مقالات کاربردی

همه چیز در مورد شیرآلات کم مصرف خانگی را از ما بخواهید

شیرالات کم مصرف اهرمی

در بین تمام اختراعات بشری، کمتر اتفاق می‌افتد که کسی از شیرآلات خانگی به عنوان یک اختراع تاثیرگذار یاد کند. اما این سیستم لوله کشی و شیرآلات بود که امکان زندگی با جریان آب حتی در دورترین نقاط دنیا را فراهم کرد. امکانی که شاید بعدا کمی بحران ساز شد.شیرآلات کم مصرف یک رویکرد جدید برای پاسخ به یک چالش است. در شرایطی که کمبود آب هر روز بیشتر از گذشته به یک بحران تبدیل می‌شود، شیرآلات کم مصرف می‌توانند در صرفه‌جویی آب کمک‌کننده باشند.

آیا شیرآلات میزان مصرف را هوشمندانه تشخیص می‌دهند؟ آیا امکان تغییر فشار دستی آب در این شیرآلات کم مصرف تعبیه شده؟ چطور می‌توان در مناطقی با فشار آب کم، شیرآلات کم مصرف طراحی کرد؟ پاسخ همه این سوالات را می‌توانید در این مطلب بخوانید.

انواع شیرالات کم مصرف

شیرآلات کم‌ مصرف چطور باعث کاهش فشار آب می‌ شوند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مکانیسم کار شیرآلات کم مصرف، افت فشار آب است. در حالی که این طور نیست. شیرآلات کم مصرف بر اساس اختلاط آب و هوا کار می‌کنند. مهم‌ترین قطعه در کنترل و کاهش مصرف آب، پرلان یا آب‌فشان است.با انتخاب شیرآلات کم مصرف مناسب می‌توان تا ۷۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد؛ البته در صورتی که مشکلاتی مثل لوله‌های زنگ زده، پمپ‌های کم فشار، و مشکل فشار آب ساختمان سد راه نباشد.

شیرالات کم مصرف خانگی

  ۱۰ تفاوت سینک روکار و توکار چیست؟ (بررسی مزایا + معایب)

آشنایی با انواع شیرآلات کم مصرف

حال اگر قصد خرید شیرآلات دارید برای انتخاب بهترین گزینه برای صرفه‌جویی در آب، بد نیست انواع شیرآلات کم مصرف را بشناسید.

۱. شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی، یکی از انواع شیرآلات بهداشتی هستند. این شیرآلات کم مصرف می‌تواند تا ۵۰ درصد باعث کاهش مصرف آب شود.در شیرآلات قدیمی، ما با دو دستگیره برای آب سرد و گرم سروکار داریم. در این نوع شیرآلات با چرخاندن شیر می‌توانیم فشار آب را تنظیم کنیم ،اگر علل کاهش فشار شیر اهرمی را نمی دانید با ما همراه باشید.  به همین دلیل، ممکن است آب زیادی را به هدر بدهیم.اما در شیرآلات کم مصرف اهرمی، جریان آب سرد و گرم به مرکز شیر می رسند. سپس جریان آب از قطعه‌ای به نام کارتریج عبور می‌کند. ما با تکان دادن دسته شیرآلات کم مصرف اهرمی، در واقع دسته کارتریج را کنترل می‌کنیم.

یکی از مزیت‌های شیرآلات کم مصرف اهرمی نسبت به انواع دیگر شیرآلات قدیمی، امکان باز و بسته کردن سریع آن است. هنگام شستن دست، ظروف و … با صابون و مایع، باید اهرم را ببندیم و سپس، برای آب کشی، شیر آب را باز می‌کنیم. این کار با شیرآلات بهداشتی قدیمی و دستی لغزنده از صابون تقریبا غیر ممکن بود.

پیشنهاد می شود مقاله مزایا شیرالات هوشمند را مطالعه کنید.

۲. شیرآلات کم مصرف هوشمند

از انواع دیگر شیرآلات کم مصرف می‌توان به شیرآلات هوشمند اشاره کرد. این نوع شیرآلات حساس چشمی، با سنسور مادون قرمز کار می‌کنند. یکی از کاربردهای متداول شیرآلات کم مصرف هوشمند در فضاهای عمومی است. از عمده مشکلات دستشویی‌های عمومی در گذشته، هدر رفت آب از شیرهای قدیمی بود، اما این مشکل با شیرآلات هوشمند کاملا برطرف شده است. به‌طور کلی، ساز و کار شیرآلات کم مصرف‌ هوشمند بر این اساس است: وقتی که دست ها در میدان دید این سنسور قرار می‌گیرد، جریان آب وصل می‌شود و به محض خارج شدن دست از زیر سنسور نیز جریان آب متوقف می شود. در میان انواع شیرآلات کم مصرف و در مقایسه با شیرآلات کم مصرف اهرمی، شیرآلات هوشمند در صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار قوی عمل می‌کنند.

۳. سردوش کم مصرف

استحمام به راحتی می‌تواند یکی از عمده دلایل هدر رفت آب در خانه باشد. از طرفی، با توجه به عادت ما ایرانی‌ها برای تمیزی زیاد با فشار دوش حمام، این هدر رفت دو چندان خواهد شد.سردوش‌های کم مصرف با مکانیسم فوق‌العاده، از فشار آب کم نمی‌کنند. اما این فشار را با هوا جایگزین خواهند کرد. در نتیجه این فشار مطلوب، دمای آب نیز در درجه مناسبی کنترل می‌شود. در این نوع سردوش در شیرآلات کم مصرف، هدر رفت آب تا ۱۰ لیتر در دقیقه کم خواهد شد.پیشنهاد می شود مقاله بهترین روش آبکاری شیرالات رامطالعه کنید.

انواع شیرالات کم مصرف چیست

  مزایا و معایب سینک گرانیتی که پیش از خرید باید بدانید!

۴. قطعات کنترل مصرف آب

برای کنترل مصرف آب، در حالی که هزینه تعویض شیرآلات کم مصرف ممکن است گران تمام شود، راه‌های دیگری نیز وجود دارد.قطعات کنترل مصرف آب، یکی از راه‌های ارزان و موثر برای تبدیل انواع شیرآلات اهرمی و قدیمی خانه به شیرآلات کم مصرف است.آبفشان، درفشان یا پرلاتورها نمونه‌ای از تجهیزات کاهنده مصرف آب در شیرآلات هستند. این قطعه ساده اما موثر یکی از ارزان‌ترین قطعات کم مصرف است. نصب درفشان می‌تواند ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند.این قطعه را می‌توان خیلی راحت با سرشیر تعویض کرد و از فشار آبی مناسب با کمترین مصرف لذت برد. خود این قطعات کم مصرف نیز به انواع مختلف معمولی، کم مصرف و … تقسیم می‌شوند.

۵. شیرهای پدالی

همان طور که از نامش پیداست، شیر پدالی یکی از انواع شیرآلات کم مصرف است که با پدال کار می‌کند.طبق آمار، شیر پدالی با مصرف آب را نزدیک به ۷۵% کاهش می‌دهد.نسبت شیرآلات کم مصرف با کاهش هزینه‌ها انواع شیرآلات کم مصرف نه تنها از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند، بلکه به شکل چشمگیری هزینه‌ها را هم کاهش خواهند داد. به غیر از هزینه مصرف آب، یکی دیگر از این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های پیشگیری از خرابی در ساختمان خواهد بود.

در صورتی که کیفیت اتصالات شیرآلات و یا خود شیرآلات مصرفی مطلوب نباشد یا در لوله‌کشی‌ها مشکلاتی وجود داشته باشد مشکلاتی از قبیل نشتی و چکه کردن ایجاد می‌شود. خود این امر مشکلات ثانویه زیادی مثل زنگ آهن و یا تخریب لوله ایجاد خواهد کرد.این خرابی‌ها به خودی خود در چنین شرایطی، هزینه‌های بسیار زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

پیشنهاد می شود مقاله مدل شیرالات مدرن ساختمانی را مطالعه کنید.

شیرآلات کم مصرف

  زیر دوشی چیست و مزایا و معایب آن کدام است؟

جمع‌ بندی

به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور ما ایران، استفاده از شیرآلات کم مصرف تنها یک انتخاب نیست. ایران از دیرباز به دلیل آب و هوای گرم و خشک با کم آبی مواجه بوده است. به همین دلیل است که باید از انواع شیرآلات کم مصرف و تجهیزاتی استفاده کنیم که باعث کاهش هدر رفتن آب شود. در این مقاله، برخی از انواع شیرآلات کم مصرف و تجهیزات کاهنده مصرف آب در شیرآلات معرفی شد. ما در گلزار هوم معتقدیم که همه اجزای خانه شما، می‌تواند به راحتی به شما کمک کند تا در یک جامعه بهتر زندگی کنید. خوب است همیشه یادمان باشد که هوشمند خرید کنیم و هوشمند مصرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *