مقالات کاربردی

4 علت سفت شدن شیر اهرمی چیست؟

سفت شدن شیر اهرمی

شیرآلات اهرمی با وجود داشتن کیفیت بالا برخی اوقات ممکن است خراب شوند یا برای باز و بستن شیر نیاز به فشار زیاد باشد. علت سفت شدن شیر اهرمی می تواند به خرابی مغزی و برخی از عوامل زیر مربوط باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم:

سفت شدن شیر اهرمی

سفت شدن شیر اهرمی را می توان به عوامل زیر مرتبط دانست:

  • فرسوده شدن واشر

پس از مدتی استفاده از شیر اهرمی و هر آن قدر نیز که به درستی از آن استفاده کرده و جنس اولیه شیر مناسب باشد، به احتمال زیاد با فرسوده شدن واشر روبرو خواهیم بود و نیاز به تعویض واشر پیش می آید. در صورتی که به موقع نسبت به سرویس شیر اهرمی، که حال شیر ظرفشویی یا شیر روشویی و شیر حمام باشد، اقدام نکرده باشید، این سفت شدن شیر حین باز و بسته کردن رخ خواهد داد.

در این صورت می توانید با عیب یابی شیر، برای تعویض واشر که اکنون فرسوده شده و کارایی درست خود را از دست داده است، اقدام کنید. در صورتی که ایراد از واشر باشد، با تعویض آن مشکل برطرف شده و دوباره عملکرد صحیح شیر بازخواهد گشت.

با توجه به استفاده بیشتر از شیر ظرفشویی، معمولا این مشکل در خصوص این نوع از شیرآلات دیده می شود و کمتر شاهد خرابی و فرسودگی شیر حمام هستیم. از علت سفت شدن شیر آب اهرمی است.

  • خرابی مغزی از دلایل سفت شدن شیر اهرمی

خرابی مغزی در واقع اصلی ترین علت سفت شدن شیرآلات اهرمی به حساب می آید. در صورتی که مغزی شیر خراب شده باشد، حتی تعویض واشر به تنهایی نیز چاره کار نخواهد بود و همچنان شما نیاز به تعویض مغزی به صورت مجزا خواهید داشت. در این صورت با عوض کردن مغزی شیر، مشکل سفتی آن برطرف شده است و از آن پس به راحتی با باز و بسته کردن شیر حمام، شیر روشویی، شیر دستشویی، شیر ظرفشویی و …، آب خروجی را دریافت خواهید کرد.

  • سفت شدن شیر اهرمیخشک شدن مغزی و واشر

گاهی اوقات عمر مفید مغزی یا واشر به پایان نرسیده است و تنها خشک شدن این دو باعث می شود تا باز و بسته کردن اهرم شیر، به سختی صورت گرفته و کمی خشکی در خصوص آن احساس کنیم که دلیل سفت شدن شیر اهرمی است. بسته به این که این میزان خشکی چقدر باشد، سفتی باز و بسته شدن شیر اهرمی، به همان تناسب در تغییر خواهد بود.

بدیهی است که در صورت شدید بودن این میزان خشکی مغزی یا واشر شیرآلات یا هر دو، باید انتظار داشت که سفتی شیر اهرمی نیز به شکل پیشرفته تر و محسوس تری باشد.

  • جرم گرفتن مغزی از دلایل سفت شدن شیر اهرمی

در نهایت جرم گرفتن مغزی نیز علی رغم این که هنوز از عمر مفید قطعه باقی مانده است، به شکلی عملکرد آن را مختل ساخته و موجب اشکال در باز و بسته شدن اهرم شیر خواهد شد. به این ترتیب به دلیل جرم های اطراف مغزی شیر، باز و بسته شدن شیر، با سفتی خاصی همراه خواهد بود. برای رفع آن نیاز است که شیر باز شده و جرم گیری مناسبی در خصوص آن صورت بگیرد.

کلام آخر

در بالا به علت های سفتی شیر اهرمی اشاره کردیم. شما چه دلایل و عوامل دیگری را می شناسید که به آن ها نپرداخته باشیم؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ گلزارهوم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *