مقالات کاربردی

۱۰ تفاوت سینک روکار و توکار چیست؟ (بررسی مزایا + معایب)

تفاوت سینک روکار و توکار

سینک توکار بهتره یا روکار ؟ در این مقاله میخواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم. یکی از تجهیزات مهمی که باید هنگام تکمیل وسایل آشپزخانه به آن توجه کرد، سینک ظرفشویی است. این وسیله سال‌های سال است که به‌عنوان عضوی جدانشدنی در آشپزخانه‌ها قرار می‌گیرد. درواقع سینک‌های ظرفشویی نه تنها کارایی آشپزخانه را، بلکه زیبایی آن را نیز تکمیل می‌کنند.

بنابراین هنگام طراحی آشپزخانه‌ای جدید یا طراحی مجدد آن باید سینک ظرفشویی مناسبی را نیز انتخاب کنیم. اما میان انواع متنوعی که برای این محصول وجود دارد، کدام یک بهتر است؟ آیا سینک‌های روکار بهتر هستند یا مدل‌های توکار؟ درادامه ضمن آشنایی بیش‌تر با این دو مدل، تفاوت سینک روکار و توکار را نیز بررسی خواهیم کرد؛ از این رو انتخابی آگاهانه‌تر در خرید سینک ظرفشویی می‌توانیم داشته باشیم.

معرفی انواع سینک

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سینک‌های ظرفشویی سال‌های زیادی است که عضوی جدانشدنی در آشپزخانه‌ هستند. دلیل آن هم نیاز به مکانی برای شست‌وشو اعم از شست‌وشوی مواد غذایی، دستان و ظروف بوده است. اما امروزه درکنار کاربرد مهمی که این محصول دارد، به‌عنوان یک المان در زیبایی آشپزخانه نیز قرار گرفته است.

از این رو انواع مختلفی از این محصول ساخته و روانه بازار شده‌اند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر انواع مختلف این سینک‌ها را گروه‌بندی کنیم به دو تا از متداول‌ترین مجموعه سینک‌ها خواهیم رسید: سینک‌های روکار و سینک‌های توکار!

برای خرید تجهیزات آشپزخانه خود برروی کمک ما حساب کنید!

سینک‌ های روکار

پیش از بررسی تفاوت سینک روکار و توکار بهتر است با هریک از آن‌ها به‌صورتی جداگانه آشنا شویم. ابتدا با سینک‌های روکار آشنا می‌شویم. سینک‌های روکار درحقیقت همان مدل‌هایی از سینک ظزفشویی را شامل می‌شود که تقریبا همه ما با آن‌ها آشنا هستیم.

مجموعه سینک ظرفشویی‌های روکار را مدل‌هایی تشکیل می‌دهند که برروی کابینت‌ها نصب شده و قرار می‌گیرند. به‌عبارت دیگری زمانی که بخشی از کانتر به‌صورت کامل به سینک اختصاص داده می‌شود و سینک ظرفشویی در آن قسمت قرار می‌گیرد، می‌توان گفت که آن سینک روکار است.

سینک‌ های توکار

همان‌طور که از نام آن پیداست، نصب این دسته از سینک‌ها به‌صورت توکار است. درواقع این مدل سینک‌ها درون کانتر کابینت‌ها قرار گرفته و نصب می‌شوند. این دقیقا برعکس آن است که یک بخشی از کانتر بریدگی داشته باشند تا سینک‌ در آن‌جا قرار بگیرد. اما فرق سینک روکار و توکار  به‌صورتی جزئی‌تر در چیست؟ پیشنهاد می شود از جدیدترین انواع خرید شیرآلات روکار گلزار هوم دیدن فرمایید.

فرق سینک توکار و روکار

10 تفاوت سینک روکار و توکار

همان‌طور که تا الان متوجه شدیم، برای انتخاب سینک ظرفشویی مناسب، مدل‌های متفاوتی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها متعلق به دسته متفاوتی هستند. درواقع برای انتخاب سینک مناسب برای آشپزخانه خود، دو دسته اصلی وجود دارند که متشکل از سینک‌های توکار و روکار می‌باشند.

اما برای آن‌که انتخابی ایده‌آل داشته باشیم بهتر است تفاوت سینک روکار و توکار را بیش‌تر بشناسیم؛ بدین ترتیب متوجه می‌شویم ویژگی‌های کدام یک از آن‌ها برای آشپزخانه‌مان کارامدتر هستند. بنابر این اگر برای شما نیز سوال است که سینک توکار یا روکار را انتخاب کنید، توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می‌کنیم. پیشنهاد می شود مقاله بهترین مارک توالت فرنگی رامطالعه کنید.

1. تفاوت در نصب: اولین تفاوتی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، حالت نصب این دو مدل سینک است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم نصب این دو مدل از هم متفاوت هستند، و می‌توان گفت سرمنشأ تفاوت‌های این دو نیز می‌باشد. درواقع سینک‌های روکار در قسمتی از کانتر کابینت‌ها به‌صورت سرتاسری جای گرفته و لبه‌های آن کاملا قابل رویت هستند.

سینک‌های روکار تا قسمت دیوار نیز ادامه پیدا خواهند کرد. این درحالی‌است که سینک‌های روکار درون کانتر قرار می‌گیرند و لبه‌های آن پیین‌تر از سطح صفحه کابینت (به‌صورتی که قابل رویت نباشند) قرار خواهند گرفت. به عبارتی دیگر کانتر کابینت به‌صورت سرتاسری خواهد بود و در وسط خود به اندازه ابعاد سینک توکار خالی خواهد ماند. به این ترتیب سینک درون آن محوطه خالی تبعیه شده در کانتر قرار گرفته و نصب می‌شود.

  دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی + تکنیک رفع گرفتگی خانگی

2. تفاوت در زیبایی: مورد دیگری که در تفاوت سینک روکار و توکار می‌توان به آن شاره کرد، زیبایی است. معمولا سینک‌های توکار جلوه‌ای زیباتر را نسبت به مدل‌های روکار به محیط آشپزخانه می‌بخشند. دلیل این موضوع نوع نصب آن‌ها است. درحقیقت وقتی که سینک‌های روکار میان دو تکه کانتر قرار می‌گیرند، عضوی متفاوت به‌نظر خواهند رسید.

این درحالی‌است که سینک‌های توکار به‌دلیل آن‌که درون کانتر کابینت قرار می‌گیرند و میان آن جدایی ایجاد نمی‌کنند، مانند آن می‌شوند که انگار جزئی از خود آن صفحه کابینت هستند! بنابر این مدل‌های توکار حس و حالی مطلوب‌تر را برای مصرف‌کننده ایجاد خواهند کرد.

3. تفاوت در به‌روز بودن: فرق سینک توکار و روکار نیز در به‌روز بودن آن‌ها می‌باشد. سینک‌های توکار مدل‌های جدیدتر و مدرن‌تری در دنیای سینک‌های ظرفشویی محسوب می‌شوند. علاوه‌برآن نیز ویژگی توکار بودن آ«ن‌ها حالتی مینیمال به آن‌ها خواهد بخشید و زیادی از حد در چشم نخواهند بود! درنتیجه ظاهری به‌روزتر را نسبت به مدل‌های روکار به آشپزخانه می‌بخشند.

برای ایجاد فضایی مدرن، می‌توانید شیرآلات بهداشتی را از گلزارهوم خریداری کنید!

سینک روکار یا توکار

4. تفاوت در ابعاد: ابعاد کاملا در مدل‌های مختلف سینک‌ها مانند سایر محصولات، متغیر هستند. اما به‌طور کل سینک‌های روکار به‌دلیل آن‌که از جلو تا انتها به چسبیده به دیوار نصب می‌شوند، ابعاد بزرگ‌تری نسبت به سینک‌های توکار خواهند داشت؛ چراکه مدل‌های توکار برای قرارگیری در درون صفحه کابینت باید ابعاد کوچک‌تری داشته باشند.

5. تفاوت در تنوع: تفاوت سینک روکار و توکار را می‌توان ازنظر ابعاد نیز مورد بررسی قرار داد. هردو گروه روکار و توکار دارای مدل‌های متنوعی هستند که افراد را با سلایق مختلف مجذوب خود می‌کنند. اما اگر نگاهی دقیق‌تر به تنوع مدل‌های هریک از این گروه‌ها کنیم، متوجه می‌شویم که مدل‌های توکار نسبت به روکار دارای تنوع جنسی، شکلی و رنگی بیش‌تری هستند! درحقیقت سینک‌های روکار تنها از جنس‌های استیل موجود هستند، اما مدل‌های توکار از جنس‌های دیگر مانند گرانیت نیز وجود دارند.

6. تفاوت در نگهداری: نقطه دیگری که فرق سینک توکار و روکار را آشکار می‌کند، نحوه نگهداری آن‌ها است. نگهداری این دو مدل سینک کمی با یک‌دیگدر متفاوت است. نگهداری از سینک‌های توکار در آشپزخانه کمی سخت‌تر از نگهداری مدل‌های روکار خواهد بود؛ اما چرا؟

درحقیقت هنگام باز کردن شیر ظرفشویی در یک سینک توکار، احتمال پاشش آب برروی صفحه کابینت بسیار زیاد است؛ که این موضوع خود یکی از معایب سینک توکار است. دلیل این موضوع هم آن است که سینک توکار در دل کانتر کابینت قرار گرفته و لبه‌های آن زیر سطح صفحه قرار می‌گیرد.

بنابراین جایی برای پاشش آب برروی خود سینک نخواهد بود و برروی صفحه آب می‌ریزد. این در صورتی است که استفاده از سینک‌های روکار دیگر این مشکل را نخواهند داشت و شما نیازی به تمیزکاری صفحه کابینت اطراف آن ندارید! چراکه این مدل سینک‌ها لبه‌هایی دارند که درست یک فضایی را در بین دو قسمت کانتر به خود اختصاص می‌دهند، بنابر این آب بیش‌تر برروی خود سینک خواهد پاشید.

7. تفاوت در ماندگاری: درپی تفاوت سینک روکار و توکار که در خط قبل توضیح داده‌ایم، عامل دیگری نیز به‌وجود می‌آید؛ ماندگاری! همانطور که متوجه شدید، نگهداری از سینک‌های توکار کمی سخت‌تر خواهد بود؛ چراکه مدام باید آب پاشیده شده برروی صفحه کابینت را خشک کنید. در پی این موضوع اگر آب پاشیده شده زیاد بماند و به داخل صفحه کابینت نفوذ کند، باعث خراب شدن آن خواهد شد!

بنابراین ماندگاری کم‌تری خواهد داشت. درواقع منظور از ماندگاری در این بخش، ماندگاری کانتر کابینت با استفاده از سینک روکار یا توکار است؛ که نتیجه می‌گیریم با استفاده از سینک‌های توکار ممکن است ماندگاری صفحه کابینت کم‌تر شود! پیشنهاد می شود از جدیدترین انواع خرید شیرآلات توکار گلزار هوم دیدن فرمایید.

معایب سینک توکار

8. تفاوت در هماهنگ‌سازی: موضوع مهم دیگر در این مقایسه، امکان هماهنگ‌سازی سینک با سایر تجهیزات آشپزخانه است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سینک‌های روکار معمولا در جنس استیل موجود هستند. این درحالی‌است که سینک‌های توکار در جنس‌های دیگری مانند گرانیت موجود هستند. بنابر این به‌راحتی می‌توان سینک‌های توکار را با انواع صفحه‌های کابینتی و شیر ظرفشویی‌ها ست کرد و هماهنگی زیبایی در طراحی آشپزخانه به‌وجود آورد!

9. تفاوت در قیمت: یکی از مهم‌ترین عوامل در تفاوت سینک روکار و توکار قیمت است، چیزی که می‌تواند در تصمیم‌گیری ما نیز بسیاز تاثیرگذار باشد! درواقع باید گفت که به‌دلیل تنوع در جنس و به‌روز بودن سینک‌های توکار، معمولا قیمت بیش‌تری نسبت به مدل‌های روکار دارند. از طرفی دیگر نصب مدل‌های توکار این محصول کمی دشوارتر از مدل‌های روکار است، بنابر این ممکن است نیاز به پرداخت هزینه نصب بیش‌تری باشید!

10. تفاوت در تعویض: در نکته قبل گفتیم که نصب سینک ظرفشویی‌های توکار کمی دشوارتر از مدل‌های روکار هستند. این موضوع باعث شده است تا مورد دیگری در فرق سینک توکار و روکار به‌وجود بیاید. درواقع زمانی که بخواهید سینک‌های توکار را تعویض کنید، برداشتن و جابه‌جایی آن سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود. این درحالی‌است که سینک‌های روکار راحت‌تر جابه‌جا می‌شوند!

  راهنمای خرید شیر ظرفشویی + نکات مهم در انتخاب بهترین شیر ظرفشویی

نگاهی بر مزایا و معایب سینک توکار و روکار

حال که آگاهی خوبی نسبت به تفاوت سینک روکار و توکار پیدا کرده‌ایم، بهتر است نگاهی به مزایا و معایب هریک از آن‌ها نیز بکنیم!

مزایا و معایب سینک روکار

مزایا

 • نصب آسان
 • نگهداری بدون دردسر و دشواری
 • به حداقل رساندن احتمال خرابی صفحه کابینت اطراف
 • قیمت نسبتا کم‌تر
 • تعویض و جابه‌جایی نسبتا راحت

معایب

 • زیبایی نسبتا کم‌تر
 • ظاهری کم‌تر به‌روز
 • جاگیرتر
 • تنوع کم‌تر
 • همانگ‌پذیری سخت‌تر

شیر ظرفشویی‌ های کلاسیک، انتخابی مناسب برای ایجاد هماهنگی با سینک روکار!

مزایا و معایب سینک توکار

مزایا و معایب سینک توکار

مزایا

 • زیبایی بیش‌تر
 • نمایی به‌روزتر و مدرن
 • ابعادی جمع‌تر
 • تنواع بسیار بالا
 • هماهنگ‌پذیری بالا با سایر المان‌

معایب

 • نصب دشوارتر و زمان‌بر
 • نگهداری سخت‌تر
 • امکان بالاتر آسیب رساندن به کانتر اطراف
 • قیمت نسبتا بالاتر
 • تعویض کمی دشوارتر
  0 تا 100 تعویض شیر و علمک دستشویی + تعویض شیر ظرفشویی

مقاله در یک نگاه

آشپزخانه در هرخانه‌ای بخشی بسیار مهم تلقی می‌شود که علاوه‌بر تکمیل بودن تجهیزات مورد نیاز در آن، باید به زیبایی ظاهری آن نیز توجه شود. یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات کاربردی در این محیط را سینک‌های ظرفشویی تشکیل می‌دهند. اما از آن‌جایی که مدل‌های بسیار متنوعی برای این محصول موجود است، انتخابی درست برای آشپزخانه جدیدمان کمی دشوار خواهد بود.

درواقع از آن‌جایی که دو مجموعه از متداول‌ترین سینک‌ها را مدل‌های روکار و توکار تشکیل می‌دهند، ما در این مقاله سعی کرده‌ایم آن‌ها را بررسی کنیم. پس از بررسی تفاوت سینک روکار و توکار به‌همراه نگاهی کلی به مزایا و معایب هریک از آن‌ها، آشنایی بهتری نسبت به این دو دسته سینک ظرفشویی پیدا می‌کنیم.

اما این‌که درنهایت پاسخ دهیم که سینک روکار یا توکار را انتخاب کنیم بهتر است، باید بگوییم که این مورد کاملا سلیقه‌ای خواهد بود. اگر برای شما تمایز و ظاهری مدرن بیش‌تر مدنظر است، بهتر است مدل‌های توکار را انتخاب کنید؛ اما اگر نگهداری و جابه‌جایی راحت بیش‌تر از زیبایی مورد توجه شما است، مدل‌های روکار را انتخاب کنید بهتر خواهد بود!

اگر برای تکمیل تجهیزات آشپزخانه، حمام و دستشویی به‌دنبال محصولاتی باکیفیت و منحصربه‌فرد هستید، به فروشگاه اینترنتی گلزارهوم سربزنید.

برخی از سوالات رایج:

1.

مزایای سینک توکار چیست ؟

زیبایی بیش‌تر/ نمایی به‌روزتر و مدرن/ ابعادی جمع‌تر/ تنواع بسیار بالا / هماهنگ‌پذیری بالا با سایر المان‌

معایب سینک توکار چیست؟

نصب دشوارتر و زمان‌بر/ نگهداری سخت‌تر/ امکان بالاتر/ آسیب رساندن به کانتر اطراف/ قیمت نسبتا بالاتر/ تعویض کمی دشوارتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *