مقالات کاربردی

4 نوع کفشور خطی + عکس و توضیحات کامل نصب کفشور | تفاوت گاتر با کفشور خطی

کفشور خطی

در سال‌های نه‌چندان دور، در اکثر ساختمان‌ها از کفشورهای نقطه‌ای یا همان مربعی استفاده می‌شد. یکی از نکات نصب آن، شیب‌بندی کف به شکلی نامطلوب بود. برای نصب کفشور نقطه‌ای یا مربعی لازم است شیب‌بندی ب سمت مرکز کف انجام شود؛ که این موضوع معماران را کمی ناراحت می‌کرد!

با آمدن کفشور خطی شرایط عوض شد. حالا فقط کافی‌ست شیب‌ بندی به یک سمت و با زاویه‌ای ملایم‎‌تر انجام شود. اما همه‌چز شیب‌بندی نیست! انواع کفشور خطی یا گاتر مزایا و معایب بسیاری دارند که در این مقاله با آن‌ها آشنا خواهیدشد؛ تا اگر قصد خرید کفشور دارید، با اطلاعات دقیق‌تری انتخاب کنید.

کفشور خطی یا گاتر چیست؟

کفشور خطی یا گاتر خطی نسل تقریبا جدید کفشورهاست؛ که در زبان انگلیسی به آن Linear Shower Drains می‌گویند. درواقع همان درپوش ورودی جریان آب به لوله فاضلاب. وظیفه اصلی آن جمع‌آوری و هدایت جریان آب سطح زمین به سمت فاضلاب است. معمولا از کفشور خطی در فضای حمام و سرویس بهداشتی می‌توان استفاده‌کرد.

کف شور خطی

تفاوت کفشور خطی با کفشور نقطه‌ ای

کفشورهای خطی نیز مانند کفشورهای نقطه‌ای آب را به سمت فاضلاب هدایت می‌کنند؛ با این تفاوت که به‌خاطر بیش‌تر بودن مساحت‌شان، سرعت خروج آب در آن‌ها بیش‌تر از کفشورهای نقطه‌ای است. به‌طوری‌که سرعت تخلیه آب در آن‌ها از 0.5 لیتر در ثانیه تا 2.1 لیتر در ثانیه (بنا به مساحت کفشور خطی) می‌تواند متغیر باشد. از نظر بصری نیز کفشورهای خطی زیبایی بسیارچشم‌گیری نسبت به کفشورهای نقطه‌ای دارند.

  0 تا 100 آموزش بهترین روش رسوب زدایی سردوش حمام

ساختار انواع کفشور خطی

تفاوتی ندارد که چه نوع کفشور خطی مد نظرتان است؛ در کل همه آن‌ها از دو بخش اصلی ساخته‌شده‌اند:

⦁ کانال کفشور که داخل زمین قرار می‌گیرد و اتصال مستقیم به لوله فاضلاب دارد

⦁ رویه کفشور که روی کانال را می‌پوشاند و هم‌سط با کف قرار می‌گیرد

جنس انواع کفشور خطی یا گاتر

به‌طور کلی انواع کفشور خطی یا گاتر ممکن است از متریال‌های زیر ساخته‌شده‌باشند:

⦁ استیل 304 ضد زنگ

⦁ آلیاژ برنج

⦁ آلیاژ چدن

⦁ پلاستیک

انواع کفشور خطی (انواع گاتر)

کفشورهای خطی از نظر نوع طراحی، کاربرد، جنس و … در گروه‌های مختلفی طبقه‌بندی می‎شوند. از جمله:

کفشور خطی استیل

کفشور خطی نیمه استیل

کفشور خطی پلاستیکی

کفشور خطی کاشی‌خور یا سرامیک‌خور

که در ادامه به توضیح مختصری راجع‌به هرکدام می‌پردازیم.

انواع کفشور خطی

⦁ کفشور خطی استیل چیست؟

تمام اجزای کفشور خطی استیل از استیل 304 نگیر ساخته‌شده‌است. این متریال کاملا ضد زنگ بوده و در برابر رطوبت فضای حمام و سرویس بهداشتی، و عبور جریان آب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. کفشورهای استیل تنها به شکل خطی طراحی نمی‌شوند؛ بلکه به‌صورت نقطه‌ای هم موجودند. در این نوع از کفشورها، جریان آب از حد فاصل بین لبه داخلی کانال تا لبه خارجی رویه آن، وارد کانا کفشور و در نهایت ورودی لوله فاضلاب می‌شود.  در مقاله ای دیگر با انواع دوش حمام آشنا شوید.

ابعاد کفشور نقطه‌ای (مربعی) استیل

کفشورهای نقطه‌ای معمولا به شکل مربع‎‌هایی در ابعاد زیر طراحی و ساخته‌می‌شوند:

⦁ 10×10 سانتی‌متر

⦁ 12×12 سانتی‌متر

⦁ 15×15 سانتی‌متر

⦁ 20×20 سانتی‌متر

البته این اندازه‌ها به‌عنوان سایز رایج در بازار موجودند؛ اما می‌توان کفشورهای نقطه‌ای یا کفشورهای مربعی را در ابعاد دلخواه نیز سفارش داد.

ابعاد کفشور خطی استیل

بیش‌تر برندها انواع کفشور خطی استیل خود را با عرض 8 سانتی‌متر و با طول‌های کاربردی زیر طراحی و تولید کرده‌اند:

⦁ 20 سانتی‌متر

⦁ 30 سانتی‌متر

⦁ 40 سانتی‌متر

⦁ 50 سانتی‌متر

⦁ 60 سانتی‌متر

⦁ 70 سانتی‌متر

⦁ 80 سانتی‌متر

⦁ 90 سانتی‌متر

⦁ 100 سانتی‌متر

که باز هم بسیاری از برندها قادر به طراحی و ساخت انواع کفشور خطی استیل با ابعاد دلخواه شما هستند. جالب است بدانید برند آلبرتونی مطابق با همین استاندارد ابعاد کفشور خطی را به‌صورت سفارشی طراحی و اجرا می‌کند؛ اما درعوض برند آرپا خارج از این استاندارد و براساس اندازه‌های دلخواه و متناسب با سازه مشتری، کفشورهای خطی‌اش را طراحی و اجرا می‌کند. حتی اگر اندازه مد نظر شما 37.53 سانتی‌متر هم باشد، برند آرپا آن را دقیقا مطابق ب اندازه اعلام‌شده برایتان طراحی کرده و می‌سازد!

مزایای کفشور خطی

4 مزایای کفشور خطی استیل

 • مقاومت عالی در برابر زنگ‌زدگی
 • استحکام بسیار بالا
 • نظافت آسان
 • ظاهر ساده و یکنواخت که به راحتی با فضاهای مختلف هماهنگ می‌شود

معایب کفشور خطی استیل

از معایب کفشور استیل می توان به این مورد اشاره کرد که با نصب کفشور خطی استیل در فضای حمام یا سرویس بهداشتی‌تان، از ورودی فاضلاب، تنها یک خط باریک استیل روی زمین خواهید دید. اگر مایل هستید که همین خط را هم مشاهده نکنید بهتر است به‌جای استفاده از کفشور خطی استیل، از کفشور خطی سرامیک‌خور یا سنگ‌خور استفاده کنید. تا فضا یک‌دست‌تر به نظر برسد.

معایب کفشور خطی

  حمام مستر چیست؟ بررسی ویژگی ها و مزایای حمام و اتاق مستر

⦁ کفشور خطی کاشی‌خور یا سرامیک‌خور

نام دیگر این نوع از کفشورها، کفشور خطی سنگ‌خور که در دو مدل نقطه‌ای (مربعی) و خطی قابل طراحی و اجرا هستند. جنس متریال سازنده کفشور خطی سرامیک‌خور درست مانند کفشور خطی ساده، از استیل 304 می‌باشد؛ و تا حد زیادی می‌توان ادعا کرد که نوع طرای آن‌ها نیز تقریبا یکسان است. البته با کمی تفاوت جزئی.

تفاوت کفشور خطی استیل و سنگ‌خور

با این تفاوت که رویه کفشور خطی استیل، یک لایه استیل به ضخامت بدنه کفشور است که هیچ اجزای دیگری درون آن قرارنگرفته؛ اما رویه کفشور خطی سرامیک‌خور یک قاب استیل به ضخامت بدنه کفشور است که برشی از متریال پوشاننده کف زمین در آن قرارمی‌گیرد تا همه‌جای زمین یکنواخت دیده‌شود.

مزایای کفشور خطی کاشی‌خور

از مهم‌‌ترین مزایای این نوع کفشور خطی می‌توان به هماهنگی بسیار مطلوبش با کف حمام و سرویس‌بهداشتی اشاره کرد.

مزایای کفشور خطی کاشی‌خور

⦁ کفشور خطی نیمه استیل

در ساختار کفشور خطی نیمه استیل رویه کفشور از جنس استیل و کانال آن از جنس پلاستیک است. از نظر مقاومت و استحکام نمی‌توان منکر کیفیت کفشور خطی استیل و کفشور خطی سرامیک‌خور شد؛ ولی به‌ لحاظ اقتصادی، قیمت یک کفشور خطی نیمه استیل بسیار مناسب‌تر از یک کفشور خطی استیل است.

کفشور خطی نیمه استیل

⦁ کفشور خطی پلاستیکی

متریال سازنده کفشور خطی پلاستیکی، از مواد پلاستیکی مرغوب است. به دلیل حفظ مقاومت و استحکام بالا در برابر فشار، سازنده این محصول از بهترین نوع مواد پلاستیکی، در ساخت آن استفاده می‌کند.

مزایای کفشور خطی پلاستیکی

از مهم‌ترین مزایای این نوع کفشور خطی می‌توان به قیمت بسیار ارزان آن نسبت به دیگر انواع کفشور خطی اشاره کرد.

معایب کفشور خطی پلاستیکی

از مهم‌ترین شاخص‌های کیفی یک کفشور خطی مرغوب استحکام و دوام آن در برابر فشار است؛ که از این لحاظ کفشورهای خطی پلاستیکی مقاومت کم‌تری نسبت به کفشورهای خطی استیل و برنج و چدن دارند.

مزایا استفاده از کفشور خطی

از مهم‌ترین مزایا استفاده از کفشور خطی به‌طور خلاصه می‌توان گفت:

⦁ کفشور خطی به خاطر مساحت بیش‌تر نسبت به کفشور نقطه‌ای، سرعت بالاتری در تخلیه جریان آب به فاضلاب دارد؛ هرچند که حجم آب زیاد باشد. در نتیجه کف محیط زودتر خشک شده و از بروز رطوبت یا حتی فرسودگی کف‌پوش، تا حد زیادی جلوگیری می‌شود.

⦁ زیبایی و مدرن بودن کفشورهای خطی بر کسی پوشیده نیست! کفشورهای خطی می‌توانند فضای مد نظرتان را تا حد زیادی لوکس‌تر و زیباتر نشان دهند.

⦁ برای نصب کفشور خطی نیازی به شیب

معایب استفاده از کفشور خطی

انواع کفشور خطی یا گاتر در کنار مزایایی که از آن‌ها برخوردارند، معایبی هم دارند که به‌طور خلاصه در چند مورد زیر می‌توان به بررسی آن‌ها پرداخت:

نصب کفشور خطی پیچیدگی‌های بیش‌تری نسبت به نصب کفشور نقطه‌ای دارد.

⦁ باید شیب‌بندی کف فضایی که قصد نصب کفشور خطی برای آن را دارید، برای این کار مناسب‌سازی شده‌باشد؛ یعنی شیبی ملایم به یک سمت. نه شیب مناسب برای کفشور نقطه‌ای که به سمت مرکز فضا تعبیه شده‌است.

⦁ درصورت بروز مشکل در خود کفشور یا طریقه نصب آن، لازم است کف فضا کمی برش بخورد تا عملیات لازم انجام بگیرد.

تفاوت کفشور خطی با گاتر

تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی

از نظر طراحی و ساختار هر دو نوع مشابه یک‌دیگر هستند؛ اما به لحاظ کیفیت و مقاومت متریال سازنده، کفشور خطی استیل بسیار بهتر از کفشور خطی پلاستیکی است. از طرفی قیمت کفشور خطی پلاستیکی بسیار کم‌تر از نوع استیل آن می‌باشد.

گاتر چیست

گاتر چیست؟

گاتر هم نوعی کفشور خطی محسوب می‌شود. درنتیجه وظیفه آن انتقال جریان آب به سمت فاضلاب است. از گاترها در فضاهای مختلف می‌توان استفاده کرد.

تفاوت انواع کفشور خطی و گاتر

با این‌که وظیفه کفشور خطی و گاتر کاملا یک‌سان است، اما جالب است بدانید کاربرد آن‌ها با یک‌دیگر کمی متفاوت است. به‌عنوان مثال کفشورهای خطی ساختاری ظریف‌تر و زیباتر دارند؛ درنتیجه بهتر اس در فضاهای داخلی ساختمان مانند حمام و سرویس بهداشتی نصب شوند. اما این ظرافت و دقت در طراحی به میزان کم‌تری در گاترها دیده‌می‌شود؛ چرا که آن‌ها برای چنین هدفی ساخته نشده‌اند.

انواع گاتر

گاترها انواع مختلفی دارند که به‌طور کلی به شش گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 • گاتر PVC
 • گاتر پیش‌ساخته
 • گاتر موتورخانه
 • گاتر استخر
 • گاتر صنعتی
 • گاتر پارکینگ
 • گاتر رمپ

قیمت کفشور خطی

قیمت کفشور خطی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله:

 • متریال سازنده
 • ابعاد کفشور خطی
 • برند سازنده
 • نوع طراحی

اما به‌طور کلی می‌توان گفت، هرچه متریال سازنده مرغوب‌تر و مقاوم‌تر، و ابعاد کفشور خطی بیش‌تر باشد، قیمت آن هم بالاتر می‌رود؛ و برعکس.

  0 تا 100 آموزش نصب شیر حمام + نصب دوش حمام

نتیجه‌ گیری

از این مطلب به نقش مهم و اساسی انواع کفشور در هر ساختمان پی می‌بریم. در نتیجه برای انتخاب و نصب آن لازم است بعد از بررسی دقیق و جزء‌به‌جز، در زمان مناسب، اقدام به تهیه و نصب یک کفشور خطی مناسب برای ساختمان خود بکنید. منظور از زمان مناسب مراحل ساخت ساختمان است؛ که تقریبا تا پیش از مرحله کف‌سازی فکر همه‌چیز را کرده‌باشید؛ و در همین مرحله اقدام به نصب آن بکنید. با چگونگی دکوراسیون سرویس بهداشتی آشنا شوید.

در این میان کارشناسان متبحر فروشگاه اینترنتی گلزارهوم که عرضه‌کننده انواع کفشور خطی آرپا و آلبرتونی هستند، می‌توانند به‌صورت کاملا رایگان شما را در انتخابی درست و هوشمندانه برای خرید کفشور خطی همراهی کنند. نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون انواع کفشور با ما به اشتراک بگذارید. بنظر شما کدامیک بهتر است: کفشور پلاستیکی یا استیل؟

برخی از سوالات متداول

کفشور خطی یا گاتر چیست؟

کفشور خطی یا گاتر نسل تقریبا جدید کفشورهاست؛ که در زبان انگلیسی به آن Linear Shower Drains می‌گویند. درواقع همان درپوش ورودی جریان آب به لوله فاضلاب. وظیفه اصلی آن جمع‌آوری و هدایت جریان آب سطح زمین به سمت فاضلاب است. معمولا از کفشور خطی در فضای حمام و سرویس بهداشتی می‌توان استفاده‌کرد.

انواع کفشور خطی کدامند؟

⦁ کفشور خطی استیل ⦁ کفشور خطی نیمه استیل ⦁ کفشور خطی پلاستیکی ⦁ کفشور خطی کاشی‌خور یا سرامیک‌خور

2 thoughts on “4 نوع کفشور خطی + عکس و توضیحات کامل نصب کفشور | تفاوت گاتر با کفشور خطی

 1. آرین گفت:

  سلام خیلی ممنون که تفاوت کفشور خطی با کفشور نقطه‌ ای رو گفتید. استفاده کردم از مطالب مفید سایتتون. دستتون درد نکنه واقعا

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *