مقالات کاربردی

شیرآلات برنجی چیست + کاربرد و انواع شیرآلات برنجی

انواع شیرالات برنجی چیست

احتمالا در زمان خرید شیرآلات و لوازم بهداشتی این سوال برای شما هم پیش آمده که باید شیرآلاتی که می‌خرید از چه جنسی باشند؟ شیرآلات جنس برنجی بهتر هستند یا شیرآلات برنزی؟ شیرآلات چدنی در کجا کاربرد دارند. برای پاسخ این سوالات باید بدانید که هر یک از این نوع شیرآلات چه ویژگی‌هایی دارند. در این مطلب قصد داریم ببینیم که اصلا شیرآلات برنجی چیست و چه کاربردی دارد. همراه ما باشید.

شیرآلات برنجی چیست

شیرآلات برنجی چیست؟

یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین انواع شیرآلات صنعتی، شیرآلات برنجی هستند که از آلیاژ برنج ساخته می‌شوند. شیرآلات برنجی معمولا در موتورخانه ساختمان‌ها و مجتمع‌ها و همچنین، سیستم‌های پایپینگ کاربرد دارند چرا که این نوع شیرآلات دوام و مقاومت بالایی دارند و معمولا دچار خرابی نمی‌شوند. این درحالیست که از شیرآلات فولادی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و از شیرآلات استیل در صنایع داروسازی و بهداشتی استفاده می‌شود.

اگر می خواهید در مورد شیر پیسوار اطلاعاتی کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید و همچنین کاربرد آن را بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله شیر پیسوار چیست را مطالعه کنید.

کاربرد شیرآلات برنجی

همانطور که اشاره شد شیرآلات برنجی در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی کاربرد بسیار زیادی دارند. یکی از دلایل آن میزان سرب کم موجود در فلز برنج است. همین موضوع باعث می‌شود که شیرآلات برنجی برای کنترل جریان آب آشامیدنی گزینه‌ای مناسب باشد. از طرف دیگر، شیرآلات برنجی مقاومت و دوام زیادی هم دارند، به خاطر همین به ندرت دچار خرابی می‌شوند. با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که کاربرد شیرآلات برنجی به نوع و شکل آن نیز بستگی دارد. در ادامه به معرفی انواع شیرآلات برنجی می‌پردازیم.

مزایای شیرآلات برنجی

انواع شیرآلات برنجی

حال که می‌دانیم شیرآلات برنجی چیست و چه کاربردی دارند، خوب است که با انواع آن نیز آشنا شویم بدانیم که در چه اشکالی و در چه مواردی کاربرد دارند. برخی از انواع شیرآلات برنجی عبارتند از:

۱. شیرآلات دروازه‌ ای برنجی (Gate Valve)

یکی از رایج‌ترین انواع شیرآلات برنجی، شیر دروازه‌ای یا Gate Valve است که در لوله‌کشی بسیار کاربرد دارد. روش کار شیرآلات برنجی دروازه‌ای به این صورت است که با استفاده از یک دسته یا دستگیره می‌توان دروازه‌ای که در انتهای لوله قرار گرفته را بالا یا پایین آورد که این کار منجر به کنترل جریان آب می‌شود. باید به این نکته اشاره کرد که شیرهای دروازه‌ای برای کنترل حجم جریان آب چندان مناسب نیستند و استفاده از آن‌ها برای این کار می‌تواند موجب از بین رفتنشان شود. شیرآلات برنجی دروازه‌ای عموما در مواردی به کار گرفته می‌شوند به ندرت باید جریان آب را قطع یا وصل کرد. استفاده مکرر از این نوع شیرآلات باعث ایجاد خوردگی در آن‌ها می‌شود.

اگر می خواهید در مورد فرق بین دو شیر برنجی و برنزی اطلاعاتی کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت شیرالات برنجی و برنزی را مطالعه کنید.

۲. شیرآلات کروی برنجی (Globe Valve)

دومین مورد از انواع شیرآلات برنجی کروی شکل هستند. طراحی شیرهای کروی برنجی به این شکل است که در آن یک دیسک به شکل مخروط ناقص یا نیم‌کره وظیفه کنترل جریان سیال را بر عهده دارد. شیرآلات برنجی کروی شکل معمولا در مسیرهایی نصب می‌شوند که قرار است کنترل دبی جریان انجام شود. یکی از مزایای شیرآلات برنجی کروی تعمیرپذیری آسان آن‌هاست. به دلیل طراحی خاص این نوع شیرها، امکان تعمیر و نگهداری‌شان بدون خارج کردن شیر از سیستم وجود دارد.

انواع شیرالات برنجی

۳. شیرآلات پروانه‌ ای برنجی (Butterfly Valve)

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع شیرآلات برنجی، شیر پروانه‌ای است. شیر برنجی پروانه‌ای به صورت دوار چرخشی است و معمولا برای توقف، تنظیم و راه‌اندازی جریان سیالات استفاده می‌شود. عملکرد شیر پروانه‌ای به این شکل است که با یک چرخش ۹۰ درجه دریچه به سرعت باز یا بسته می‌شود. نکته جالب این است که شیرهای پروانه‌ای عموما دارای گیربکس هستند. شیر برنجی در موقعیت باز نصب می‌شود.

۴. شیر فشارشکن برنجی (Pressure Reducing Valve)

شیرآلات فشارشکن، همانطور که از نامشان پیداست، فشار سیال عبوری را کم می‌کند. از این نوع شیر برای ثابت نگه داشتن فشار در خروجی شیر استفاده می‌شود تا فشار سیال خروجی از میزان فشار ورودی کمتر شود. شیرآلات فشارشکن معمولا برای کاهش فشار ورودی به شبکه‌های آب طراحی شده‌اند چرا که فشار آب خروجی از مخازن بسیار بالا است و برای ورود به شبکه آب مصرفی خانگی مناسب نیست و ممکن است به لوله‌کشی ساختمان آسیب بزند.

۵. شیر اطمینان برنجی (Safety Valve)

شیرهای اطمینان یکی دیگر از پرکاربردترین انواع شیرآلات برنجی هستند. روش کار این نوع شیرهای به این صورت است که با عبور دادن سیال تحت فشار از یک مسیر جانبی دیگر، فشار موجود را در سیستم رها می‌کنند. شیرهای اطمینان به شکلی طراحی می‌شوند که در یک فشار از قبل تعیین شده عمل می‌کنند و در برابر فشارهای زیاد از مخزن‌ها و سایر تجهیزات محافظت می‌کنند.

۶. شیر یک‌ طرفه برنجی (Check Valve)

شیرهای یک‌طرفه که به Check Valve نیز شناخته می‌شوند یکی دیگر از انواع شیرآلات برنجی هستند. این نوع شیرها برای جلوگیری از بازگشت جریان سیال طراحی شده‌اند و به شکل یک شیر یک‌طرفه عمل می‌کند و به سیال فقط اجازه حرکت را به یک سمت می‌دهد. از شیرهای یک‌طرفه برنجی معمولا در ورودی آب ساختمان‌ها استفاده می‌شود. وجود این شیر باعث می‌شود تا در زمان قطع آب مقدار آبی که در وسایل خانگی یا لوله‌ها وجود دارد به جریان اصلی باز نگردد. همچنین، گاهی اوقات بر روی لوله‌های آب گرم‌کن نیز شیر یک‌طرفه نصب می‌کنند تا زمانی که آب قطع شد یا لوله شکست، آب ذخیره شده به درون آب گرم‌کن سرازیر نشود.

اگر می خواهید در مورد شیرالات توپی اطلاعاتی کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله شیرالات توپی چیست را مطالعه کنید.

معایب شیرالات برنجی

مزایا و معایب شیرآلات برنجی

حال که با کاربرد انواع شیرآلات برنجی آشنا شدیم، خوب است که برخی از مزایا و معایب شیرآلات برنجی اشاره کنیم:

  • یکی از مزایای شیرآلات برنجی این است که در برابر گرما مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل از آن‌ها برای انتقال آب گرم استفاده می‌شود
  • به دلیل وجود سرب بسیار کم در برنج، شیرآلات برنجی بهترین گزینه برای انتقال آب آشامیدنی هستند. از این نوع شیرها در لوله‌های انتقال گاز طبیعی نیز استفاده می‌شود
  • دوام و ماندگاری یکی دیگر از مزایای شیرآلات برنجی است. این فلز بسیار بادوام است، به همین دلیل به ندرت به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می‌کند
  • از دیگر مزایای شیرآلات برنجی مقاومت در برابر خوردگی است. وجود خوردگی می‌تواند باعث زنگ‌زدگی می‌شود. با این حال، برنج در برابر خوردگی بسیار مقاوم است
  • فلز برنج بسیار انعطاف‌پذیر است؛ به‌طوری که به روش‌های مختلفی می‌توان به آن شکل داد. همین موضوع باعث شده به اشکال مختلفی تولید و ساخته شود
  • قیمت پایین شیرآلات برنجی نسبت به سایر فلزات نیز یکی دیگر مزیت‌های مهم این نوع شیرآلات است

جمع‌ بندی

ما در این مطلب تلاش کردیم تا درباره شیرآلات برنجی و انواع کاربردهای آن صحبت کنیم. امیدواریم که مطالب آورده شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد. نظر شما درباره استفاده از شیرآلات برنجی چیست؟ تجربیات و نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

برخی از سوالات رایج :

شیرالات برنجی چیست ؟

یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین انواع شیرآلات صنعتی، شیرآلات برنجی هستند که از آلیاژ برنج ساخته می‌شوند. شیرآلات برنجی معمولا در موتورخانه ساختمان‌ها و مجتمع‌ها و همچنین، سیستم‌های پایپینگ کاربرد دارند چرا که این نوع شیرآلات دوام و مقاومت بالایی دارند و معمولا دچار خرابی نمی‌شوند

انواع شیرالات برنجی چیست ؟

شیرآلات دروازه‌ای برنجی / شیرآلات کروی برنجی / شیرآلات پروانه‌ای برنجی / شیر فشارشکن برنجی / شیر اطمینان برنجی / شیر یک‌طرفه برنجی /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *