مقالات کاربردی

چکه کردن آب و روش های تعمیر آن

چکه کردن شیر آب

همه ما گاه و بیگاه با مشکل چکه کردن آب شیر ظرفشویی یا سایر شیرآلات منزل روبرو شده ایم. گاهی اوقات به نظر می رسد که سفت کردن اهرم شیر بتواند به این موضوع کمک کند، اما در واقع این راه حل واقعی نیست و برای رفع چکه کردن آب باید به فکر تعمیر لازم باشید. زمانی که با موضوع چکه کردن آب روبرو می شویم، چند مساله قابل توجه خواهد بود. یکی از مشکلات اصلی هدر رفتن آب و صدای آزار دهنده چکه چکه کردن آن خواهد بود. به جز آن، این چکه های آب موجب خواهد شد که رسوبات در سینک ظرفشویی یا روشویی ایجاد شده و از تمیزی و زیبایی آن کاسته شود.

به هر ترتیب به محض آن که نسبت به موضوع چکه کردن آب از شیر ظرفشویی یا شیر روشویی اطلاع پیدا کردیم، لازم است که نسبت به رفع آن اقدام لازم را به انجام برسانیم. پیش از هر چیزی لازم است که بدانیم علت چکه کردن شیر آب چیست تا در مرحله بعد بتوانیم راه حل برطرف سازی و تعمیر آن را دنبال کنیم.

چکه کردن شیر آب

علت چکه کردن شیر آب

ممکن است چکه کردن شیر آب مربوط به بخش اتصال شیر به لوله کشی بوده یا نشتی به زیر دسته اهرمی و حتی تنه شیر مرتبط باشد. با توجه به این که علت چکه کردن شیر آب به کدام یک از این بخش ها مربوط باشد، راه حل برطرف کردن آن نیز به همان تناسب متفاوت خواهد بود.

چکه کردن شیر آب و ایراد در کارتریج شیر آب

یکی از رایج ترین و اصلی ترین مشکلاتی که به چکه کردن آب منجر می شود، ایراد در کارتریج شیر اهرمی است. در صورتی که متوجه شدید آب از زیر دسته اهرمی به بیرون نشتی پیدا کرده است، به احتمال زیاد مشکل به کارتریج شیر اهرمی مربوط است. برای رفع آن باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. پیش از انجام هر کاری، لازم است که جریان آب را از فلکه اصلی و یا به کمک دو عدد شیر پیسوار آبی و قرمز کوچک زیر سینک روشویی و ظرفشویی کاملا قطع کنید تا در حین کار، مشکلی از بابت خروج آب وجود نداشته باشد.
  2. دکمه های نشانگر آب سرد و گرم را خارج کنید. معمولا این نگین ها یا دکمه ها در بخش جلوی دسته اهرمی قرار گرفته است یا ممکن است در بعضی مدل ها در بخش پشتی جای داشته باشد. به هر حال با یک بررسی ساده این نقاط را پیدا کرده و باید بتوانید به راحتی آن ها را از جای خود خارج کنید.
  3. پس از آن در مرحله بعدی لازم است که به وسیله یک آچار آلن پیچ زیر نگین آبی و قرمز را باز کنید.
  4. اکنون می توانید با کمی فشار دسته اهرمی شیر را با کمی فشار از محل قرار گرفتن آن، خارج سازید.
  5. حال که دسته اهرمی را برداشته اید، یک قالپاق شیر را می بینید که ظاهری شبیه به یک درپوش دارد. برای برداشتن این قالپاق نیاز به فشار نیز نخواهد بود و به راحتی موفق به برداشتن آن به کمک دست خواهید شد.
  6. پس از برداشتن قالپاق شیر با یک مهره بزرگ زرد رنگ روبه رو می شوید که به آن مهره کارتریج می گویند.  برای باز کردن این مهره، لازم است که از یک آچار کمک گرفته و مهره را در مسیر خلاف عقربه های ساعت، بچرخانید. مهره به راحتی باز خواهد شد.
  7. حال می توانید کارتریج قبلی را از محل قرار گرفتن آن خارج کرده و یک کارتریج سالم و نو در جای آن قرار دهید. توجه داشته باشید که حتما پایه های کارتریج نو حتما در جای خود بر روی بدنه شیر قرار گیرد.
  8. حال تمامی قسمت هایی را که به ترتیب باز کرده بودید، در جای خود بازگردانده و به دقت محکم نمایید.
  9. در نهایت می توانید فلکه آب را دوباره باز کرده و شیر آب را نیز باز کرده و عدم نشتی آب را حین بسته بودن، بررسی و چک نمایید.

چکه کردن شیر آب

ایراد در نقطه اتصال شیر به لوله کشی

در صورتی که یکی از مهره ها را به خوبی سفت نکرده باشید (یا هر دو مهره را)، با موضوع نشتی و چکه کردن آب از محل اتصال شیر به لوله کشی روبرو خواهید شد. در این حالت به طور غالب نشتی از بخش ورودی لوله یعنی جایی که به دیوار مماس شده، اتفاق می افتد و با ردیابی آن، می توانید متوجه علت نشتی و چکه کردن آب شوید.

در صورتی که مهره ها را سفت کرده و از عملکرد صحیح واشر نیز مطمئن شدید، حال باید نشتی متوقف شود. اما اگر مشاهده کردید که همچنان نشتی از همان قسمت وجود دارد، احتمالان اورینگ میان دنده چپ و تنه به پایان عمر مفید خود رسیده یا به هر علتی ایراد پیدا کرده است.

چکه کردن شیر آب

ایرادکف شیر ظرفشویی

علت چکه کردن شیر آب از کف شیر ظرفشویی و یا روشویی می تواند خرابی اورینگ و یا قرار ندادن اورینگ در کف شیر باشد. این مشکل با تعویض اورینگ و یا قرار دادن یک اورینگ مناسب در جای تعبیه شده (زیر شیر) حل می گردد. در غیر این صورت دلیل چکه شیر آب ممکن است عدم نصب صحیح شیر ناشی شده باشد و راه رفع چکه شیر آب، نصب دوباره آن توسط متخصصین است. بعضی اوقات ممکن است، سینک دارای سوراخی بزرگتر از نشیمن شیرآلات باشد (بر اثر ناشیگری نصاب در هنگام ایجاد سوراخ در سینک و یا از ابتدا) که باعث نشتی از محل کف شیر آب می شود. در این حالت اگر محل قرار گرفتن سینک بر روی شیر به کمک چسب آکواریوم آب بندی نشود، سینک باید تعویض گردد.

اگر در شیرآلات روشویی و ظرفشویی، چکه کردن شیر آب از زیر سینک اتفاق افتاده است، علت چکه کردن شیر آب می تواند خرابی اورینگ شلنگ در نقطه اتصال به شیر و یا خرابی واشر مهره شلنگ باشد. در این صورت برای رفع چکه شیر اهرمی بهتر است، شیرآلات را باز و اورینگ شلنگ و واشر را چک کنید. در صورت مشکل داشتن این قطعات، با تعویض آن ها چکه کردن شیر اهرمی برطرف می شود. پیشنهاد می شود مقاله در خصوص ” علت رسوب آب در لوله ” را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =