مقالات کاربردی

راهنمای خرید دوش حمام + معرفی انواع شیر و دوش حمام

انواع دوش حمام

در این مقاله می خواهیم در مورد راهنمای خرید دوش حمام صحبت کنیم. با ما همراه باشید. آشنایی قبلی با انواع دوش حمام به افراد کمک زیادی می‌کند تا بتوانند بهترین و مناسب‌ ترین دوش حمام را برای منزل خود انتخاب کنند. دوش‌ های حمام انواع مختلفی دارند؛ که هر یک دارای کاربردی متفاوت از نوع دیگر است. بنابراین طبیعی است که قیمت آن‌ ها هم با یک‌دیگر یکسان نباشد. از طرفی طبقه‌بندی این محصولات از جهت‌ های مختلفی نیز انجام می‌گیرد. به‌همین دلیل گلزارهوم در این مقاله به معرفی انواع دوش های حمام، انواع دوش سقفی به‌ همراه مشخصات و قیمت آن‌ ها پرداخته‌ است.

انواع دوش حمام از نظر محل قرارگیری

ابتدایی‌ ترین حالت دسته‌ بندی انواع دوش حمام، از نظر محل قرارگیری آن‌هاست؛ از این جهت می‌ توان آن‌ ها را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • ثابت
 • نیمه‌ ثابت یا نیمه‌ متحرک
 • متحرک

چه نوع سردوش‌ هایی در گروه سردوش‌ های ثابت قرار می‌ گیرند؟

به سردوش‌ هایی که تقریبا در جای خود ثابت و فیکس هستند و دامنه حرکت زیادی به مصرف‌ کننده نمی‌دهند، دوش حمام ثابت می‌گویند. درنتیجه تمامی سردوش‌ های توکار را می‌ توان سردوش ثابت دانست؛ که البته به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • سر دوش سقفی توکار
 • سر دوش دیواری توکار
 • سر دوش با بازوی توکار

البته فراموش نکنید که برای نصب انواع دوش حمام توکار، حتما از شیرآلات توکار استفاده کنید.

  کارتریج شیرآلات چیست + اموزش تعویض

سردوش سقفی توکار چیست؟

سردوش‌هایی هستند که به‌طور ثابت درون سقف کاذب حمام نصب می‌شوند. از مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که برای حمام‌هایی که ارتفاع سقف آن‌ها نهایتا 280 سانتی‌متر است، مناسب‌ترند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر ارتفاع سقف حمام‌تان از این میزان بیش‌تر است، سقف کاذب را در ارتفاع حدود 280 سانتی‌متر اجرا کنید تا سردوش سقفی توکار (انواع دوش های توکار) در بهترین جای خودش قرار بگیرد.

مهم‌ ترین ویژگی‌ های سردوش سقفی توکار

به سه دلیل این نوع از سردوش‌ها را از جنس استیل ضد زنگ می‌سازند

 • ظاهر بسیار شکیل و مدرنی به فضای حمام می‌دهند
 • مقاومت خوبی در برابر جریان آب و رطوبت موجود در حمام از خود نشان می‌دهند
 • فلز استیل مقاومت بالاتری نسبت به ABS داشته و وزن سبک‌ تری نسبت به فلز برنج دارد؛ بنابراین برای نصب درون سقف بسیار مناسب است.

ممکن است بعضی از سردوش‌های سقفی توکار دارای قابلیت رنگ‌درمانی نیز باشند. یعنی شما م‌توانید به کمک یک ریموت مخصوص، موقع استفاده از این نوع سردوش‌ها رنگ LED به‌کاررفته در نازل آن‌ها را تغییر دهید. علاوه‌بر آن سردوش‌های سقفی دیگری نیز هستند که می‌توانند از طریق امواج بلوتوث و به کمک موبایل‌ شما، در فضای حمام موزیک موردعلاقه‌تان را پخش کنند.

از دیگر امکانات مهم سردوش‌های توکار سقفی می‌توان به کارتریج شبکه‌ای درون آن‌ها اشاره کرد. در اصل کارتریج شبکه‌ای صفحه‌ای است که در ساختار انواع دوش‌ های مدرن سقفی وجود دارد؛ که نقش مهمی در پخش آب ایفا می‌کند. در اصل کارتریج‌های شبکه‌ای دارای مجراهای ریز و پرتراکمی هستند تا بتوانند جریان هوا را با جریان آب مخلوط کنند و به نازل‌های خروجی سردوش بفرستند. دلیل این کار صرفه‌جویی در مصرف آب و ریزش یکنواخت آب از نازل‌هاست. پیشنهاد می شود درباره جرم گیری شیرآلات بخوانید.

بهترین سردوش سقفی توکار

بهترین سردوش سقفی توکار چیست؟

سردوش‌های سقفی آلمار ساخت ایتالیا بوده، و از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخوردارند. آن‌ها در ابعاد و طرح‌های متنوعی تولید شده‌اند. در تمامی سردوش‌های سقفی آلمار، نازل‌های ضد رسوب به‌کار رفته‌اند؛ که اصطلاحا می‌گویند این سردوش‌ها مجهز به سیستم Selfcleaning هستند.

جنس نازل‌های ضد رسوب سردوش‌های آلمار از مواد PEX با قابلیت انعطاف‌پذیری بسیاربالا می‌باشد؛ تا بتواند ذرات رسوبی آب را به‌راحتی از خود عبور دهد. آن‌ها پخش آب فوق‌العاده مناسبی نیز دارند.

قیمت سردوش سقفی توکار آلمار در فروشگاه گلزارهوم به چه صورت است؟

به دلیل داشتن استانداردها و کیفیت بسیاربالای این کالای محبوب ایتالیایی باید بگوییم، طبیعی است که قیمت آن کمی بالاتر از قیمت محصولات مشابه در بازارهای ایرانی باشد. علاوه‌بر آن ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش بلندمدت توسط شرکت گلزار می‌تواند توجیه خوبی برای قیمت بالای سردوش‌های سقفی توکار آلمار باشد.

سردوش دیواری توکار چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

از دیگر انواع دوش‌ های مدرن می‌توان سردوش‌های دیواری توکار را نام برد. خرید سردوش دیواری توکار بدون نیاز به هیچ‌گونه متعلقات اضافه‌ای، مستقیما روی دیوار حمام نصب می‌شود. خوب است بدانید برای نصب این نوع سردوش محدودیت خاصی ندارید! یعنی نصب آن مانند سردوش‌های سقفی ملزم به رعایت ارتفاع خاصی ندارد؛ و قرار نیست به‌خاطر آن یک سقف کاذب در حمام اجرا کنید. برای نصبش فقط کافی‌است سردوش را در ارتفاعی متناسب و کمی بالاتر از قد بلندترین فرد خانواده نصب کنید.

بهترین سردوش دیواری توکار

بهترین سردوش دیواری توکار چیست؟

بهترین نوع سردوش‌های دیواری توکار، متعلق به برند ایتالیایی آلمار هستند. آن‌ها در ارتفاع دلخواه شما و بدون نیاز به متعلقاتی چون بازوی توکار به‌راحتی نصب می‌شوند؛ و از نظر سطح کیفیت و مقاومت تمام ویژگی‌های سردوش‌های سقفی توکار این برند را دارند. پیشنهاد می شود درباره نصب شیر حمام بخوانید.

قیمت انواع سردوش دیواری توکار در گلزار هوم

انواع سردوش دیواری توکار بنا بر جنس و سطح کیفیت و آپشن‌هایی که دارند، دارای ارزش مادی متفاوتی هستند. درنتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از آن‌ها لیست انواع سردوش دیواری توکار را در فروشگاه گلزارهوم مشاهده نمایید.

سردوش با بازوی توکار

سردوش با بازوی توکار چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

به سردوش‌هایی که به کمک قطعه‌ای به نام بازوی توکار در حمام نصب می‌شوند، سردوش با بازوی توکار می‌گویند. به این صورت که بازوی توکار به‌عنوان واسطی میان سردوش و لوله مخلوط حمام قرارمی‌گیرد. به‌طور کلی دو نوع بازوی توکار وجود دارد:

 • بازوی توکار سقفی (از لوله‌ مخلوط داخل سقف خارج ‌شده و به سردوش متصل می‌شود)
 • بازوی توکار دیواری (از لوله مخلوط داخل دیوار خارج ‌شده و به سردوش متصل می‌شود)

بازوهای توکار معمولا از جنس برنج هستند و تنها برای سردوش‌های بازویی‌خور می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. که بهترین‌شان چه از نظر کیفیت و چه از نظر قیمت بازوهای توکار ویسن‌ تین هستند.

انواع مدل دوش حمام نیمه‌ ثابت یا نیمه‌ متحرک چه ویژگی‌ هایی دارند؟

اگر به دوش‌های قدیمی دقت کرده‌باشید متوجه می‌شوید که حالتی نیمه‌ثابت داشته‌اند. یعنی بخش علم دوش روی دیوار به‌صورت ثابت نصب بوده‎‌است. گاهی هم دیده می‌شد که سردوش قابلیت چرخش به چپ و راست یا حرکت به سمت بالا و پایین را دارد. بنابراین چنین دوش‌هایی در گروه دوش‌های حمام نیمه‌ثابت یا نیمه‌متحرک قرار می‌گرفتند؛ که انواع آن عبارت‌اند از:

 • دوش حمام‌های قدیمی با علم‌دوش تک‌حالته یا یونیکا
 • دوش حمام با علم‌دوش دوحالته یا مرکب

علم‌دوش تک‌حالته یا علم‌دوش یونیکا

علم‌ دوش تک‌ حالته یا علم‌ دوش یونیکا چیست؟

ساختار این نوع از دوش‌های حمام به‌ این شکل است که دارای یک علم ساده می‌باشد. سردوش نصب‌شده روی آن توسط یک شلنگ و یک نگه‌دارنده (براکت) متحرک روی علم‌دوش یونیکا قرارگرفته‌است. حرکت سردوش در این مدل از دوش حمام، به شکل آسانسوری و روی بدنه علم‌دوش اتفاق می‌افتد. پیشنهاد می شود درباره توالت فرنگی برای فضای کوچک بخوانید.

انواع دوش

علم‌ دوش دو حالته یا علم‌ دوش مرکب چیست؟

برعکس ساختار علم‌دوش یونیکا که سردوش به کمک یک براکت متحرک تعبیه شده‌است، در علم‌دوش مرکب سردوش به شکل ثابت و به‌همراه یک دوش دستی با براکت متحرکت و یک شلنگ طراحی شده‌است.

چه نوع دوش‌ هایی متحرک هستند؟

منظور از انواع دوش حمام متحرک، دوش‌های دستی هستند. دوش‌ های دستی در حمام کاربردهای بسیاری دارند و افراد می‌توانند بدون محدودیت حرکتی از آن‌ها استفاده کنند. از بهترین دوش دستی‌های حمام می‌توان برند ویسن‌تین را نام برد؛ که علاوه‌بر کیفیت و دوام مطلوب قیمت بسیار مناسبی نیز دارند.

جنس آن‌ها عمدتا از ABS بوده و دارای نازل‌های ضد رسوب از جنس EPDM می‌باشند؛ که در دو نوع زیر موجودند:

 • پِرِسی
 • غیر پِرِسی

ساختار دوش‌دستی‌های پرسی ویسن‌تین طوری طراحی و اجرا شده که هیچ درزی بین صفحات آن وجود ندارد. درنتیجه به‌هیچ عنوان نمی‌توان بدنه آن را باز کرد؛ حتی برای تعمیر یا رسوب‌گیری! بنابراین هیچ‌گاه ذره‌ای از جریان آب از مجرایی به‌جز نازل‌های خروجی، از بدنه آن خارج نمی‌شود. درعوض در دوش‌های حمام غیر پرسی ویسن‌تین، ساختار به‌گونه‌ای طراحی شده که بتوان آن را از هم باز کرد و به‌راحتی تعمیر یا تمیز نمود.

اما باید موقع سرهم‌بندی آن دقت داشته‌باشید تا همه قطعات را درست سرجای خودشان ببندید. درغیراین‌صورت ممکن است علاوه‌بر نازل‌های خروجی، از درزهای دوش دستی هم جریان آب ضعیفی خارج شود؛ که این اتفاق در حمام اصلا رضایت‌بخش نیست!

حالا که بهترین مدل های دوش حمام را مشاهده می کنید بهتر است که برای انتخاب بهترین مدل وان حمام و آشنایی با انواع آن هم اطلاعات کافی بدست آورید.

انواع مدل دوش حمام از نظر ریزش آب

به‌طور کلی دوش‌های حمام از نظر ریزش آب به گروه‌های زیر تقسم می‌شوند:

 • بارانی
 • شلاقی
 • چرخشی
 • پودری
 • آبشاری
 • موجی

توجه داشته‌باشید که ممکن است دوش حمام مورد نظر شما یک یا چند حالت از انواع ریزش آب را داشته‌باشد. جالب است بدانید که مدل‌های مختلف دوش‌های حمام آلمار، ممکن است قابلیت ارائه چند حالت از ریزش آب‌های گفته‌شده را داشته‎‌باشد. برند آلمار مدعی است که به‌خاطر القای حس بهتر حین استحمام این قابلیت‌ها را در انواع دوش حمام‌هایش تعبیه کرده‌است؛ تا بتواند طلایه‌دار این صنعت در دنیا باشد.

  حمام لاکچری: 19 طرح حمام لوکس و شیک جدید

انواع مدل دوش حمام از لحاظ طراحی

اگر بخواهیم انواع مدل دوش حمام را از نظر طراحی ظاهری‌شان طبقه‌بندی کنیم، در یکی از گروه‌های زیر قرار خواهندگرفت:

 • انواع دوش‌ های مدرن حمام
 • انواع دوش‌ های کلاسیک حمام

انواع مدل دوش حمام از نظر جنس

معمولا انواع دوش حمام را از متریال مختلفی می‌سازند. در بیش‌تر مواقع متریال سازنده انواع دوش دستی‌های موجود در بازار ترکیبات مختلفی از ABS است. دلیل استفاده از آن هم سبکی مواد ABS نسبت به انواع استیل و برنج می‌باشد؛ تا بتواند از خستگی زودهنگام دست حین استحمام جلوگیری کند. اما سردوش‌ های توکار سقفی یا دیواری را عمدتا از برنج یا استیل می‌سازند؛ که در بیش‌تر مواقع برای جلوگیری از وزن زیاد سردوش سقفی، آلیاژ استیل را به‌عنوان متریال سازنده انتخاب می‌کنند. اما هنگام ساخت یک سردوش دیواری توکار چنین حساسیتی برای انتخاب مواد سازنده وجود ندارد.

البته توجه داشته‌باشید درصورت انتخاب سردوش‌هایی با جنس استیل، حتما نوع ضد زنگ آن را تهیه کنید تا با گذشت زمان دچار مشکل نشوید. تمامی سردوش‌های استیل ارائه‌شده در فروشگاه اینترنتی گلزارهوم از استنلس استیل (304) ساخته‌شده‌اند؛ اما ممکن است در بازار نوع دیگری از استیل نیز ارائه شود که در طولانی مدت دچار زنگ‌زدگی گردد.

انواع مدل دوش حمام به جهت نوع نظر آبکاری

دو روش آبکاری برای انواع مدل دوش حمام وجود دارد:

 • آبکاری به روش PVD که بهترین نوع آبکاری بوده و مخصوص سطوح فلزی می‌باشد.
 • آبکاری به روش الکترواستاتیک که برای سطوح فلزی و ABS قابل‌اجراست.

البته روی‌هم‌رفته فلزاتی که به روش اول آبکاری شده‌اند قیمت بالاتری دارند؛ هرچند که این موضوع به معنای بی‌کیفیت بودن آبکاری به روش الکترواستاتیک نیست.

چه دوش حمامی مناسب منزل شماست؟

باتوجه به تمام اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله باید بگوییم بعد از تعیین بودجه، باید درمورد توکار یا روکار بودن دوش حمام‌تان تصمیم بگیرید. سپس بنابر مدل دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی، نوع طراحی آن را انتخاب نمایید. در ادامه نیز با تحقیق درباره جنس، حالت‌های ریزش آب، مدت گارانتی و نوع برند محصول خرید خود را نهایی کنید. اگر قصد خرید شیر حمام روکار دارید و می خواهید این قطعه را به سرویس حمام خود اضافه کرده یا با شیر قبلی جایگزین نمایید، لازم است که توجه کافی حین انتخاب آن داشته و بهترین گزینه را خریداری نمایید. در حال حاضر مدل های مختلفی از شیرآلات روکار حمام عرضه شده است و می توان از بهترین مدل ها و جدیدترین آن ها، شیر حمام با کیفیت در رنگ های عالی انتخاب کرده و ضمن ارتقا بخشیدن به کیفیت عملکرد شیر حمام، به لحاظ ترکیب رنگ نیز زیبایی لازم را ایجاد کرد.

انتخاب و راهنمای خرید دوش حمام روکار

برای خرید شیر حمام روکار گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد که برخی از بهترین آن ها را در اینجا معرفی می کنیم:

1. شیر حمام الپس مدل ALIS

جنس تنه و دسته این شیر حمام از آلیاژ برنج بوده و ضمن داشتن زیبایی لازم، طول عمر کافی را نیز خواهد داشت. برای تامین زیبایی تنه و دسته شیر حمام الپس مدل ALIS، از روکش نیکل و کروم استفاده شده است که توانسته براقی و جلوه مناسب را برای این محصول ایجاد کند.

اهرم این محصول مستطیلی و بسیار ظریف و خوش دست بوده و حین کارکرد با آن، رضایت و راحتی کافی خواهید داشت. این یک محصول با قیمت مناسب و کاربری عالی است که برای تعویض شیر حمام قدیمی فعلی منزل شما گزینه ای ایده آل به حساب خواهد آمد.

راهنمای خرید شیر حمام روکار

2. شیر حمام الپس مدل ADOLFO

شیر حمام الپس مدل ADOLFO یا به عبارتی دیگر شیر حمام آدولفو یکی از بهترین شیرهای مخصوص حمام به شمار آمده و فرم اهرم خمیده شکل آن با ظرافت کامل طراحی شده و حین کارکرد آن، راحتی کامل را احساس خواهید کرد. به جز این به علاوه ریزش آب به صورت نرم و روان از قسمت وان پر کن یا پاشور، باعث شده است که شیر حمام الپس مدل ADOLFO را یکی از بهترین ها در این حوزه بدانیم.

جنس تنه این شیر از آلیاژ برنج بوده و نوع پوشش آن کروم می باشد. به علاوه لازم به ذکر است که پوشش کرومی این شیر حمام، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هیچ جای نگرانی وجود ندارد که در مدت زمان کوتاه، شاهد از دست رفتن برق و جلای آن باشیم. آبفشان سکه ای شیر حمام الپس مدل ADOLFO نیز دیگر ویژگی مثبت و قابل توجه این محصول به شمرا می آید. نصب این مدل بسیار راحت بوده و با کمی دقت به راحتی در جای خود قرار می گیرد. البته لازم است که دقت کامل در آب بندی و اتصالات آن صورت بگیرد، تا حین کارکرد در دراز مدت شاهد بروز هیچ مشکلی نباشیم.

شیر حمام الپس مدل ADOLFO

  پرلاتور شیرآلات چیست + بررسی کاربرد پرلاتور شیرآلات

کلام آخر

شما کدام یک از مدل های شیرآلات فوق را بیشتر پسندیده و کدام یک را برای سرویس بهداشتی و حمام منزل خود بیشتر می پسندید؟ نظرات خود در این باره را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.

برخی سوالات متداول

انواع دوش حمام از نظر محل قرارگیری کدامند؟

از این جهت می‌توان آن‌ها را به سه دسته زیر تقسیم کرد: ⦁ ثابت ⦁ نیمه‌ثابت یا نیمه‌متحرک ⦁ متحرک

انواع مدل دوش حمام نیمه‌ثابت یا نیمه‌متحرک چه ویژگی‌هایی دارند؟

اگر به دوش‌های قدیمی دقت کرده‌باشید متوجه می‌شوید که حالتی نیمه‌ثابت داشته‌اند. یعنی بخش علم دوش روی دیوار به‌صورت ثابت نصب بوده‎‌است. گاهی هم دیده می‌شد که سردوش قابلیت چرخش به چپ و راست یا حرکت به سمت بالا و پایین را دارد.

2 thoughts on “راهنمای خرید دوش حمام + معرفی انواع شیر و دوش حمام

 1. پرهام گفت:

  سلام مطلب خیلی خوبی درباره انواع دوش های مدرن نوشتید . ممنون

  1. modiran seo گفت:

   سلام ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *