآلات خانگی و البته هزینه‌های مربوط به ابزار و وسایل مورد نیاز را بدانید.در کل، می‌توان گفت هیچ قیمت و هزینه مشخصی برای این کار وجود ندارد. همه چیز به انتخاب‌های شما بستگی دارد. در عین حال با توجه به نوسان قیمت در کشور، این هزینه‌ها روزانه در حال تغییر هستند.

پیشنهاد می شود مقاله بستن سیفون روشویی را مطالعه کنید.

  دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی + تکنیک رفع گرفتگی خانگی
هزینه آبکاری شیرالات

جمع بندی

در مجموع برای رعایت ۰ تا ۱۰۰ بهترین روش آبکاری شیرآلات در خانه، شما به چیزی بیش از یک مقاله نیاز دارید. به‌طور خلاصه باید گفت که آبکاری شیرآلات منزل، چه دست دوم و چه قدیمی، نیازمند فضای کارخانه یا کارگاه است. در خانه وسیله‌ای برای صیقل دادن و پاک کردن آبکاری پیشین وجود ندارد.در صورتی که شیرآلات شما عاری از هرگونه آبکاری باشد، امکان آبکاری شیرآلات وجود دارد. با در نظر گرفتن چند شرط ساده می‌توانید برای مدتی محدود یک ظاهر نسبتا تمیز به شیرآلات ببخشید. ما در گلزار هوم معتقدیم که خرید یک ست شیرآلات جدید اما ارزان قیمت، به مراتب در هزینه‌های شما صرفه‌جویی بیشتری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *