مقالات کاربردی

9 معایب دوش آب سرد و دوش آب گرم + مزایا

دوش آب سرد

دوش گرفتن یکی از فرایندهای مهم زندگی هرکدام از ما انسان‌ها است. درست مانند غذا خوردن و خوابیدن، استحمام نیز عضوی جدانشدنی در زندگی ماست. اما دوش گرفتن به خودی خود، روش‌های خاص خودش را دارد که در هر فردی متفاوت است. بعضی افراد به‌صورت روزانه دوش می‌گیرند و بعضی دیگر یک روز در میان؛ بعضی افراد دوش آب سرد را ترجیح می‌دهند و برخی دوش آب گرم را. در این میان دو عادت اصلی در میان بسیاری از ما وجود دارد که برروی حال و سلامتی کلی ما تاثیرگذار هستند؛ یعنی دوش گرفتن با آب سرد و یا آب گرم. خیلی از ما عادت داریم تا با آب گرم دوش بگیریم و خیلی به دوش گرفتن با آب سرد علاقه‌ای نداریم.

اما باید بگوییم که هردوی این عادات دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که می‌توانند در زندگی ما تاثیر به‌سزایی بگذارند. اگر شما نیز به‌دنبال روشی مناسب برای دوش گرفتن هستید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار ما در این مقاله به بررسی معایب و مزایا دوش آب سرد و گرم بپردازید.

اهمیت دوش گرفتن

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، دوش گرفتن یکی از بخش‌های مهم و جداناپذیر در زندگی هر یک از ما انسان‌هاست. اما دلیل این اهمیت چیست؟ یکی از مهم‌ترین عوامل حیات هر انسانی، سلامت است. یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت هم، بهداشت است. ما انسان‌ها برای حفظ بهداشت و سلامتی خود نیاز به تمیز کردن و پاکیزه نگه‌داشتن خود داریم. بنابراین اهمیت دوش گرفتن را می‌توان حفظ پاکیزگی و بهداشت دانست. البته اگر بخواهیم وارد جزئییات آن نیز شویم، باید بگوییم که چه دلایلی باعث می‌شوند ما تنها با دوش گرفتن بتوانیم خود را پاکیزه کنیم. درواقع آب و مواد شوینده که هنگام دوش گرفتن استفاده می‌شوند، پوست‌مان را تمیز می‌کنند، سلول‌های مرده پوست را از بین برده و منافذ پوست را باز می‌کنند.

از طرفی نیز باکتری‌ها و دیگر موجودات غیر قابل مشاهده را از روی بدن ما پاک می‌کند. در کنار این نکات نیز فشار آب و دمای آن نیز به عملکرد سیستم داخلی بدن نیز کمک شایانی می‌کند. در ادامه کمک‌ها و ضررهایی را که دوش آب سرد و آب گرم به بدن ما می‌رسانند را در قالب مزایا و معایب هرکدام بیان خواهیم کرد.

قیمت دوش‌ حمام بهداشتی و بادوام در گلزارهوم.

فواید و مضرات دوش آب گرم

معایب و مزایا دوش آب سرد و آب گرم

دوش گرفتن عادتی‌است همگانی که همه ما انسان‌ها طبق روش دل‌خواه و عادات شخصی‌مان آن را انجام می‌دهیم. یکی از شایع‌ترین روش‌های دوش گرفتن، استفاده از دمای آب ولرم است؛ یعنی نه بسیار گرم و نه بسیار سرد (درواقع دمایی متعادل). اما در این میان نیز هستند خیلی از افرادی که عادت به دوش گرفتن با آب کاملا سرد و یا کاملا گرم دارند. هرکدام از این دماها برای ما مزایا و معایبی دارند که درادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

چرا دوش آب سرد بگیریم؟

خیلی از ما شنیده‌ایم که خیلی از افراد عادت دارند با آب سرد دوش بگیرند؛ اما میزان سرمای این آب تا چه حد است؟ درواقع دوش آب سرد شامل دوش گرفتن با آبی‌است که دمای آن از 21 درجه سانتی‌گراد کم‌تر است. خیلی سرد شد! اما این سردی تا چه حد مضر است و چه مزایایی برای ما دارد؟ در ادامه به فواید و مضرات دوش آب سرد خواهیم پرداخت. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره چیدمان حمام را بخوانید.

  پنل دوش حمام چیست + آموزش نصب پنل حمام و کاربرد آن

4 معایب دوش آب سرد

دراین بخش به عوارض دوش آب سرد (ضرر های دوش اب سرد) خواهیم پرداخت.

1. دوش آب سرد در زمستان توصیه نمی‌شود. درواقع زمانی که هوا سرد و نامطلوب است، آب سرد نه تنها باعث نمی‌شود که بدن ما گرم شود، بلکه به‌دلیل سرمای هوا نیز بدن ما دیرتر گرم می‌شود.

2. برای افرادی که سینوس‌های حساس دارند و یا درگیر سینوزیت هستند نیز دمای سرد برای دوش گرفتن توصیه نمی‌شود. دوش گرفتن با آب سرد می‌تواند سینوس‌های این افراد را تحریک کرده و باعث درد و مشکلات دیگر شود.

3. زمانی که افراد دچار بیماری‌های مختلفی مانند سرماخوردگی می‌شوند نیز دوش گرفتن با آب سرد مناسب نیست. درواقع یکی دیگر از معایب دوش آب سرد آن است که در زمان مریضی، می‌تواند فشار بیش‌تری روی سیستم دفاعی بدن وارد کند؛ درنتیجه آن عملکرد بهبودی فرد به تعویق می‌افتد.

4. در زمان‌های خاص نیز این نوع دوش گرفتن می‌تواند باعث مشکلات برای ما شود. این زمان‌های خاص عبارت‌اند از زمان‌های:

 • جراحی
 • ضرب‌دیدگی
 • شکستگی
 • و ….

دوش آب گرم

5 مزایا دوش آب سرد

1. اولین مزیت حمام آب سرد (فواید دوش آب سرد ) را می‌توان سرحال کردن افراد دانست. دلیل آن هم مشخص است؛ زمانی‌که آب حمام با دمای سرد با بدن ما تماس برقرار می‌کند، یک شوک در بدن ایجاد می‌کند. این شوک باعث افزایش ضربان قلب، جذب اکسیژن و افزایش ضریب هوشیاری می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که دوش آب سرد برای قلب نیز موثر است.

2. آب سرد نیز می‌تواند جریان خون بدن را افزایش دهد. زمانی که بدن با آب سرد تماس برقرار می‌کند، جریان خون در سطح بدن منقبض شده و باعث می‌شود همین جریان در بافت‌های درونی بدن افزایش یابد. این موضوع باعث تنظیم دمای مناسب در بدن انسان شده وباعث کاهش التهاب و جلوگیری از بیماری‌های عروقی می‌شود!

3. به‌دلیل ویژگی احیا کننده‌ای که آب سرد دارد، به کاهش درد عضلات نیز کمک می‌کند. به‌همین دلیل بعد از تمرین‌های ورزشی دوش آب سرد پیشنهاد می‌شود.

4. دوش گرفتن با آب سرد درمانی برای خارش پوست نیز می‌باشد. اگر به‌دلایل مختلف پوست دچار خارش شود، آب سرد می‌تواند این حس را برطرف کند.

5. بنابر تحقیقات انجام شده دوش گرفتن با آب دمای سرد تاثیر مثبتی بر پوست و مو نیز دارد. درواقع آب سرد به لایه بیرونی مو استحکام و درخشندگی می‌بخشد. هم‌چنین آب سرد باعث خشک شدن لایه چربی پوست (که به خودی خود از پوست و مو محافظت می‌کند) نمی‌شود. درنتیجه در طولانی مدت، دوش آب سرد باعث تقویت پوست و مو می‌شود.

حمام آب سرد

دوش آب گرم بگیریم یا نه؟

به‌غیر از استحمام با آب سرد، دوش آب گرم برای گروهی دیگر از افراد تبدیل به عادت شده است. دوش‌هایی که با دمای آب تقریبا بیش از 32-33 درجه سانتی‌گراد گرفته می‌شوند را می‌توان دوش آب گرم دانست. اما درست مانند دوش آب سرد نیز این روش دارای مزایا و معایبی مخصوص به خود است. بنابراین در ادامه به فواید و مضرات دوش آب گرم (فواید دوش آب گرم) پرداخته‌ایم. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره چیدمان دستشویی را بخوانید.

6 دلیل که نباید دوش آب گرم بگیرید

1. یکی از معایب دوش آب گرم، افزایش فشار خون است. بنابراین دوش گرفتن با آب داغ برای افرادی که فشار خون و یا بیماری‌های عروقی دارند اصلا مناسب نیست.

2. آب داغ باعث آسیب سلول‌های کراتینی پوست می‌شوند. همین موضوع باعث جلوگیری از حفظ چربی پوست شده و آن را خشک می‌کند.

3. هم‌چنین از آن‌جایی که دوش آب گرم باعث خشکی پوست می‌شود، افزایش دما هنگام دوش گرفتن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی (مانند اگزما) برای پوست شود.

4. دوش گرفتن با آب داغ نیز برای موی سر توصیه نمی‌شود. دلیل آن این است که دمای بالای آب باعث از بین رفتن روغن طبیعی پوست سر می‌شود. درنتیجه در بلند مدت به موی سر آسیب می‌رساند.

5. گرمای زیاد آب می‌تواند باعث شود سلول‌های حاوی هیستامین (ماده‌ای که باعث خارش و آب‌ریزش بینی می‌شود) هستند، این ماده را در پوست رها کند. این موضوع باعث به‌وجود آمدن خارش در پوست سر و پوست بدن می‌شود. (درست برعکس دوش آب سرد که می‌تواند این نوع خارش را از بین ببرد!).

6. جالب است بدانید که استفاده از دمای بالای آب در حمام باعث ایجاد رسوب بیش‌تر در مدت زمان کم‌تر در سر دوش حمام و شیرآلات می‌شود. البته با استفاده از انواع سردوش ضد رسوب یا دوش دستی ضد رسوب می‌توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

حمام آب گرم

4 علت محبوبیت دوش آب گرم بین افراد

1. یکی از مزایا دوش آب گرم ایجاد حس راحتی یا ریلکس‌شدن است. درنتیجه باعث خواب‌آلودگی می‌شود و یک خواب راحت را به ما هدیه خواهد کرد!

2. گرمایی که از دمای بالای حمام آب گرم ایجاد می‌شود، باعث باز شدن راه‌های تنفسی و مجاری بینی می‌شود. درنتیجه این روش دوش گرفتن در زمان‌هایی که دچار سرما خوردگی و یا دیگر مشکلات تنفسی شده‌اید بسیار کارآمد است.

3. آب داغ باعث باز شدن منافذ پوست نیز می‌شود. از این رو می‌توان با دوش آب گرم به‌خوبی میان لایه‌های پوست خود را نیز پاک‌سازی کنیم.

4. یکی دیگر از مزایایی که دوش آب گرم دارد این است که گرمای آب باعث از بین رفتن تنش‌های بدن و خستگی آن می‌شود.

  0 تا 100 آموزش نصب شیر حمام + نصب دوش حمام

مقاله در یک نگاه

همان‌طور که باهم بررسی کردیم، دوش گرفتن یکی از کارهای مهم در زندگی همه ماست، عضوی جدانشدنی! دوش گرفتن نیز مانند سایر کارها، اصول و روش‌های خاص خودش را دارد که برخی از این اصول و روش‌ها میان افراد متفاوت است. دو تا از روش‎های متفاوت دوش گرفتن که در میان افراد متفاوت است، دوش آب سرد و دوش آب گرم است.

هرکدام از این دو روش طرفدارهای خاص خود را دارند. اما برای انتخاب بهترین روش از میان آن‌ها باید ابتدا به معایب و مزایایی که هرکدام دارند پرداخته شود؛ که در این مقاله به‌خوبی در کنار هم آن‌ها را نیز بررسی کردیم. حال برای نتیجه‌گیری آن‌که کدام یک از این دو روش برای دوش گرفتن بهتر است باید بگوییم که کاملا به نظر شخصی خود افراد و وضعیت سلامتی‌شان بستگی دارد.

اما به‌عنوان یک پیشنهاد از طرف ما (درصورت متعادل بودن وضعیت سلامتی‌تان) می‌توانید صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب دوش آب سرد را امتحان کنید؛ در انتهای شب نیز، پیش از خواب نیز دوش آب گرم را امتحان کنید.

برای خرید انواع دوش‌های متنوع و مدرن به‌همراه متعلقات با 5 سال گارانتی معتبر و 10 سال خدمات پس از فروش، به فروشگاه گلزارهوم مراجعه کنید.

برخی از سوالات متداول

مزایا و معایب دوش آب سرد چیست؟

مزایا دوش آب سرد: 1. سرحال کردن 2. آب سرد می‌تواند جریان خون بدن را افزایش دهد 3. به کاهش درد عضلات کمک می‌کند و ... اما معایب دوش آب سرد عبارتند از: 1. دوش آب سرد در زمستان توصیه نمی‌شود 2. برای افرادی که سینوس‌های حساس دارند دوش آب سرد توصیه نمی شود 3. دوش آب سرد در زمان مریضی، می‌تواند فشار بیش‌تری روی سیستم دفاعی بدن وارد کند؛ درنتیجه آن عملکرد بهبودی فرد به تعویق می‌افتد.

مزایا و معایب دوش آب گرم چیست؟

مزایا دوش آب گرم: 1. ریلکس‌شدن 2. باز شدن راه‌های تنفسی و مجاری بینی 3. باز شدن منافذ پوست. اما معایب دوش آب گرم عبارتند از: 1. افزایش فشار خون 2. خشکی پوست 3. دوش گرفتن با آب داغ برای موی سر توصیه نمی‌شود.

4 thoughts on “9 معایب دوش آب سرد و دوش آب گرم + مزایا

 1. بهروز گفت:

  دوش آب گرم باعث رفع خستگی کل روز میشه و بنظرم بهترین گزینه است حتی با معایبی که داره

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

 2. علی گفت:

  سلام.مطالب بسیار جالب و مفیدی است.تشکر

 3. علی گفت:

  آیا راست می گویند که آب گرم موجب رشد هرمون ها و کاهش استرس می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *