مقالات کاربردی

راهنمای خرید توالت فرنگی

راهنمای خرید توالت فرنگی

راهنمای خرید توالت فرنگی

بپذیریم یا نه، سرویس بهداشتی یکی از مهم‌ترین اجزای هر خانه‌ای به حساب می‌آید. در مورد راهنمای خرید توالت فرنگی نیز اگرچه رنگ و قیمت آن بسیار حیاتی است، اما میزان مصرف آب و قدرت فلاش‌ تانک از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. یک فرنگی خوب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و با یک بار فلاش، محیط آن را به خوبی شست‌وشو می‌دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با مهم‌ترین ویژگی‌های یک توالت فرنگی باکیفیت و استاندارد آشنا کنیم.

تاریخچه توالت فرنگی

بر اساس اسناد تاریخی، توالت‌فرنگی در سال 1596 اختراع شد اما تا سال 1851 رواج پیدا نکرد؛ البته، آنچه که در گذشته از آن با نام توالت‌فرنگی یاد می‌شد، شباهت چندانی به توالت‌های فرنگی این روزها نداشت. پیش از پیدایش این پدیده، توالت به مجموعه‌ای از سنگ‌های روی هم چیده شده، گودالی در بیرون از خانه و یا برخی گلدان‌های مخصوص اطلاق می‌شد.

امروزه اما توالت فرنگی نه‌ تنها یکی از اجزای جدانشدنی معماری به شمار می‌آید که به یک عنصر مرکزی طراحی داخلی بدل شده است.

راهنمای خرید توالت فرنگی

انواع توالت فرنگی

بدون شک، یکی از پرکاربردترین لوازم منزل است. با در نظر گرفتن این موضوع، درجه اهمیت خرید توالت فرنگی راحت، کاربردی و متناسب با طراحی منزل، بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.

خوشبختانه، طی سال‌های گذشته، توالت‌های فرنگی انواع طرح‌ها، کارکردها و قابلیت‌ها را به خود دیده‌اند. در ادامه شما را با 4 نوع متفاوت این توالت‌ها آشنا خواهیم کرد.

توالت فرنگی دوتکه : معمول‌ترین نوع توالت زمینی، توالت دوتکه است که کاسه و مخزن آن به صورت مجزا به دیوار و زمین متصل می‌شوند. از معایب توالت فرنگی دوتکه می‌توان به سنگین بودن آن و همچنین، سختی شست‌وشوی آن در مقایسه با توالت‌های یک‌تکه اشاره کرد.

توالت فرنگی یک‌تکه : از آنجا که توالت‌های یک‌تکه و دوتکه هر دو برای یک هدف ساخته می‌شوند، مزایا و معایب مختص به خود را به همراه دارند. از مزایای توالت‌ فرنگی یک‌تکه میتوان گفت که بدون درز بوده و آسان تمیز می‌شوند. همچنین، نصب آن‌ها نیز بسیار راحت است. از سوی دیگر، با توجه به مشابه بودن فلاش‌ها در هر دو نوع توالت عنوان‌شده، مصرف آب در هر دو ‌آن‌ها به یک اندازه است.

توالت فرنگی وال هنگ : اگر فضای کافی برای نصب توالت‌های فرنگی معمولی ندارید، وال هنگ بهترین گزینه برای شماست. این نوع توالت به دیوار متصل می‌شود و دارای فلاش تانک توکار جهت شستشو است. همچنین، به دلیل سایز مناسب این نوع توالت، طراحی آن با مدل‌های یک‌تکه و دوتکه بسیار متفاوت است.

توالت فرنگی هوشمند : اگر راحت‌ترین و کاربردی‌ترین توالت را می‌خواهید، از به‌روزرسانی‌های هوشمند غافل نشوید. از صندلی‌های گرم گرفته تا شست‌وشوی اتوماتیک، تنها بخشی از مزایای این نوع توالت است. صندلی‌های گرم، نورپردازی حرکتی، شست‌وشوی بدون لمس، سیستم دو فلاش، سنسورهای تمیزکننده ، خشک‌کن با هوای گرم و صندلی‌های گندزدا از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع فرنگی است.

راهنمای خرید توالت فرنگی

نسل جدیدی از توالت‌های فرنگی کم‌فشار

از سال 1994 میلادی، توالت‌های کم‌فشار که از 1.6 گالن یا کمتر در هر فلاش خود استفاده می‌کردند، به عنوان توالت‌های فرنگی استاندارد شناخته می‌شدند. نسل اول این توالت‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بود؛ دلیل اصلی آن هم این بود که تولیدکنندگان آن‌ها با هدف کاهش مصرف آب، تغییراتی را در بخش‌های مختلف آن اعمال کرده اما از ایجاد تغییرات در طراحی آن‌ها غافل بودند. عملکرد این توالت‌ها آنقدر ضعیف بود که برای شست‌وشوی کافی به دو بار استفاده از فلاش نیاز بود.

اما با گذشت بیش از 15 سال، این توالت‌ها عملکرد مناسبی دارند. تولید کنندگان پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه طراحی کاسه‌ها و دریچه جریان آب داشته‌اند تا آب با قدرت بیشتری وارد کاسه شود.

توالت‌های فرنگی جدید چقدر هزینه برمی‌دارند؟

شما می‌توانید با قیمت کمتر از یک میلیون تومان به عنوان مثال توالت فرنگی مروارید یا توالت فرنگی گلسار صاحب یک توالت فرنگی ارزان شوید، اما مطمئنا از لوازم  به کار رفته داخلی تا لعاب توالت، همگی از کیفیت به‌مراتب پائین‌تری برخوردارند. از سوی دیگر، نمی‌توان از یک توالت فرنگی ارزان انتظار تخلیه های قدرتمند داشت. به یاد داشته باشید که قرار است از این توالت، سال‌ها استفاده کنید، بنابراین باید یک سرویس باکیفیت‌تر را انتخاب کنید. خرید توالت فرنگی با سیستم تخلیه گرانشی حدودا 2 میلیون تا 10 میلیون تومان و قیمت توالت فرنگی مجهز به سیستم تنظیم فشار، چیزی در حدود 5 میلیون تا 15 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.

خرید توالت فرنگی

البته، ذکر این نکته هم ضروری است که توالت‌های فرنگی همانند هر کالای مصرفی دیگری، یک روز نیازمند تعمیر خواهد شد و  تعمیر توالت فرنگی، هزینه، اتلاف زمان و کلافگی را برای شما به همراه خواهند داشت. به عنوان مثال، تعویض نشیمن‌گاه آن؛ فارغ از اینکه بتوانید آن را در بازار بیابید یا خیر، چیزی در حدود 1 میلیون تومان هزینه دربر خواهد داشت.

نکاتی که در ادامه برایتان خواهیم گفت، کار شما در خرید یک توالت فرنگی مناسب را بسیار راحت‌تر خواهد کرد.

1 – نقد و بررسی آنلاین فلاش‌ها را مرور کنید

از آنجا که احتمالاً قصد دارید 10 سال یا بیشتر از توالت فرنگی خود استفاده کنید، آیا ارزش ندارد که قبل از خرید حداقل 10 دقیقه تحقیق انجام دهید؟ با تایپ کردن « نقد و بررسی فلاش توالت فرنگی » یا « Compare toilet flushes » در موتورهای جست‌وجو، مدل‌های مختلف فلاش‌ها و عملکرد آن‌ها را بررسی کنید.

2 – مدل‌های مقرون به‌صرفه را مد نظر داشته باشید

توالت، یک سوم از مصرف آب خانگی شما را تشکیل می‌دهد. توالت‌های با راندمان بالا و مقرون به‌صرفه که از 1.28 گالن آب یا کمتر استفاده می‌کنند، دارای برچسب WaterSense EPA هستند. این توالت‌های فرنگی قادرند سالانه 4 هزار گالن آب به ازای هر نفر صرفه‌جویی داشته باشند. جالب است بدانید، برخی از تولیدکنندگان این توالت‌ها در اروپا و آمریکا، جهت تشویق مشتریان خود به استفاده از سیستم‌های دوست‌دار محیط زیست، پس از نصب، بخشی از هزینه آن را به مشتری بازمی‌گردانند.

3 – اگر تمیزی توالت فرنگی و مصرف آب برایتان مهم است…

به عقیده بسیاری از لوله‌کش‌ها و نصابان، توالت‌های فرنگی با امکان تنظیم فشار آب در مقایسه با توالت‌های مجهز به سیستم تخلیه توالت فرنگی سیفونیک ، بهره‌وری بیشتری در مصرف آب از خود نشان می‌دهند. این مدل از توالت‌های فرنگی یک مخزن جداگانه دارند که آب را تحت فشار نگه می‌دارد و با سرعت زیادی آن را آزاد می‌کند. اشاره به این نکته هم ضروری است که این توالت‌ها چیزی در حدود 100 دلار گران‌ترند و سروصدای بیشتری نیز تولید می‌کنند. همچنین، یافتن قطعات و تعمیرات این نوع توالت می‌تواند در نوع خود دردسرساز باشد.

4 – برای شست‌وشوی راحت‌تر از وال هنگ استفاده کنید

توالت‌های دیواری راحت‌تر تمیز می‌شوند (به دلیل قرار گرفتن بخشی از مکانیزم در دیوار) اما گران‌تر هستند و نصب آن‌ها در مقایسه با توالت زمینی، سخت‌تر است، زیرا در مقایسه با یک کاسه و مخزن جداگانه، بسیار سنگین‌ترند. اگر حوصله تمیز کردن سرویس توالت فرنگی خود را ندارید، حتما گزینه وال هنگ یا توالت فرنگی دیواری را مد نظر داشته باشید.

قیمت توالت فرنگی وال هنگ

5 – انتخاب توالت فرنگی برای سالخوردگان و قدبلندها

مطابق قانون آمریکا، توالت‌های فرنگی مختص به افراد معلول، ارتفاع بلندتری دارند (17 تا 19 اینچ). این در حالیست که توالت‌های معمولی ارتفاعی در حدود 15 اینچ دارند. کاسه توالت بلندتر برای افراد قدبلند و سالخورده مناسب‌تر است و فشار کمتری را به زانو و کمر آن‌ها وارد می‌کند اما استفاده از آن برای کودکان و افراد قد کوتاه سخت‌تر بوده و قیمت آن نیز 50 تا 100 دلار بالاتر است. اگر از ارتفاع مد نظر خود مطمئن نیستید، از نشستن روی توالت فرنگی داخل فروشگاه خجالت نکشید!

6 – فاصله تا دیوار را مد نظر داشته باشید

فاصله دیوار تا مرکز توالت‌فرنگی می‌تواند انتخاب‌های شما را محدود سازد. فاصله استاندارد فاضلاب تا دیوار 25 سانتی متر است اما اگر فضای کافی برای این فاصله را ندارید، توالت‌های با آکس 15 یا 20 سانتیمتری نیز در بازار برای شما موجود است. اگر در حال بازسازی توالت خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم فاصله توالت فرنگی خود با دیوار را همانند همان مدل پیشین در نظر بگیرید.

7 استفاده از کاسه توالت‌های بزرگ‌تر

کاسه ‌توالت‌های کشیده در حدود 2 اینچ بیشتر عرض دارند و برای بسیاری افراد راحت‌تر به حساب می‌آیند اما پیش از آنکه از این گزینه در خرید توالت فرنگی خود استفاده کنید، می‌بایست کمی دقیق اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید. در بسیاری موارد، استفاده از کاسه توالت‌های کشیده‌تر موجب معضلاتی در باز و بسته شدن در سرویس بهداشتی و یا دراورها شده است.

8 – توالت فرنگی با فلاش تانک دومخزنه

فلاش‌ تانک دومخزنه دارای یک مخزن 8 گالنی و یک مخزن 16 گالنی برای استفاده در شرایط مختلف هستند و مصرف آب آن‌ها در مقایسه با فلاش‌های معمولی 25 درصد کمتر است. این نوع فلاش در هر دو مدل توالت فرنگی ( سیستم تخلیه سیفونیک و سیستم تخلیه واش دان ) قابل استفاده است. همچنین، از نظر قیمتی 100 تا 300 دلار گران‌تر هستند و در رنگ‌ها و مدل‌های محدودی به بازار عرضه می‌شوند. از سوی دیگر، دکمه‌های به کار رفته روی برخی مدل‌های آن، کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسند.

سیستم تخلیه توالت فرنگی

در خرید توالت فرنگی از چه چیزهایی پرهیز کنیم؟

فلاشرهای پرسروصدا: اگرچه فلاشرهای با قابلیت تنظیم فشار از بهره‌وری مناسبی در مصرف آب برخوردارند و پروسه شست‌وشو را بسیار بهتر انجام می‌دهند اما تمامی این مزایا با یک عیب بزرگ همراه است؛ صدای گوش‌خراش! بسیاری از فلاشرها هنگام فشرده شدن دکمه، صدایی همانند صدای جت می‌دهند که این موضوع برای برخی بسیار آزاردهنده است. البته، تولیدکنندگان برای کاهش این صدا در سال‌های گذشته نوآوری‌هایی داشته‌اند. هنگام خرید توالت فرنگی حتما به میزان صدای فلاشر آن توجه داشته باشید.

توالت‌هایی با ارگونومی عجیب: اگر شما هم جزو آن دسته کسانی هستید که به خاص بودن علاقه دارند و هر چیزی را خارج از آن فرم سنتی خود می‌پسندند، به یاد داشته باشید که هرگونه تغییر در فرم معمول توالت‌فرنگی می‌تواند معایب دیگری را نیز در پی داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به معضل تعویض لوازم در هنگام خرابی اشاره کرد.

درب هایی که با شدت بسته می‌شوند: بسته شدن بی‌محابای درب فرنگی می‌تواند یکی از معایبی باشد که خواب پرآرامش شب شما را به کابوسی ناهنجار تبدیل می‌کند. در هنگام خرید توالت فرنگی به این نکته توجه داشته باشید که در یک توالت باید به آرامی و با کمترین صدا بسته شود یا به اصطلاح آرام بند باشد.

انتخاب هر رنگ دیگری به جز سفید: رنگ‌های سبز و طلایی که روزگاری در آشپزخانه‌ها و لوازم خانگی دهه 60 و 70 استفاده می‌شد را به یاد دارید؟ این روزها دیگر خبری از آن‌ها نیست؛ این موضوع در مورد توالت‌های رنگی نیز کاملا صدق می‌کند. هرآنچه امروز به نظرتان جذاب و مدرن می‌آید، 4 یا 5 سال دیگر از مد افتاده به خاطره تبدیل می‌شود اما رنگ سفید از آن دسته رنگ‌هاست که همواره جذابیت خود را حفظ کرده است.

نشیمن‌گاه‌های مبله یا طرح‌دار: در هنگام خرید توالت فرنگی از انتخاب نشیمن‌گاه‌های طرح‌دار به شدت پرهیز کنید، زیرا این موضوع برای بسیاری از افراد، آزاردهنده است.

توالت‌های فرنگی بسیار بلند: توالت‌هایی که این روزها به عنوان «توالت راحت» یا «توالت با قد مناسب» به بازار عرضه شده‌اند، ارتفاعی در حدود 17 تا 19 اینچ دارند که در مقایسه با فرنگی معمولی، 2 تا 4 اینچ تفاوت ارتفاع دارند. توالت‌های بلندتر فشار بسیار کمتری به کمر و پا وارد می‌کند و برای افراد بلندقد و مسن بسیار مناسب است اما این راحتی به معنای راحتی برای همه نیست!

توالت‌های فرنگی بسیار ارزان‌قیمت: بله، شما می‌توانید با کمتر از 100 دلار هم صاحب توالت فرنگی شوید اما از آنجا که مجبورید سال‌ها با آن سر کنید، مطمئن باشید پولی که پس‌انداز کرده‌اید در آینده‌ای نه‌چندان دور صرف هزینه تعمیرات و دردسرهای بسیار محتمل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سه =