مقالات کاربردی

پانچ روشویی چیست؟ همه چیز در مورد کاربرد پانچ در روشویی های جدید

سوراخ بالای روشویی

پانچ روشویی چیست؟ اگر شما هم در دوران کودکی زمان زیادی را در استخر گذرانده باشید، حتما با این سوال مواجه می‌ شدید که چرا آب استخر سرازیر نمی‌شود؟ از طرفی سوراخی در گوشه روشویی و یا در زیر لبه شیر وجود دارد که حتی گاهی یک سرپوش فلزی تزئینی نیز دارد. وجود این سوراخ نیز سوالات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند. جواب این سوالات به هم مرتبط است. برای پاسخ به هر دو سوال بد نیست با هم ببینیم اصلا پانچ روشویی چیست و چه کاربردی دارد. ما اینجا هستیم تا همه چیز در مورد کاربرد پانچ در روشوی‌های جدید را با هم بررسی کنیم.

پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

سوراخ بالای روشویی، پانچ روشویی یا سوراخ روشویی همگی یکسان هستند. پانچ روشویی در واقع، همان دریچه‌ای است که قبلا از سرریز آب در خزینه و استخر جلوگیری می‌کرد؛ اما حالا با نام سوراخ روشویی به کمک وان حمام و سینک ظرفشویی آمده است. بسته به نوع طراحی، پانچ روشویی ممکن است یک یا دو سوراخ داشته باشد که ممکن است گوشه روشویی یا زیر لبه شیر تعبیه شده باشد. گاهی سوراخ بالای روشویی دارای یک سرپوش فلزی تزیینی هم هست؛ البته همانطور که گفتیم این تفاوت‌ها صرفاً جنبه زیبایی و طراحی دارند.

کاربرد پانچ روشویی

کاربرد پانچ روشویی چیست؟

اینجا مجددا به سوال اصلی بر می‌گردیم: کاربرد پانچ روشویی چیست؟ و یا بهتر است بپرسیم سوراخ بالای روشویی اصلا کاربردی هم دارد؟ جواب سوال قطعا فراتر از آن چیزی است که گمان می‌کردید.

۱. جلوگیری از سرازیر شدن آب

صحنه سرریز شدن آب از سطح وان و یا سینک به دلیل باز ماندن شیر آب، تهدید آمیز است! فراموشی، خرابی شیرآلات و یا هر قصد دیگری که باعث ایجاد یک استخر ناتمام در فضای ساختمان بشود، صدمات مالی و یا حتی جانی به بار خواهد آورد.پانچ روشویی در واقع پاسخ همان تهدید قدیمی در روشویی‌های جدید است. سوراخ بالای روشویی شبیه به یک دریچه اصلی برای تخلیه آب عمل می‌کند. آن هم درست زمانی که آب در آستانه سرازیر شدن است. این سوراخ روشویی به جز سینک، بالای وان هم وجود دارد تا کسی حواس پرتی شما را شماتت نکند! پیشنهاد می شود مقاله بهترین روشویی سنگی را مطالعه کنید.

۲. ایجاد مسیر تخلیه هوا

برای اینکه کاربرد پانچ روشویی در ایجاد مسیر تخلیه هوا را به خوبی درک کنید، به این مثال دقت کنید. ما ادم‌ها دو راه ورودی اصلی روی صورتمان داریم: بینی و دهان. ما از سوراخ بینی برای ورود و خروج جریان هوا و از دهان و حلق برای بلعیدن نوشیدن و غذا استفاده می‌کنیم. حالا سوراخ بالای روشویی را سوراخ بینی در نظر بگیرید. و دریچه روشویی کف سینک را حلق. این ساز و کار برای تخلیه هوا به سوراخ بینی یا همان پانچ روشویی نیاز دارد. پانچ روشویی یا همان مسیر فرار جایگزین باعث می‌شود هوا جریان پیدا کند. در این صورت، زیر روشویی اصلی، خط لوله آب با ظرفیت کامل و با سرعت، آب را خارج می‌کند.

۳. بهبود عملکرد دریچه اصلی

در ادامه مثال سوراخ بینی و سوراخ روشویی، کار سختی نیست تصور کنید که اگر کسی بینی شما را بگیرد، و سپس سعی کند میزان زیادی آب به شما بدهد، نمی‌توانید آب را به سرعت قورت بدهید و احتمال خفگی برای شما بیشتر می‌شود. شما برای قورت دادن آب نیاز دارید با بینی نفس بکشید. حالا سوراخ بینی خود را همان سوراخ روشویی تصور کنید. در چنین شرایطی و در عدم حضور سوراخ روشویی، دریچه نمی‌تواند به طور همزمان هوا را همراه با آب عبور دهد. در نتیجه مکشی که ایجاد می گردد، حرکت آب به سمت پایین را کندتر می‌کند. اما با در نظر گرفتن کاربرد پانچ روشویی، اثر مکش کاهش پیدا کرده و آب راحت‌تر و سریع‌تر تخلیه می‌شود. پیشنهاد می وشد مقاله  بستن انواع سیفون روشویی را مطالعه کنید.

پانچ روشویی چیست

بهترین روش برای ضدعفونی پانچ روشویی چیست؟

تمامی ابزار و وسایل خانگی که با آب و فاضلاب و شست و شو سر و کار دارند در معرض آلودگی هستند. پانچ روشویی نیز استثنا نیست. تمیز کردن و ضدعفونی کردن سوراخ بالای روشویی از تجمع باکتری و استشمام بوی بد فاضلاب جلوگیری می‌کند.همان طور که می‌دانید جوش شیرین یک راه‌کار بسیار موثر در حل کردن باکتری‌های احتمالی پانچ روشویی خواهد بود؛ البته به شرطی که بلافاصله کمی سرکه نیز روی آن بریزید. فراموش نکنید که بعد از چند دقیقه حتما چند لیوان آب جوش در سوراخ بالای روشویی بریزید.اگر پس از انجام این کار، باز هم بوی بدی از مجرای سوراخ روشویی استشمام کردید، از مقدار مساوی سفید کننده و آب معمولی استفاده کنید. محلول را در پانچ روشویی بریزید. در این روش حوصله بیشتری به خرج دهید تا سفید کننده رقیق شده به لوله‌ها آسیبی نرساند.

نکات مهم در رابطه با کاربرد پانچ روشویی

  • همه سینک‌ها سوراخ بالای روشویی را ندارند. تنها دلیلی که می‌توان برای این موضوع پیدا کرد، دغدغه‌های طراحی و زیبایی است. بنابراین، حتما در هنگام خرید به دنبال پانچ روشویی باشید.
  • سوراخ بالای روشویی بیشتر از نقش درمان، نقش پیش‌گیری دارد. در حقیقت، پانچ روشویی نمی‌تواند به شکل طولانی مدت جلوی انبوه آب سرازیر شده را بگیرد. کار سوراخ روشویی بیشتر به تعویق انداختن مصیبتی به نام سیلاب خانگی است.
  • پانچ روشویی جایگزین سوراخ اصلی روشویی نیست؛ همان طور که بینی شما نمی‌تواند کار دهان شما را انجام دهد! بنابراین، در صورت گرفتگی دریچه فاضلاب یا روشویی اصلی، روی سوراخ روشویی برای تخلیه آب حساب نکنید.
  • همان طور که کمی بالاتر توضیح دادیم، حتما هر چند وقت یک بار پانچ روشویی را تمیز و ضدعفونی کنید.

سوراخ روشویی چیست

جمع‌ بندی

در این مقاله سعی کردیم ببینیم پانچ روشویی چیست و چه کاربردی دارد، اما مهم‌تر از آن امیدواریم به اهمیت وجود سوراخ روشویی در شیرآلات پی برده باشید. پیشرفت تکنولوژی و هوش بشری به این معناست که بتوانیم با وجود بحران‌هایی مثل کمبود آب، با کیفیت زندگی کنیم. یک ابتکار طراحی کوچک مثل سوراخ بالای روشویی شما را از هدر رفت آب و هزینه‌های احتمالی دیگر نجات خواهد داد. و در آخر، یادآوری می‌شویم که ما در گلزار هوم به دنبال ساختن جزيیات یک خانه هوشمند مدرن هستیم. حالا که همه چیز در مورد کاربرد پانچ در روشویی های جدید را مرور کردیم، در بخش کامنت‌ها نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می شود مقاله شلنگ روشویی چیست را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *