مقالات کاربردی

0 تا 100 آموزش ترمیم لعاب کاسه توالت + آموزش گام به گام

روش‌ ترمیم لعاب کاسه توالت

یکی از مهم‌ترین نکات برای زیباسازی دکور خانه و فضای سرویس بعداشتی، ترمیم لعاب کاسه توالت است. احتمالا شما هم با این پدیده روبه‌رو بوده‌اید که کاسه‌های توالت پس از مدتی دچار خراشیدگی، تغییر رنگ و بعضا شکستگی می‌شوند. چنین کاسه توالت‌هایی، برای آنکه زیبایی ظاهرشان حفظ شود و البته بتوان از آن‌ها استفاده کرد، نیاز به تعمیر لعاب کاسه توالت دارند. روش ترمیم کاسه توالت به چند طریق مختلف اتفاق می‌افتد که ما در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا مهم‌ترین آن‌ها را برایتان توضیح دهیم.

ترمیم لعاب کاسه توالت چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا باید اشاره کرد که ترمیم لعاب کاسه توالت به دلیل وقوع آسیب در کاسه توالت انجام می‌شود و انواع مختلفی از آسیب‌ها ممکن است بر آن تاثیر بگذارند.

برای مثال تغییر رنگ و ایجاد جرم بر روی کاسه توالت از جمله آسیب‌هایی هستند که تقریباً برای همه توالت‌ها اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات ممکن است که کاسه توالت ترک بردارد و آب به درون آن نفوذ کند. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که کاسه توالت به علت ضربه شکسته شود یا به دلیل تماس با مواد اسیدی آسیب ببیند. در اینجا باید گفت که برای ترمیم لعاب کاسه توالت آسیب دیده روش‌های مختلفی وجود دارد. البته اگر کاسه توالت شکسته شده باشد یا مواد اسیدی به شکلی روی آن اثر کرده باشند که تغییر ظاهری جدی داده باشد، امکان تعمیر وجود ندارد و شما راهی جز خرید یک کاسه توالت جدید نخواهید داشت. در ادامه، انواع روش ترمیم لعاب کاسه توالت را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر میخواهید در مورد شیرآلات فلت بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله شیرآلات فلت چیست را مطالعه کنید.

ترمیم لعاب کاسه توالت

آموزش ترمیم لعاب کاسه توالت خراشیده شده

یکی از اتفاق‌های بدی که ممکن است برای کاسه توالت و لوازم بهداشتی چینی بیافتد، ایجاد خراشیدگی است. خراشیدگی معمولا به دلیل برخورد یا کشیده شدن یک جسم سخت به کاسه توالت روی می‌دهد. به‌طور کلی، برای ترمیم لعاب کاسه توالت خراشیده شده دو راه وجود دارد:

  1. سابیدن محل خراش
  2. استفاده از خمیر

در ادامه، به معرفی و توضیح این روش‌ها میپردازیم.

  • سابیدن خراش کاسه توالت

بهترین وسیله برای سابیدن خراش کاسه توالت سنگ پا است. برای سابیدن خراش، در ابتدا کاسه توالت را تمیز کنید تا تمام لکه‌های روی آن از بین برود. سپس، بر روی کاسه توالت آب بریزید و سنگ پا را خیس کند. توجه داشته باشید که سنگ پای خشک می‌تواند میزان خراشیدگی کاسه توالت را افزایش دهد. بنابراین حتما از خیس بودن سنگ پا مطمئن شوید. در مرحله بعد، سنگ پا را آرام روی محل خراش بکشید. این کار باعث می‌شود سابیده شدن و ترمیم لعاب کاسه توالت می‌شود. خوب است که این فرآیند را چند دقیقه انجام دهید تا آثار خراشیدگی به کلی از بین برود. حواستان باشد در زمان کشیدن سنگ پا نیروی زیادی وارد نکنید زیرا ممکن است سنگ توالت آسیب جدی ببیند. اگر سنگ پا در دسترس‌تان نیست، می‌توانید برای این کار از یک سمباده نیز استفاده کنید. برای استفاده از سمباده باید عین مراحل بالا را طی کنید. کاسه توالت را تمیز کنید، آن را به همراه سمباده خیس کنید و سمباده را آرام بر روی محل خراش بکشید. همانطور که استفاده نادرست از سنگ پا به کاسه توالت صدمه می‌زند، استفاده نامناسب از سمباده نیز می‌تواند آسیب بیشتری به کاسه توالت وارد کند.

  • استفاده از خمیر برای ترمیم خراشیدگی کاسه توالت

یکی دیگر از روش های ترمیم لعاب کاسه توالت استفاده از انواع خمیر یا بتونه است. کاسه توالت‌ها عموما سفید رنگ هستند، بنابراین بهتر است از خمیر سفید استفاده کنیم. برای این کار می‌توان پودر خمیر را با آب قاطی کرد تا خمیر ایجاد شود. در مرحله بعد، بهتر است با یک وسیله مانند کاردک، خمیر را روی قسمت‌های خراشیده شده بکشید. به خاطر داشته باشید که باید از مقدار کمی خمیر استفاده کنید تا پس از خشک شدن، برجسته نشود. همچنین، بهتر است تا جای ممکن سطح خمیر را صاف کنید تا با سطح کاسه توالت برابر شود. پس از انجام این فرآیند، باید چندین ساعت صبر کنید تا خمیر خشک شود. پس از اینکه خمیر خشک شد، خراش‌ها دیگر دیده نمی‌شوند و اکنون کاسه توالت ترمیم شده است. البته باید توجه کنید که ممکن است پس از مدتی و به دلیل برخورد زیاد آب با کاسه توالت، خمیر از بین برود.

اگر میخواهید درمورد نصب شیر شاوری بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله نصب شیر ظرفشویی شاوری را مطالعه کنید.

تعمیر لعاب توالت

آموزش ترمیم رنگ لعاب کاسه توالت

  • استفاده از سرکه سفید

گاهی ممکن است کاسه توالت دچار شکستگی نشود و تنها لکه‌هایی روی آن افتاده باشد که به راحتی از بین نمی‌روند. در چنین شرایطی، از برخی مواد پاک‌کننده برای از بین بردن جرم و لکه استفاده می‌شود تا رنگ کاسه توالت به رنگ عادی برگردد. در چنین شرایطی، یکی از مهم‌ترین موادی که برای از ترمیم لعاب کاسه توالت استفاده می‌شود، سرکه سفید است. از آنجایی که سرکه سفید مایعی اسیدی است، به دلیل اسیدی بودن برای از بین بردن لکه‌ها بسیار مناسب است. برای تعمیر لعاب کاسه توالت با سرکه سفید، در اولین قدم باید با استفاده از ظروف یا درپوش راه خروجی آب را کامل ببندید. سپس باید به اندازه ۲ فنجان سرکه داخل کاسه توالت بریزید. سپس بهتر است تا یک دستمال نخی که اندازه بزرگی دارد را داخل سرکه غوطه‌ور کنید. در مرحله بعد باید با دستمال نخی همه سطح کاسه توالت را بپوشانید.

نکته‌ای که اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که استفاده بیش از حد از سرکه می‌تواند سبب خوردگی کاسه توالت شود و به آن آسیب برساند. بنابراین، بهتر است تا ۲۰ دقیقه پس از ریختن سرکه، آن را به همان شکل رها کنید. سپس، دستمال پوشانده شده را بردارید و سپس با دستمال نخی دیگری کاسه توالت را خشک کنید. در آخر، پیشنهاد می‌کنیم که با یک شوینده سطح کاسه توالت را بشویید تا بوی سرکه از بین برود.

شیوه ترمیم لعاب کاسه توالت با مواد سفید کننده

یکی از مرسوم‌ترین روش‌ ترمیم لعاب کاسه توالت استفاده از مواد سفیدکننده است. برای مصرف سفیدکننده ابتدا لازم است که خروجی آب توالت را با یک درپوش ببندید و سپس سفید کننده را بر روی سطوح بریزید. از آنجایی که سفیدکننده حلال قوی هستند، در زمان کوتاهی لکه‌ها و جرم‌ها پاک می‌شونند. پودرهای سفیدکننده نیز گزینه دیگری برای پاک کردن سطح کاسه توالت هستند. برای استفاده از آن‌ها، در ابتدا سطح توالت را کمی با آب خیس کنید و سپس بر روی آن پودر بریزید. بگذارید پودرها چند دقیقه خیس بخورند و در ادامه اقدام به شستشوی کاسه توالت کنید.

اگر میخواهید در مورد تفاوت علم یونیورست با علم دوش یونیکا بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله  دوش یونیورست چیست را مطالعه کنید.

آموزش تعمیر لعاب توالت

ترمیم کاسه توالت شکسته چگونه انجام می‌شود؟

گاهی اوقات کار از جرم‌گرفتگی و خراشیدگی گذشته و کاسه توالت دچار شکستگی می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان از برخی مواد برای چسباندن قسمت شکسته شده و پر کردن فضاهای خالی استفاده کرد. برای مثال چسب چینی گزینه خوبی برای چسباندن کاسه توالت است. یکی دیگر از روش‌های تعمیر کاسه توالت شکسته استفاده از سیمان برای قرار دادن تکه‌های چینی به یکدیگر است. توجه داشته باشید که پس از خشک شدن این مواد، باید روی آن‌ها را رنگ بزنید تا سطح کاسه توالت یک رنگ شود.

اگر میخواهید در مورد تفاوت شیرالات فنری و شاوری بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت بین شیرالات فنری و شاوری را مطالعه کنید.

جمع‌ بندی

در این مطلب سعی کردیم روش‌های مختلفی که برای ترمیم لعاب کاسه توالت مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی کنیم. انجام هر یک از این روش‌ها آسان است و نیاز به تخصص بالایی ندارد. با این حال، اگر زمان کافی برای انجام این کار را ندارید می‌توانید از افراد متخصص برای این کار کمک بگیرید. در نهایت، امیدواریم موارد آورده شده در این مطب برایتان مفید بوده باشد. نظر شما درباره روش ترمیم لعاب کاسه توالت چیست؟ نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *