مقالات کاربردی

0 تا 100 علت صدای لوله آب و شیرالات در خانه چیست

صدا دادن شیرالات خانه برای چیست

پیدا کردن علت صدای لوله آب، سناریوی بسیاری از فیلم‌های ترسناک است! تعجب نکنید. در ساعاتی پس از نیمه شب وقتی همه خواب هستند، صدای تق تق لوله‌های آب کمی وهم‌آور است. به طور کل، وقتی شیرآلات بسته هستند صدای لوله‌ها عجیب به نظر می‌رسد. صدا دادن شیرآلات خانه می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله وجود رسوبات در شیرآلات باشد. برای هر صدایی که از شیرآلات شنیدیم نباید به دنبال علت خاصی باشیم. در بیشتر موارد بعد از شنیدن صداهای غیرطبیعی و سوت مانند بهتر است به دنبال علت صدای لوله آب باشیم. با ما همراه باشید تا ۰ تا ۱۰۰ دلیل صدای لوله آب و شیرآلات را بررسی کنیم.

دلیل صدای لوله آب

علت صدای لوله آب

پیدا کردن علت صدای لوله آب به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل نوع صدایی است که از لوله‌ها شنیده می‌رود. اما مهمترین کار برای یافتن علت صدای لوله آب، پیدا کردن زمان دقیق شنیده شدن این صداهاست برای درک بهتر علت صدای لوله آب، به حالت‌های زیر توجه کنید:

1. درون شیرآلات آب گرم جریان دارد.
2. صدای شیرآلات بعد از بستن شیر آب گرم و یا شیر آب سرد شنیده می‌شود.
3. درون شیرآلات، آب سرد جریان دارد.
4. صدای شیرآلات در زمان بسته بودن شیرها شنیده می‌شود.

اگر میخواهید درمورد شیر شاوری اطلاعاتی کسب کنید به شما پیشنهاد میکنیم به مقاله شیر شاوری چیست مراجعه کنید.

علت صدای شیرالات

علت صدای لوله آب در حالت اول

زمانی که آب گرم درون لوله‌ها در جریان باشد، صدایی که از لوله‌ها می‌شنویم یک جور حالت تق تق است. این صدا شبیه به وقتی است که کسی با انگشت به لوله‌ها بکوبد.

● به احتمال بسیار زیاد، علت صدای لوله آب وقتی آب گرم در آن جریان دارد، لوله‌های پلیمری هستند! با وجود مزایای بیشمار لوله‌های پلیمری نسبت به فلزی، تحمل این لوله‌ها نسبت به جریان آب گرم پایین است.

● اگر هنگام لوله‌کشی با لوله‌های پلیمری، فضای کافی برای آن‌ها در نظر گرفته نشود، یا آن‌ها عایق نشوند، این مشکل بروز می‌کند.

● برای رفع این مشکل، کافی‌ست پس از پیدا کردن لوله پلیمری غیراستاندارد، آن را عایق کنید.

علت صدای لوله آب در حالت دوم

در حالت دوم وقتی ناگهان شیر آب سرد یا گرم را می‌بندید، صدای تق تق عجیبی می‌شنوید. این موضوع مخصوصا پس از کار با فلاش تانک یا پایان کار ماشین لباسشویی رخ می‌دهد. اما علت صدای لوله آب چیست؟

● علت صدای لوله آب در اینجا به پدیده ضربه قوچی معروف است! در واقع، اینجا جریان آب را سیلی از ماشین‌ها در اتوبان در نظر می‌گیریم:

● با بستن ناگهانی شیر آب، حجم بسیار زیادی آب با بن‌بست مواجه می‌شود و ما صدای برخورد این حجم سنگین به در بسته را می‌شنویم!

● گاهی میزان این فشار در لوله آنچنان بالا است که سبب لرزش شدید لوله‌ها نیز می‌شود. در چنین شرایطی حتی ممکن است لوله ترک بردارد.

● اگر علت صدای لوله آب شما ضربه قوچی است، بهترین کار این است که لوله‌کشی ساختمان را چک کنید. در برخی انواع شیرآلات امکان تغییر روند فشار آب از بالا به پایین وجود دارد. (برای اطلاعات بیشتر درباره شیرآلاتی با مخزن T شکل بخوانید.)

علت صدای لوله آب در حالت سوم

علت صدای لوله آب هنگام جریان داشتن آب سرد، فشار آن است. اگر میزان فشار آب درون لوله نسبت به قطر آن از حد مشخصی بیشتر باشد، در زمان حرکت آب در درون لوله، صدای ضربه شنیده می شود.

● به منظور رفع این مشکل، میزان فشار آب درون لوله های ساختمان خود را اندازه بگیرید که برای انجام این کار می‌توانید از یک فشارسنج ساده کمک بگیرید.
● برای انجام این کار کافی است مطمين شوید کسی در ساختمان آب باز نمی‌کند. سپس فشار سنج را به شیر فلکه اصلی آب در ساختمان خود ببندید. فشار سنج را نزدیک شلنگ آب نگه دارید. حالا آب سرد را باز کنید.

● میزان فشار آب باید بین 40-80 psi باشد. اگر به هر شکلی فشار آب بیشتر از این مقدار بود، باید آن را کم کنید. برای این کار از شیرهای کم کننده فشار کمک بگیرید.

● می‌توانید برای تهیه این شیرآلات به گلزار هوم سر بزنید.

صدا دادن شیرالات خانه

علت صدای لوله آب در حالت چهارم

و اما می‌رسیم به علت صدای آب لوله‌ها وقتی هیچ شیرآلاتی باز نیست! در واقع همان سناریوی فیلم‌های ترسناک. شاید بد نباشد بدانید که صدای تق تق ناشی از لوله‌های خالی، خبر از وجود یک بیگانه در آن‌ها می‌دهد!

● صدای ایجاد شده در این شرایط به دلیل تجمع رسوبات در داخل مخزن آبگرمکن یا پکیج است. این صدا به دلیل آزاد شدن حباب‌های هوا از داخل رسوبات داخل مخزن دستگاه به وجود می‌آید.

● صدای ایجاد شده در لوله‌ها به دلیل وجود رسوبات گاهی انقدر شدید است که انگار تمام لوله‌های داخل دیوار در حال ترکیدن هستند.

● وجود صدا در لوله های آب ساختمان موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد، بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورت مشاهده این مشکل سریعا با مجری لوله کش تماس گرفته تا ریشه صدای لوله آب شناسایی و رفع شود.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید شیر ظرفشویی روکار به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

صدای اضافی از سیفون توالت فرنگی

در بررسی علت صدای لوله آب، ممکن است با صدای عجیب سیفون توالت فرنگی مواجه شوید. توالت فرنگی نیز درست مثل آبگرمکن دارای مخزن است. همین مخزن‌ها محل تجمع رسوبات هستند. از دلایل سر و صدای سیفون توالت فرنگی می‌تواند همین رسوبات مزاحم باشد. به همین دلیل است که باید مرتب توالت فرنگی و مخزن آن را تمیز کنید. بعد از خارج کردن رسوبات، خواهید دید ک سیفون توالت فرنگی از سر و صدا خواهد افتاد.

برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین‌ روش‌های اصولی تمیز کردن توالت فرنگی، به مقالات ما در گلزار هوم مراجعه کنید.

علت صدای لوله آب

رفع مشکل صدای ناشی از کارتریج

از علت‌های صدای لوله آب می‌تواند کارتریج آن باشد. کارتریج داخل شیر آب همان مغزی شیر آب است. به مرور زمان، استفاده مکرر از شیر آب، می‌تواند سر و صدای زیادی در این قطعه ایجاد کند. کارتریج مسئول تغییر فشار و جریان آب است. پس از سال‌ها استفاده مکرر از شیر آب، طبیعی است که مغزی، کارایی مفید خود را از دست بدهد. با هرز رفتن مغزی، باز و بسته شدن شیر آب دچار اختلال می‌شود. البته همیشه مشکل استهلاک مغزی نیست. ممکن است علت صدای درون لوله آب، شل بسته شدن مغزی شیر باشد. در چنین شرایطی کافی‌ست تا مغزی شیر را محکم کنید:
با یک آچار آلن قسمت خارجی شیر آب را باز کنید. . پوشش کارتریج را جدا کرده و کارتریج را بیرون بیاورید. مطمئن شوید خبری از رسوب نیست و دوباره قطعات را محکم روی هم سرهم کنید.

جمع بندی

شنیدن صدا از لوله‌های خانه می‌تواند بسیار نگران کننده و بعضا پر هزینه باشد. بهتر است با پیدا کردن علت صدای لوله آب، خیلی سریع دست به اقدامات برای رفع این مشکل بزنید. بهترین کار این است که از یک متخصص بخواهید علت صدا درون لوله آب منزل را پیدا کند. این متخصصین قطعا به صرفه‌ ترین راه حل را نیز به شما ارائه خواهند داد. مثل همیشه، ما در گلزار هوم از نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما استقبال خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *