مقالات کاربردی

4 نوع کفشور خطی + عکس و توضیحات کامل نصب کفشور | تفاوت گاتر با کفشور خطی

کفشور خطی

یکی از مهم‌ترین تجهیزات ضروری که برای جمع‌آوری آب‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد کفشورهای خطی هستند که در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر شخص با توجه به ویژگی‌های کفشور مناسب‌ترین گزینه را انتخاب می‌کند. دو نمونه از پرمصرف‌ترین و بهترین کفشورهای موجود به صورت پلاستیکی و استیل هستند که تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی در جنس آن‌ها بوده و باعث شده که در قیمت تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند. درواقع، این دو جنس مختلف کفشورها شیب‌بندی داخلی متفاوتی نیز دارند و طراحی ویژه هر کدام باعث شده است که در هنگام انتخاب بهترین گزینه در دوراهی بمانید. اغلب کفشورها را در محیط‌های تجاری به کار می‌برند، اما به دلیل سیستم متفاوتی که در کفشورها از نظر راحتی و همچنین ایمنی وجود دارد نظر طراحان داخلی ساختمان‌را نیز به خود جلب کرده است؛ به همین دلیل ما در ادامه کفشور خطی و انواع مختلف آن را به صورت کامل توضیح داده‌ایم تا بتوانید علاوه‌بر انتخاب کفشور مناسب با نحوه نصب آن نیز آشنا شوید.

کفشور خطی چیست؟

امروزه بسیاری از طراحان داخلی و سازندگان پروژه‌های مسکونی از سیستم تخلیه کفشور خطی به دلیل راحتی و همچنین ایمنی فراوان استفاده می‌کنند. این کفشورها با صرفه‌جویی در فضا، ایمنی برای بیمارانی که نقص حرکتی دارند و یا سالمندان گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک و خانه‌های مسکونی به حساب می‌آیند. برای اینکه بتوانید تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی را به صورت کامل متوجه شوید در ابتدا بهتر از تعریف کلی از کفشور خطی را بیاوریم تا به راحتی بتوانید متوجه تفاوت این دو نوع کاربردی شوید. کفشورهای خطی زهکشی مستطیلی شکل و طولانی دارند که در حمام‌نصب می‌شوند تا کف حمام هم سطح شده و هیچ‌گونه پستی‌وبلندی نداشته باشد. تخلیه که توسط این کفشور انجام می‌شود می‌تواند متناسب با سلیقه شما در هر بخشی که علاقه‌مند هستید انجام شود (با تنظیم شیب مناسب) درحالی‌که در تخلیه‌های سنتی در نزدیکی شیرآلات ساختمانی حمام و یا بخش مرکزی انجام می‌شد. انواع کفشور خطی یک فیلتر دارد که اجازه تخلیه آب بیشتر از حمام را می‌دهند و همچنین امکان خریداری جداگانه این وسیله وجود دارد و شما می‌توانید به صورت کاملا سفارشی آن را خریداری کنید.

تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی

انواع کفشور خطی

کفشورهای خطی را بر اساس جنس آن‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند که در زیر هر کدام را معرفی کرده‌ایم:

⦁ کفشور استیل: کفشورهایی که به صورت تمام بدنه استیل هستند و همچنین رویه آن‌ها نیز از جنس استیل تشکیل می‌شود.
⦁ کفشور پلاستیکی: کفشورهای پلاستیکی در نوع مختلف تولید می‌شوند که در نوع اول نما استیل بوده و فقط بدنه از جنس پلاستیک تشکیل می‌شود و در نوع دوم نیز هم بدنه و هم رویه از جنس پلاستیک فشرده بوده و تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی علاوه‌بر جنس در قیمت و سایر موارد است.
⦁ کفشور سرامیکی: کفشورهایی که دارای بدنه‌ای از جنس استیل بوده و نمای سرامیکی دارند را با ‌عنوان کفشور سرامیکی می‌شناسند که در سرویس‌های بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
⦁ کفشور آهنی: کفشوره
⦁ ایی که از جنس آهن بوده و توانایی تحمل وزن وسیله‌های سنگین را دارند را کفشور آهنی می‌گویند و در اکثر مواقع در پارکینگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بد نیست بدانید که تمام مدل‌ها در دو نوع کفشور تخت و شیب‌دار قرار دارند که در نوع شیب‌دار بدنه کفشور شیب‌دار به سمت محفظه خروجی آب، شیب دارد و به همین دلیل آب بیشتری را می‌تواند از خود عبور دهد، در حالی ‌که بدنه کفشور تخت شیبی به سمت خروجی آب ندارند و با شیب سطح کار می‌کند.

اگر میخواهید در مورد در مورد کفشور بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم به صفحه خرید کفشور مراجعه کنید.

تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی

کفشورهای پلاستیکی که با نام کفشور پلیمری نیز شناخته می‌شوند از مواد پلاستیکی و پلیمری ساخته شده و به رنگ سفید هستند. در برخی از کفشورهای پلاستیکی از روکش‌های استیل و یا آلیاژهای دیگر استفاده می‌شود و مزیت‌های بسیار زیادی دارند. این نوع کفشور اغلب در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که از مزایای کفشور خطی پلاستیکی می‌توان به مواردی مانند مقرون‌به‌صرفه بودن، امکان پوشش محدوده گسترده (به دلیل ساخت به شکل ماژول)، بدون خط و خش و زنگ‌زدگی، سبک برای نصب و جابه‌جایی است. حال برای اینکه با تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی آشنا شوید بهتر است مزیت‌های کفشور استیل را مورد بررسی قرار دهید.

کفشور خطی استیل دارای دو پایه برای رگلاژ کردن ارتفاع بوده و توانایی جذب آب بسیار زیادی را ارائه می‌دهد، این مدل کاربردی و پرمصرف در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار می‌رود و مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. کفشور خطی استیل در موارد مختلفی مانند سرویس بهداشتی، حمام، حیاط و پارکینگ قابل استفاده است. در انواع کفشور خطی می‌توان گفت که کفشور پلاستیکی ارزان قیمت بوده و ممکن است در مواقعی که تحت تأثیر موارد شیمیایی آسیب ببیند اما نوع استیل ضدزنگ بوده و عمر مفید بسیار طولانی دارد و در مقابل سرما و گرما نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. جالب است بدانید که کفشورهای خطی استیل به صورت صیقلی و کاملا شیب‌دار ساخته می‌شوند و به همین دلیل حجم آب بیشتری را تخلیه می‌کنند.

اگر میخواهید محصولات دیگر دوش حمام را ببینید به شما پیشنهاد می کنیم به صفحه خرید دوش حمام مراجعه کنید.

تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی چیست

مراحل نصب کفشور

 • انتخاب مکان جاگذاری انواع کفشور خطی

کفشور خطی در 4 حالت مختلف نصب می‌شود که این حالت‌ها عبارتند از: کنار دیوار از یک طرف و یا سه طرف و یا روی کف بین دو دیوار یا فقط روی کف. توجه داشته باشید که مکانی را انتخاب کنید که تمام کف به سمت کانال شیب داشته باشد در این شرایط مطمئن خواهید شد که تمام آب به صورت کامل تخلیه می‌شود.

 • آماده‌ سازی فضای کار

قبل از نصب کف را تمیز کرده و از وارد شدن آلودگی در هنگام مونتاژ جلوگیری کنید.

 • محاسبه ارتفاع کفشور

با در نظر داشتن تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی و سایر جنس‌ها لازم است جنس مناسب را انتخاب کنید و سپس محاسبه ارتفاع کفشور را تعیین کرده و توجه داشته باشید که برای مطمئن شدن از تخلیه مناسب آب کاشی‌ها در 1 میلی‌متر بالاتر از لبه بالایی قرار بگیرند. ضخامت کاشی، لایه تسطیح و لایه چسب کاشی نیز در هنگام محاسبه عمق کل مهم است.

 • جاگذاری در مجموعه داخلی

زمانی که فضا را برای کفشور ایجاد کردید لازم است مجموعه توکار وارد شده و سپس تنظیم و تراز شود که این کار توسط پایه‌های قابل تنظیم ارتفاع قابل انجام است.

 • اتصال کفشور به لوله فاضلاب

ابتدا کفشور را به لوله فاضلاب وصل کرده و سپس آب‌بندی را بررسی کنید.

 • ایجاد کف شیب‌ دار

برای اینکه آب به سمت کفشور کشیده شود لازم است شیب کافی فراهم شود و برای جلوگیری از فضاهای توخالی بایستی مطمئن شوید که مواد کافی برای اتصال به لبه بالایی فلانج کفشور استفاده شده است.

 • آب‌ بندی کردن انواع کفشور خطی

برای آب‌بندی می‌توان از سیستم ضدآب استفاده کرد و با جمع کردن غشا محافظ و خمیر روی سطح چسباند.

 • جایگذاری کاشی حمام

برای این کار کاشی‌ها نباید به صورت مستقیم در محل کفشور قرار بگیرند و درواقع لازم است حدود 5 میلی‌متر برای استفاده از درزگیر الاستیک آزاد بماند.

 • مهر و موم کفشور

پس از اینکه کاشی‌ها در محل خود قرار گرفتند لازم است اتصال بین کفشور و کف با استفاده از درزگیر الاستیک انجام شود.

 • جایگذاری پوشش دریچه یا درپوش

پس از اینکه مواد درزگیر به صورت کامل خشک شد آن را تمیز کرده و سپس درپوش که دارای ارتفاع قابل تنظیم است در محل خود قرار می‌دهید.

تفاوت کفشور استیل با پلاستیکی

تفاوت گاتر با کفشور خطی

گاترها دریچه‌های عظیم و مجموعه‌ای از کانال‌ها هستند و کفشورهای خطی نوعی گاتر به شمار می‌آیند؛

تفاوت متریال مصرفی در ساخت گاتر و کفشور

گاترها از استیل، پلی آمید، چدن، پلی آمید کامپوزیتی و… ساخته می‌شوند درحالی‌که کفشورها عمدتا از جنس استیل بوده و یا پلاستیکی هستند که تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی در جنس و مقاومت آن‌ها است. بد نیست بدانید که گاترها را برای فضاهای باز، استخر، پارکینگ، محوطه، مساحت بزرگ به کار می‌برند.

تفاوت کفشور خطی و گاتر از نظر تحمل وزنی

مقاومتی گاترها دارند بسیار بیشتر از تحمل وزنی و مقاومت کفشورهای خطی است؛ درواقع کفشورها بسته به جنس خود می‌توانند نهایتا تا 1 تن را تحمل کنند در حالی ‌که گاترها تحمل وزن تا 25 تن را نیز دارند. به‌عنوان مثال گاترها در پارکینگ نصب می‌شود که در طول روز ماشین‌های زیادی تردد می‌کنند و لازم است تحمل فشار و وزن بالایی داشته باشند. کفشورهای خطی نیز در فضاهایی مانند آشپزخانه‌ها، حمام و سرویس بهداشتی قرار می‌گیرند و نهایتا لازم است وزن انسان را تحمل کنند.

فرق کفشور خطی استیل با پلاستیکی

تفاوت گاتر با کفشور خطی از نظر نحوه نصب

نصب گاترها نسبتا دشوارتر از کفشورهای خطی بوده و دلیل این موضوع نیز ابعاد بزرگ گاتر، نوع کاربرد و… است.

جمع‌ بندی

امروزه برای برقراری امنیت و راحتی بیشتر اکثر سازندگان پروژه‌ های خانگی از کفشورهای خطی استفاده می‌کنند تا با تنظیم شیب مناسب آب به راحتی تخلیه شود. این کفشورها در سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و… نصب می‌شوند تا آب را به راحتی به سمت فاضلاب بکشاند. توجه داشته باشید که انواع کفشور خطی تولید می‌شود و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنند. انواع کفپوش‌های خطی شامل استیل، پلاستیکی، سرامیکی و آهنی هستند. تفاوت کفشور خطی استیل با پلاستیکی علاوه‌بر قیمت و طول عمر بوده که باعث شده است از کفپوش‌های استیل در مواردی که نیاز به تحمل وزن بالاتری است استفاده شود.

در برخی از مقالات به دلیل شباهت بسیار زیادی که بین گاتر و کفشور خطی وجود دارد این دو را یک محصول می‌شناسند در حالی‌که از نظر متریال ساخت موارد استفاده و… کاملا متفاوت هستند؛ تفاوت گاتر با کفشور خطی باعث شده است که گاترها در مواردی مانند پارکینگ‌که تحمل وزن بالایی لازم است به کار رود. شما می‌توانید انواع کفشور خطی را به صورت اورجینال و با کیفیت بالا از فروشگاه گلزار هوم تهیه کنید و از ویژگی‌ها و مشخصات فوق‌العاده و همچنین خدمات پس از فروش و ویژه این فروشگاه بهره‌مند شوید.

2 thoughts on “4 نوع کفشور خطی + عکس و توضیحات کامل نصب کفشور | تفاوت گاتر با کفشور خطی

 1. آرین گفت:

  سلام خیلی ممنون که تفاوت کفشور خطی با کفشور نقطه‌ ای رو گفتید. استفاده کردم از مطالب مفید سایتتون. دستتون درد نکنه واقعا

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *