مقالات کاربردی

0 تا 100 بررسی تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد

تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد

بر کسی پوشیده نیست که شیرآلات یکی از مهم‌ترین اجزا و ملزومات هر خانه‌ای هستند. زمانی که صحبت از خرید شیرهای روشویی یا ظرفشویی به میان می‌آید، اولین ویژگی که خریداران به دنبال آن هستند، زیبایی و طراحی چشم‌نواز است. با این حال، اولین ویژگی مهم در خرید شیرآلات کیفیت ساخت آن است. به همین دلیل یک خریدار باید بتواند تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد را درک کند. به‌طور خلاصه، می‌توان گفت زمانی که شما به عنوان یک خریدار نتوانید تفاوت بین شیرهای استاندارد و غیراستاندارد را تشخیص دهید، شانس شما برای انتخاب شیرآلات باکیفیت کم‌تر خواهد بود. به همین دلیل، پیش از اقدام به انتخاب و خرید شیرآلات باید تا جای ممکن درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

با توجه به تنوع زیاد محصولات در بازار و تعداد بالای تولیدکنندگان، تشخیص فرق بین شیرهای استاندارد و غیراستاندارد بسیار دشوار شده است و متاسفانه در بسیاری مواقع، خریداران گرفتار شیرآلات بی‌کیفیت می‌شوند و این موقعیت تنها باعث اتلاف پول و وقت آن‌ها می‌شود. در ادامه این مطلب، تلاش می‌کنیم تا با نگاهی عمیق و تخصصی تفاوت‌های موجود بین شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد را بررسی کنیم.

تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد در چیست؟

با افزایش جمعیت در جهان، ساختمان‌سازی از یک علم و هنر به یک بازار پرسود در جهان و البته کشورمان، ایران، تبدیل شد. به دلیل اینکه هر ساله تعداد زیادی ساختمان و برج در جهان ساخته می‌شود، همواره این خانه‌ها به شیرآلات نیاز دارند. همین تقاضای زیاد باعث شده که طی چندین سال اخیر، افرادی سودجو صرفا برای تامین نیازهای مالی خود به تولید یا واردات شیرآلات غیراستاندارد روی بیاورند؛ شیرآلاتی که هیچ دوامی ندارد و پس از مدت کوتاهی از کار می‌افتد. اگر یکبار گذرتان به مراکز فروش شیرآلات و تجهیزات ساختمانی افتاده باشد متوجه می شوید که این نوع محصولات در بازار کشورمان هم به فراوانی یافت می‌شوند. مطمئنا همه خریداران نیز اطلاعات کافی درباره نحوه خرید شیرآلات را ندارند و تفاوت بین شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد را نمی‌شناسند. در نتیجه، در دام خرید محصولی بی‌کیفیت می افتند. برای آنکه بتوانید خریدی موفق داشته باشید و محصول باکیفیت را از یک محصول غیراصل شناسایی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در حین خرید حتما به موارد زیر توجه کنید.

تفاوت بین شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد

  • کیفیت و جنس بدنه

شیرآلات استاندارد پیش از عرضه به بازار باید از آزمون‌های مختلفی عبور کنند تا به دست مصرف‌کننده برسند. بنابراین، تولیدکنندگان مطرح این محصول همواره تلاش می‌کنند تا استانداردهای تعیین شده را رعایت کنند. اولین آزمونی که شیرآلات استاندارد باید از آن سربلند بیرون بیایند، آزمون سنجش مواد اولیه آن‌هاست. در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، استفاده از آلیاژ برنج برای ساخت شیرآلات توصیه می شود. همچنین، میزان سرب مجاز در بدنه شیرآلات باید حداکثر ۲.۵ درصد باشد. اگر میزان سرب موجود در شیرآلات از درصد مشخص شده بیشتر باشد، موجب مسمومیت مصرف‌کنندگان و به خطر افتادن جانشان خواهد شد. با این حال، بهترین جنس برای تولید شیرآلات، استیل است زیرا طول عمر بالایی دارد و تمیز کردن آن بسیار آسان است. شما می‌توانید تنها با یک دستمال مرطوب بدنه یک شیر استیل را تمیز کنید.

اگر میخواهید در مورد شیرآلات فلت بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله شیرآلات فلت چیست را مطالعه کنید.

  • وزن شیرالات

وزن یکی از مهم‌ترین تفاوت های شیرآلات استاندارد و غیر استاندارد است. وزن شیرآلات بهداشتی باید ایده‌آل باشد؛ به این معنی که نه وزنش زیاد باشد و نه کم و شکننده باشد. بنابراین در زمان خرید شیرآلات حتما وزن آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

  • جنس آبکاری

آبکاری شیرآلات ممکن است از جنس نیکل، مس، کروم، برنج و استیل ضدزنگ باشد. در بین آلیاژ‌های نامبرده، کروم فلزی مقاوم و بادوام است. شیرآلاتی که آبکاری کروم دارند، نقره‌ای رنگ هستند و کدر نمی‌شوند. در ادامه باید اشاره کرد که آبکاری برنج نیز کیفیت مطلوب و رنگی خاص دارد. با این حال، آلیاژ نیکل چندان مقاوم نیست و در طولانی مدت دچار فرسایش می‌شود. توجه به جنس آبکاری یکی دیگر از روش‌های تشخیص تفاوت شیرآلات استاندارد و غیر استاندارد است. تولیدکنندگان مطرح و بنام شیرآلات معمولا از فلزات مرغوب برای آبکاری استفاده می‌کنند.

اگر میخواهید در مورد ترمیم لعاب کاسه توالت بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله روش ترمیم لعاب کاسه توالت را مطالعه کنید.

  • استاندارد های ظاهری

چهارمین فرق بین شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد مربوط به ظاهر آن‌ها می‌شود. به‌طور کلی، کار کردن با شیرآلات استاندارد بسیار راحت است. در واقع، طراحان شیرآلات ملزم به رعایت کردن استانداردهایی مربوط به ارتفاع، عرض، ابعاد و … هستند که تولیدکنندگان شیرآلات غیراستاندارد به آن بی‌توجه هستند.

  • قیمت معقول

شیرآلات استاندارد و غیر استاندارد از لحاظ قیمت با یکدیگر تفاوت دارند. از آنجایی که شیرآلات بهداشتی استاندارد از مواد درجه یک ساخته می‌شود، طول عمر و دوام بالایی دارد. بنابراین اگر قیمت بالایی داشته باشد، طبیعی است. با این حال، گاهی پیش می‌آید که در مراکز فروش شیرآلات با محصولاتی روبه‌رو می‌شوید که قیمتی بسیار زیاد یا بسیار کم دارند. در چنین شرایطی، عاقلانه است که به آن محصول مشکوک شوید.

  • آب بندی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که شیرآلات خانه‌تان پس از مدتی چکه می‌کنند یا به‌خوبی عمل نمی‌کنند. این موضوع در بیشتر موارد مربوط به آب‌بندی بی‌کیفیت شیرآلات است. آب‌بندی جزو مهم‌ترین مواردی است که بر روی عملکرد شیرآلات تاثیر می‌گذارد و یکی از موارد اصلی در فهرست تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد به شمار می‌آید. شیرآلات بهداشتی استاندارد آب‌بندی خوبی دارند و همه قطعات به‌خوبی در کنار یکدیگر عمل کرده و از هرگونه نشتی جلوگیری می‌کنند. بنابراین، در زمان خرید شیرآلات حتما به آب‌بندی آن‌ها توجه کنید.

اگر میخواهید در مورد نصب شیر ظرفشویی شاوری بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش نصب شیر ظرفشویی شلنگدار را مطالعه کنید.

فرق شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد

جمع بندی

با توجه به ازدیاد محصولات غیراصل و کپی در بازار، خرید شیرآلات استاندارد کمی دشوارتر از گذشته شده و نداشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد می‌تواند منجر به خرید محصولاتی بی‌کیفیت شود و به مصرف‌کننده ضرر مالی (و حتی جانی) بزند. بنابراین، ما در گلزارهوم به شما توصیه می‌کنیم تا با در هنگام خرید شیرآلات بهداشتی حتما به دقت موارد ذکر شده در این مطلب را بررسی کنید تا محصولی باکیفیت استفاده کنید. امیدواریم آنچه در این مطلب آورده شد برایتان مفید بوده باشد؟ نظر شما درباره فرق بین شیرآلات استاندارد و غیراستاندارد چیست؟ آیا شما تجربه استفاده از شیرآلات بهداشتی غیراستاندارد داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خودتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *