مقالات کاربردی

0 تا 100 فلاش تانک چیست؟ + کاربرد، مزایا و معایب

فلاش تانک چیست

در میان اسباب و تجهیزات خانه، معمولا لوازم سرویس بهداشتی از دسته وسایلی هستند که در معرض خرابی و از کارافتادگی بیش‌تری قرار دارند. استفاده مکرر روزانه و تماس با آب و مواد شوینده از مهم‌ترین دلایل آن است. به همین دلیل برای خیلی از ما پیش می‌آید که بخواهیم آن تجهیزات را تعویض کنیم و محصولاتی جدید جایگزین آن‌ها کنیم. در برخی موارد نیز به‌دلیل بازسازی خانه یا ورود به خانه جدید به‌طور کل اسباب سرویس بهداشتی را نیز ممکن است عوض کنیم. اما نکته مهمی که در این بین قرار دارد آشنایی با تجهیزات سرویس بهداشتی است. توالت اساسی‌ترین جزء هر سرویس به‌شمار می‌رود. در کنار آن، محصولی دیگر وجود دارد که نقش مهمی را در کنار استفاده از توالت ایفا می‌کند؛ آن هم فلاش تانک می‌باشد. اگر شما هم به‌دنبال تهیه وسایل مورد نیاز برای سرویس بهداشتی خانه خود هستید، برای تکمیل تجهیزات آن فلاش تانک ضروری‌ست. بنابراین اگر می‌خواهید آگاهی لازم در رابطه با این‌که فلاش تانک چیست به‌دست بیاورید، با ما در این مقاله همراه شوید. در ادامه به معرفی فلاش تانک و کاربرد آن به همراه انواع، مزایا و معایب هرکدام خواهیم پرداخت.

فلاش تانک چیست؟

کلمه فلاش تانک در درجه اول ممکن است کمی برای ما جدید و ناشناخته باشد. چراکه همه ما آن را با کلمه دیگری، که درواقع برای توصیف آن درست نیست، می‌شناسیم. سیفون! این کلمه‌ایست که اغلب ما برای اشاره به فلاش تانک از آن استفاده می‌کنیم. اما درحقیقت این دو باهم متفاوت هستند که در ادامه به تفاوت این دو نیز خواهیم پرداخت. اما از نگاه توصیفی درحقیقت فلاش تانک چیست؟ درواقع فلاش تانک یک مخزن آب است که در پشت توالت در سرویس بهداشتی قرار می‌گیرد. این مخزن آب یک مجرا برای ورود آب دارد که به لوله آب در دیوار وصل می‌شود. آب از طریق آن ورودی در مخزن به‌مقدار مناسب پر شده و در آن نگهداری می‌شود. از طرفی دیگر این مخزن یک خروجی دارد که به داخل کاسه توالت منتهی می‌شود. در هنگام استفاده آب جمع‌شده در داخل مخزن تخلیه و به داخل کاسه توالت سرازیر می‌شود. این مخازن آب دارای دکمه یا اهرم هستند که برای تخلیه آب از آن‌ها استفاده می‌شود. اما کاربرد فلاش تانک چیست؟

انواع فلاش تانک

کاربرد فلاش تانک

کمی قبل گفتیم که در کنار توالت‌ها، که خود اساسی‌ترین وسیله هر سرویس بهداشتی هستند. فلاش تانک‌ها نقش مهمی دارند. این نقش مهم به کاربرد آن‌ها مربوط می‌شود. بنابراین برای شناخت بیش‌تر این محصول، آگاهی از کاربرد آن ضروری است. درواقع کاربرد فلاش تانک به‌طور کلی تخلیه مواد زائد داخل کاسه توالت و شست‌وشوی آن است. به عبارتی دیگر آبی که از ورودی تعبیه شده برروی مخزن به درون آن وارد می‌شود در آن جمع شده و نگهداری می‌شود. سپس در زمان نیاز با فشردن دکمه و یا موارد دیگر، آب درون آن از طریق خروجی به داخل کاسه توالت وارد می‌شود. در این حین آب یا با سرعت بالا و یا با فشار قوی کاسه توالت را شست‌وشو کرده و مواد زائد درون آن را تخلیه می‌کند.

در انتها آن را به درون لوله فاضلاب هدایت می‌کند. ممکن است تعجب کنید که این موارد برای‌تان آشناست، اما تابه‌حال آن را با نامی دیگر (یعنی سیفون) می‌شناختید! بله درست است، نام اصلی این محصول فلاش تانک (یا تانکر تخلیه) است و سیفون در قسمتی دیگر با کاربردی متفاوت قرار دارد. در ادامه به بررسی تفاوت فلاش تانک با سیفون می‌پردازیم.

تفاوت فلاش تانک با سیفون چیست؟

پس از آگاهی نسبت به آن‌که کاربرد فلاش تانک چیست، نوبت به بررسی تفاوت آن با سیفون می‌رسد. همان‌طور که پیش‌تر خواندید، فلاش تانک درواقع مخزن آبی‌ست که مسئولیت شست‌وشوی مواد زائد داخل کاسه توالت را دارد. این مورد را اکثر ما به اسم سیفون می‌شناختیم، که اشتباه بوده است. اما اگر آن چیزی که ما می‌شناختیم فلاش تانک باشد، پس سیفون چیست؟ سیفون یک لوله منحنی شکل خمیده است که در ابتدای خروجی توالت قرار دارد. درواقع اولین قطعه متصل کننده خروجی توالت به لوله فاضلاب، همین لوله است.

عملکرد سیفون به این شکل است که مقداری آب را در قسمت خروجی توالت نگه می‌دارد و از انتشار گاز فاضلاب به داخل سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کند. درحقیقت دلیل آن‌که بوی بد از فاضلاب به داخل سرویس نمی‌آید، همین سیفون است.

مزایا فلاش تانک

انواع فلاش تانک چیست؟

حال که تفاوت فلاش تانک با سیفون را می‌دانید و نسبت به اهمیت فلاش تانک در سرویس بهداشتی آگاهی پیدا کردید، شما را با انواع فلاش تانک آشنا می‌کنیم. هنگام خرید تجهیزات سرویس بهداشتی، بهتر است نسبت به هماهنگ بودن آن‌ها باهم دقت لازم را به عمل آوریم. اهمیت این موضوع نه تنها در دکوراسیون داخلی، بلکه در تطبیق‌پذیری عملکرد تجهیزات در کنار هم مهم است. بنابراین انواع مختلف فلاش تانک‌ها وجود دارند تا متناسب با فضای سرویس‌ها و نوع توالت‌ها افراد بتوانند آن‌ها را تهیه کنند. اما انواع فلاش تانک چیست؟

انواع فلاش تانک

مانند بسیاری از محصولات دیگر، فلاش تانک‌ها نیز دارای مدل‌های مختلفی هستند. این مدل‌ها با ویژگی‌ها و کارایی‌های مختلف توسط شرکت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. اما اگر انواع فلاش تانک را (فاقد از برندها و ویژگی‌های جزئی) بنابر ویژگی‌های اساسی گروه‌بندی کنیم، به دو گروه اصلی می‌رسیم:

1. فلاش تانک روکار

اکثر ما به‌خوبی با آن‌ها آشنا هستیم. فلاش تانک‌های روکار مخازن آبی هستند که تمامی اجزای آن‌ها در داخل فضای سرویس بهداشتی قرار می‌گیرند، حال ممکن است به دیوار نصب شوند یا برروی زمین. این نوع فلاش تانک‌ها خود در مدل و انواع مختلفی وجود دارند. اما انواع مختلف این مدل فلاش تانک چیست؟

انواع فلاش تانک روکار

فلاش تانک‌های روکار که از سنتی‌‌ترین مدل‌ها هستند انواع مختلفی دارند. انواع فلاش تانک‌ های روکار به شرح زیر هستند:

 • فلاش تانک روکار توالت زمینی: این نوع فلاش تانک‌های روکار مخصوص توالت‌های زمینی (یا ایرانی) هستند.
 • فلاش تانک روکار توالت فرنگی: همان‌طور که از اسم آن پیداست، این نوع فلاش تانک برای استفاده در کنار انواع توالت فرنگی استفاده می‌شوند.
 • فلاش تانک‌ روکار آنتی‌باکتریال: در هردو نوع فلاش تانک‌های روکار ذکر شده، مدل آنتی‌باکتریال می‌تواند وجود داشته باشد. این نوع فلاش تانک‌های روکار لایه‌ای آنتی‌باکتریال دارند که از آن‌ها در برابر نفوذ باکتری محافظت می‌کند.
 • فلاش تانک روکار دو زمانه: فلاش تانک‌های روکاری که مجهز به قابلیت استفاده از آب در دو حجم متفاوت هستند. به‌این‌صورت می‌توان بسته به نوع مواد زائد موجود در کاسه توالت، از نصف حجم آب در مخزن و یا تمامی آن در یک بار تخلیه استفاده کرد. پیشنهاد می شود جهت خرید کلید فلاش تانک کلیک کنید.

معایب فلاش تانک

مزایا فلاش تانک روکار

برای تصمیم‌گیری درست دررابطه با این‌که مناسب‌ترین انتخاب در تهیه فلاش تانک توکار ، ما مزایا و جلوتر به معایب فلاش تانک روکار پرداخته‌ایم. مزایا فلاش تانک روکار به شرح زیر است:

 • نصب آسان‌تر
 • عیب‌یابی راحت‌تر
 • تعمیرات ساده‌تر

معایب فلاش تانک روکار

در کنار مزایا، فلاش تانک روکار دارای معایبی نیز می‌باشد. معایب فلاش تانک روکار عبارت‌اند از:

 • اشغال فضای بیش‌تر
 • تاثیر منفی در نمای داخلی سرویس بهداشتی
 • صدای زیاد هنگام تخلیه آب

  توالت فرنگی برای فضای کوچک + آیا توالت فرنگی در فضای مجزا مناسب است؟

2. فلاش تانک توکار

در مقابل فلاش تانک‌های روکار که نسل قدیمی فلاش تانک‌ها محسوب می‌شوند، فلاش تانک‌های توکار که امروزی‌تر هستند قرار می‌گیرند. مدل‌های توکار نیز همان کارایی مدل‌های قبلی را دارند با تفاوت در محل نصب. درحقیقت فلاش تانک‌های توکار مخازن آبی هستند که همه اجزاشان در داخل دیوار نصب می‌شود و تنها دکمه کنترل آن‌ها در بیرون دیوار می‌ماند. درنتیجه به آن‌ها فلاش تانک‌های توکار گفته می‌شود؛ که یکی از بهترین انواع فلاش تانک خارجی در فروشگاه گلزارهوم موجود است. فلاش تانک‌های برند الپس ترکیه در این فروشگاه با 5 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شوند. در نتیجه برای تعمیر و یا تامین قطعات آن در ایران، با خیالی آسوده می‌توانید اقدام نمایید. اما انواع مختلف این دسته از فلاش تانک چیست؟

انواع فلاش تانک توکار

درست مانند مدل‌های روکار، فلاش تانک‌های توکار نیز دارای انواع مختلفی هستند. انواع فلاش تانک توکار عبارت‌اند از:

 • فلاش تانک‌های توکار زمینی: این مدل برای استفاده شدن در کنار توالت‌های زمینی (یا ایرانی) طراحی شده‌اند.
 • فلاش تانک‌های توکار تک‌پایه: طراحی شده برای استفاده درکنار توالت فرنگی‌های دیواری.
 • فلاش تانک‌های توکار دو‌پایه: مناسب برای استفاده در کنار والهنگ.
 • فلاش تانک‌های توکار نیم‌فریم: مانند دو مدل قبل، مناسب استفاده در کنار وال هنگ است.
 • فلاش تانک‌های توکار دوبل استراکچر: برای قرارگیری در کنار توالت‌های فرنگی دیواری. تفاوت این نوع فلاش تانک چیست؟ این مدل مقاومت بیش‌تری نسبت به مدل‌های قبلی دارد، چرا که فریم ساختار آن از دو لایه فولادی کامل درست شده است.
 • فلاش تانک توکار اتوماتیک: این مدل فلاش تانک توکار هم برای مدل‌های خاصی از وال هنگ مناسب هستند، و هم برای مدل‌های زمینی. سیستم آن به گونه‌ای است که بدون نیاز به فشار دادن دکمه‌ای عملیات تخلیه آب را انجام می‌دهد!
 • فلاش تانک توکار دو زمانه: درست مانند فلاش تانک دو زمانه در نوع روکار. دارای دو دکمه برای مصرف نیمی از آب مخزن یا کل آب مخزن در زمان عملیات تخلیه. موجود در مدل‌های مخصوص توالت فرنگی دیواری و زمینی.

تفاوت فلاش تانک با سیفون

مزایا فلاش تانک توکار

قبل از آن‌که تصمیم بگیرید درست‌ترین فلاش تانک توکار چیست، توجه شما را به مزایا و در ادامه به معایب فلاش تانک توکار جلب می‌کنیم. مزایا مدل‌های توکار فلاش تانک عبارتند از:

 • اشغال فضای کم‌تر
 • ایجاد نمایی مدرن و جذاب‌تر
 • صدای کم‌تر هنگام تخلیه

معایب فلاش تانک توکار

پس از بررسی مزایا این مدل فلاش تانک‌ها، نگاهی به معایب آن می‌کنیم. معایب این مدل فلاش تانک چیست؟

 • نصب دشوارتر
 • عیب‌یابی سخت‌تر
 • تعمیر پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر

  0 تا 100 انواع دکوراسیون داخلی به زبان ساده + معرفی 7 سبک

مقاله در یک نگاه

خرید اسباب و تجهیزات برای خانه از حساسیت بالایی برخوردار است، چراکه علاوه‌بر کیفیت و زیبایی باید باهم هماهنگ هم باشند. بنابراین آگاهی و دقت در هنگام خرید وسایل برای خانه از نکات حائز اهمیتی‌ست که باید به آن‌ها توجه کرد. از آن‌جایی که تجهیزات سرویس بهداشتی نیز در میان اسباب خانه اهمیت زیادی دارند، شناخت آن‌ها نیز برای داشتن انتخابی درست بسیار مهم است.

یکی از آن تجهیزات که مکملی‌ست برای مهم‌ترین جزء (یعنی توالت) هر سرویسی،فلاش تانک یا فلش تانک می‌باشد. برای آن‌که بدانید فلاش تانک چیست، فلاش تانک چگونه کار میکند و انواع آن را به همراه مزایا و معایب هرکدام بشناسید، ما یک راهنمای صفر تا صدی را برای شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم که به شما در پیدا کردن مناسب‌ترین انتخاب، کمک کرده باشد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره مراحل نصب شلنگ روشویی و مراحل نصب و تعویض آن را بخوانید.

برخی از سوالات رایج

فلاش تانک چیست؟

درواقع فلاش تانک یک مخزن آب است که در پشت توالت در سرویس بهداشتی قرار می‌گیرد. این مخزن آب یک مجرا برای ورود آب دارد که به لوله آب در دیوار وصل می‌شود. آب از طریق آن ورودی در مخزن به‌مقدار مناسب پر شده و در آن نگهداری می‌شود. از طرفی دیگر این مخزن یک خروجی دارد که به داخل کاسه توالت منتهی می‌شود. در هنگام استفاده آب جمع‌شده در داخل مخزن تخلیه و به داخل کاسه توالت سرازیر می‌شود.

تفاوت فلاش تانک با سیفون چیست؟

فلاش تانک درواقع مخزن آبی‌ست که مسئولیت شست‌وشوی مواد زائد داخل کاسه توالت را دارد. اما سیفون یک لوله منحنی شکل خمیده است که در ابتدای خروجی توالت قرار دارد. درواقع اولین قطعه متصل کننده خروجی توالت به لوله فاضلاب، همین لوله است.

2 thoughts on “0 تا 100 فلاش تانک چیست؟ + کاربرد، مزایا و معایب

 1. تقوی گفت:

  چقد خوب تفاوت فلاش تانک با سیفون رو توضیح دادی. مطلبتون عالی بود. سپاسگزارم.

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *