مقالات کاربردی

انواع آینه [+14 نوع مختلف] کاربرد، مزایا و معایب هر کدام

انواع آینه

انواع آینه و نوع طراحی و رنگ آن می‌تواند تاثیر به‌سزایی در دکوراسیون داخلی و حتی بزرگ‌تر نشان فضای مورد نظر داشته‌باشد. علاوه‌بر آن هر آینه‌ای را نمی‌توان در هر فضایی قرار داد؛ یعنی هر اینه برای هدف خاصی طراحی و تولید می‌شود. به همین جهت در این مقاله با معرفی انواع آینه شما را با کاربردها، مزایا و معایب آن‌ها آشنا خواهیم کرد. پس با انواع آینه ها و کاربرد آنها همراه ما باشید.

انواع آینه چیست؟

آینه‌ها وسیله‌ای برای بازتاب نور و تصویر هستند. سطح همگی آن‌ها صاف و صیقلی بوده و معمولا به سه گروه کلی زیر تقسیم می‌شوند:

⦁ آینه‌های کروی (که خود به دو گروه زیر تقسیم‎‌ می‌شوند و هرکدام کاربردهای خاص خودشان را دارند):

⦁ محدب یا کوژ

⦁ مقعر یا کاو

⦁ آینه‌های تخت (که رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع آینه در دکوراسیون داخلی هستند)

کاربرد آینه ها

انواع آینه در دکوراسیون داخلی

مهم‌ترین نکته درباره استفاده از انواع آینه در دکوراسیون داخلی، به‌کارگیری انواع آینه‌ های تخت در فضاهای مختلف است. البته همین آینه‌های تخت هم برای استفاده در دکوراسیون انواع مختلفی دارند. اگر بخواهیم آن‌ها را به‌طور کلی طبقه‌بندی کنیم، به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند:

⦁ آینه‌ معمولی یا ساده

منظور از آینه معمولی یا ساده تمامی آینه‌های رایجی هستند که هم در گذشته و هم در سال‌های اخیر در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرارگرفته‌اند. مهم‌ترین نکته در طراحی چنین آینه‎‌هایی، این است که از سبک خاصی پیروی نمی‌کند؛ از طرفی معمولا آن‌ها را در رنگ‌های ویژه و لوکسی مانند شامپاینی مشاهده نخواهیدکرد.

  0 تا 100 دکوراسیون مدرن چیست و بهترین ویژگی

⦁ آینه دکوراتیو

به آینه‌هایی که طراحی آن‌ها از سبک‌های خاص دکوراسیون داخلی پیروی می‌‌کند، یا در رنگ‌بندی‌های خاصی تولید شده‌اند، آینه‌ دکوراتیو می‌گویند. از بخش اکسسوری دکوراتیو سایت گلزار دیدن نمایید.

آینه‌های دکوراتیو معمولا در سه گروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

⦁ آینه بدون قاب یا آینه بدون فریم

⦁ آینه فریم‌دار

⦁ آینه تاچ LED (Touch LED)

⦁ آینه چراغ‌ دار

آینه بک‌ لایت یا آینه نورمخفی

که در ادامه به توضیح درباره هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

انواع آینه دیواری

آینه بدون قاب یا آینه بدون فریم چیست؟

آینه‌های دکوراتیوی که ساده و بدون فریم یا قاب مشخصی طراحی شده‌اند، را آینه بدون فریم یا آینه فریم لس می‌نامند. این آینه‌ها را می‌توان در ابعاد و طراحی‌های مختلف، اجرا کرد.

آینه فریم‌دار

آینه فریم‌ دار چیست؟

آینه‌های فریم‌دار مدل دیگری از انواع آینه دیواری و دکوراتیو هستند که قاب یا فریم دور آن‌ها از متریال گوناگونی ساخته‌می‌شود.

متریالی مانند:

⦁ چوب

⦁ استیل

⦁ برنز

⦁ آهن

⦁ کمربند چرمی

⦁ و …

جالب است بدانید این فریم‌ها معمولا در هر رنگی قابل اجرا هستند. از طرفی هم آینه فریم‌دار را می‌توان در هر شکل و اندازه‌ای طراحی و اجرا کرد. نکته مهم دیگر این است که ممکن است آینه‌ای دکوراتیو یا معمولی باشد، در عین حال فریم یا قاب دور نیز داشته‌باشد. مانند انواع آینه‌ های کاسالورا که در فروشگاه اینترنتی گلزارهوم عرضه می‌شود. پیشنهاد می شود از لوازم حمام و دستشویی گلزارهوم دیدن نمایید.

آینه تاچ LED چیست؟

آینه‌هایی که در ساختار ظاهری آن‌ها از انواع چراغ LED استفاده‌شده‌است، آینه تاچ LED هستند. ممکن است LEDها زیر آینه یا روی آن کار شده‌باشند. رایج‌ترین نور در آینه‌های تاچ LED نور آفتابی و مهتابی است. درهرصورت این آینه‌ها می‌توانند قابلیت‌های خارق‌العاده‎‌ای داشته‌باشند.

مثلا:

⦁ دکمه خاموش و روشن لمسی

⦁ دکمه ضد بخار: این دکمه می‌تواند بخار روی آینه را در چشم برهم‌زدنی از بین ببرد؛ و برای سرویس‌بهداشتی‌هایی که بخار حمام در آن پراکنده‌است، بسیار مناسب و کاربردی می‌باشد.

⦁ بلوتوث: برای پخش موزیک

⦁ نمایشگر دیجیتال ساعت یا دما

کاربرد آینه تاچ LED

از این آینه‌ها اغلب برای زیباسازی و با هدف دسترسی به نور بیش‌تر مقابل آینه، در فضاهای زیر استفاده می‌شود:

⦁ سرویس بهداشتی

⦁ اتاق خواب

⦁ سالن‌های زیبایی

⦁ باشگاه‌های ورزشی

⦁ و ….

اما رایج‌ترین کاربرد آن در سرویس بهداشتی می‌باشد. درباره دکوراسیون سرویس بهداشتی بیشتر بخوانید.

کاربرد انواع آینه ها

هر آینه تاچ LED بنا به نوع طراحی، ابعاد، فضایی که در آن نصب‌شده و… می‌تواند مزایای زیر را داشته‌باشد:

⦁ قابلیت طراحی و اجرا در اشکال مختلف

⦁ نداشتن محدودیت در ابعاد

⦁ تقویت نور محیطی که در آن نصب شده

⦁ لوکس‌تر نشان‌دادن فضا و دیگر اجزای دکوراسیون داخلی

⦁ رفع مشکل بخارگرفتگی سطح آینه در فضای مرطوب (در مدل‌هایی که مجهز به دکمه ضد بخار هستند)

معایب آینه تاچ LED

در رابطه با این نوع آینه‌ ها نمی‌توان به‌طور واضحی به معایب آن اشاره کرد؛ چرا که این آینه مدرن و زیبا از مزایای خارق‌العاده زیادی برخوردار است. بنابراین بهتر است به‌جای معایب، نکات نصب و نگهداری از آن را با شما درمیان بگذاریم:

⦁ پیش از مرحله نصب، حتما حتما وضعیت سیم‌کشی برای روشن‌کردن LEDهای آینه را مشخص کنید.

⦁ چراغ‌های LED دراین نوع آینه‌ها به‌صورت رشته‌ای در کنار هم قرار دارند. درصورت وجود مشکل در یکی از چراغ‌ها باید کل آن رشته چراغ تعویض شود.

⦁ از تماس مستقیم آینه با آب جلوگیری کنید؛ چون ممکن است منجربه سوختن LEDها، یا بدتر از آن، اتصالی جریان برق آینه شود.

  انواع مدل دکوراسیون اتاق خواب کوچک + عکس مدرن و شیک

کیفیت انواع آینه

آینه بک‌ لایت یا نورمخفی چیست؟

آینه بک‌لایت یا آینه نورمخفی نوعی از آینه تاچ LED هستند که چراغ‌های LED آن پشت آینه قرارگرفته‌اند. آن‌ها اغلب برای فضای سرویس بهداشتی مناسب هستند و کاربرد زیادی دارند. یک آینه بک لایت یا نورمخفی، ممکن است یک یا چند آپشن از ویژگی‌هایی که برای آینه تاچ LED گفته‌شد را داشته‌باشد. قاعدتا هرچقدر این قابلیت‌ها بیش‌تر باشد، قیمت آینه بک لایت‌هم افزایش می‌یابد. یکی از بهترین برندهای ایرانی که طراح و تولیدکننده انواع آینه بک‌لایت است، برند کاسالورا می‌باشد.

کاربرد آینه بک‌ لایت در دکوراسیون داخلی

کاربرد آینه بک لایت در دکوراسیون داخلی مشابه کاربرد آینه تاچ LED نیست. به دلیل قرارگرفتن منبع نور در پشت آینه، نور زیادی از آن منعکس نمی‌شود که بتواند فضا را هم روشن کند. بنابراین نور بسیار ملایم و محدود است و محدوده دور آینه و کمی هم مقابل آن را روشن می‌کند. در نتیجه بهترین فضا برای نصب آینه بک لایت، سرویس بهداشتی است.

آینه چراغ‌ دار چیست؟

آینه چراغ‌دار به آینه‌هایی گفته‌می‌شود که تعداد نسبتا زیادی لامپ روی آن‌ها نصب شده‌است. معمولا رنگ‌ آینه‌شان طبیعی بوده و در ابعاد تقریبا بزرگی طراحی و ساخته می‌شوند. از طرفی به‌طور استاندارد از لامپ‌هایی با نور آفتابی و مهتابی روی آن‌ها استفاده می‌شود.

این نوع آینه‎‌ها را می‌توان در اشکال و ابعاد دلخواه طراحی و اجرا کرد. به‌طوری‌که حتی می‌توان از آن‌ها به‌جای انواع اینه قدی هم استفاده نمود! فقط کافی‌ست آینه را در ابعاد یک مستطیل نسبتا بزرگ طراحی کرده و آن را در نزدیکی سطح زمسن یا حتی روی آن قرار دهید.

کاربرد آینه چراغ‌ دار

تمامی فضاهایی که در بخش‌های قبل، به‌عنوان فضای مناسب برای نصب آینه تاچ LED معرفی شد، مناسب آینه چراغ دار نیز است. با این تفاوت که به‌خاطر روکار بودن منبع نور در این آینه‌ها، در سالن‌های زیبایی، اتاق خواب و باشگاه‌ها بیش‌تر از دیگر فضاها به چشم می‌خورند.

تفاوت آینه چراغ‌ دار با آینه بک‌ لایت

بعضی افراد آینه چراغ‌دار را با آینه بک‌لایت اشتباه می‌گیرند. این درحالی‌ست که آینه‌های چراغ‌دار ساختاری بسیار ساده‌تر از نوع بک لایت آن دارند. چرا که یک آینه چراغ دار تنها یک آینه تخت با تعدادی لامپ روی سطحش است که ممکن است هیچ کدام از قابلیت‌های یک آینه بک‌لایت یا یک آینه تاچ LED را نداشته‌باشد.

کاربرد انواع آینه در دکوراسیون داخلی

از مهم‌ترین کاربرد انواع آینه دیواری در دکوراسیون داخلی، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

⦁ بزرگ‌تر نشان دادن فضا نسبت به متراژ واقعی آن

⦁ منعکس کردن نور در محیط و روشن‌تر نشان دادن آن

⦁ لوکس‌تر به‌نظر رسیدن محیط

⦁ و …

انواع رنگ آینه دکوراتیو

آینه‌های دکوراتیو معمولا در رنگ‌های مختلفی موجودند؛ که رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

⦁ آینه ساده یا معمولی

⦁ آینه دودی

⦁ آینه شامپاینی یا آینه برنز

کیفیت انواع آینه‌ها

تقریبا تمامی آینه‌ها از لایه‌ای شیشه شفاف و لایه‌ای از مواد مخصوص در پشت آن ساخته‌شده‌اند. چیزی که کیفیت انواع آیینه را مشخص می‌کند، نوع مواد پشت آن است. بنابراین خوب است هنگام خرید انواع آینه به نوع مواد پشت آن توجه کنید. به‌عنوان مثال برند کاسالورا در ساخت آینه‌های خود از مواد درجه یک خارجی استفاده می‌کند؛ تا به مرور زمان مواد کرومی پشت آینه، از شیشه جدا نشوند و آینه تا سالیان سال سالم و با کیفیت بماند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره انواع دوش حمام را بخوانید.

  معرفی بروزترین مدل های دکوراسیون لاکچری 1401

در نتیجه توصیه می‌کنیم هنگام خرید انواع آینه علاوه‌بر نیاز خود و محیط مد نظرتان، به کیفیت آن هم توجه زیادی داشته‌باشید. نظرات خود را پیرامون انواع اینه و کاربرد انها (کاربرد انواع آینه ها) با ما به اشتراک بگذارید.

برخی سوالات متداول

انواع آینه چیست؟

1. آینه‌های کروی که خود به دو گروه محدب یا کوژ و مقعر یا کاو تقسیم‎‌ می‌شوند 2. آینه‌های تخت.

کاربرد انواع آینه در دکوراسیون داخلی چیست؟

بزرگ‌تر نشان دادن فضا نسبت به متراژ واقعی آن - منعکس کردن نور در محیط و روشن‌تر نشان دادن آن - لوکس‌تر به‌نظر رسیدن محیط و …

2 نظر در “انواع آینه [+14 نوع مختلف] کاربرد، مزایا و معایب هر کدام

  1. آذر امینی گفت:

    سلام ممنون بابت مقاله خوبتون درباره انواع آینه ها و کاربردشون. خیلی خوب بود.

    1. modiran seo گفت:

      سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.