مقالات کاربردی

یورینال یا توالت ایستاده چیست؟ + قیمت دستشویی ایستاده مردانه

یورینال یا توالت ایستاده چیست؟

یورینال یا توالت ایستاده چیست؟

یورینال چیست؟ توالت ایستاده مردانه یا یورینال ابزاری است که برای دفع ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع توالت اغلب در سرویس‌های بهداشتی عمومی کشورهای غربی و عمدتا برای استفاده در بخش مردان نصب می‌شوند؛ به طوری که استفاده از آن در کشورهای مسلمان به‌ندرت دیده شده است.

این نوع توالت معمولا در حالت ایستاده استفاده می‌شود. توالت‌های ایستاده دارای سه روش شست‌وشوی دستی، شست‌وشوی اتومات و بدون شست‌وشو هستند که به آن‌ها یـورینال بدون آب نیز اطلاق گفته می‌شود. این دسته از توالت‌ها هم به صورت تکی (به‌همراه یا بدون دیوار محافظتی) و هم به صورت ردیفی و بدون دیوار پوشاننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر برایتان این سوال پیش آمده که چرا از این نوع توالت عمدتا برای مردان استفاده می‌شود، باید بدانید که توالت‌های ایستاده ویژه زنان بسیار کمیاب هستند اما زنان نیز قادرند با استفاده از یک ابزار جانبی خاص، از همان توالت ایستاده مردانه استفاده کنند. قیمت یورینال یا توالت ایستاده را مشاهده کنید.

آیا استفاده از یورینال در منازل شخصی توجیه اقتصادی دارد؟

توالت‌های ایستاده یا یوریـنال، یکی از باستانی‌ترین ابزارهای مورد استفاده در سرویس‌های بهداشتی به حساب می‌آیند؛ دستگاهی که در طول تاریخ فرار و نشیب‌های بسیاری داشته و علاوه بر مباحث جنسیتی بسیار، درگیر سلایق فرهنگی و سیاسی متعددی شده است.

به گزارش تحریریه «گلزار اتصال»، اگرچه استفاده از این نوع توالت فرنگی در سرویس‌های بهداشتی عمومی و خصوصی کشور ما چندان مرسوم نیست اما در برخی مکان‌هایی که با مهمانان بین‌المللی سروکار دارند، شاهد حضور این دستگاه‌ها بوده‌ایم. در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی این دستگاه، تاریخچه جالب آن را بررسی کرده و به پاسخ چرایی عدم استفاده از آن در توالت‌های خصوصی برسیم.؛ با ما همراه باشید.

یورینال یا توالت ایستاده چیست؟

تاریخچه یورینـال

در نگاه نخست، دستشویی‌های عمومی زمینه ویژه‌ای برای تحلیل فرهنگی در جوامع مختلف نیستند. با این حال، توالت‌های ایستاده به یکی از موضوعات مهم جهت تحلیل‌های اجتماعی، فرهنگی و تاریخی طی 150 سال گذشته تبدیل شده‌اند. یکی از فرصت‌های تحقیقاتی اصلی در این مورد، موضوع جنسیت است؛ به‌طوری که تقریبا چیزی نزدیک به 100 درصد توالت‌های ایستاده برای استفاده مردان طراحی شده‌اند.

با این حال، تاریخ توالت ایستاده با منطقی فراتر از جنسیت، از جمله تغییر در معماری، بیان هنری و جنبش سبز شدن آمریکا در هم تنیده است. از بسیاری جهات، این شیء به عنوان یک منشور فرهنگی، منعکس‌کننده روندهای اجتماعی مانند هراس‌های اجتماعی، تمایلات ، نگرش‌ها و ارزش‌های خاص برای زمان و مکان است.

اگرچه به عقیده بسیاری، قدیمی‌ترین یورینـال (توالت ایستاده مردانه) که چند سال پیش در سریلانکا پیدا شد، متعلق به قرن نهم است اما تاریخچه رسمی و شناسنامه‌دار آن مربوط به آمریکا است. از زمان ظهور در ایالات متحده پس از جنگ داخلی، توالت ایستاده مرداته نقش مهمی در تغییرات مهم در تاریخ آمریکا ایفا کرده است که بسیاری از آن‌ها پیشرفت اجتماعی را نیز دربر می‌گیرد.

توالت ایستاده (دستشویی ایستاده مردانه) برای اولین بار بلافاصله پس از جنگ داخلی در ایالات متحده، ثبت اختراع شد؛ درست همزمان با مقطعی که اندرو رنکین دستگاه شستشوی عمودی را در سال 1866 معرفی کرد. این دستگاه از محبوبیت گسترده‌ای در شهرهای بزرگ شمالی آمریکا برخوردار بود؛ شهرهایی که بسیاری از آن‌ها پس از پایان جنگ داخلی و دوره بازسازی متعاقب آن در جنوب آمریکا، شاهد مهاجرت گسترده بودند.

شهرهایی مانند نیویورک و شیکاگو شاهد انفجار عظیم جمعیتی بودند و نیاز به تعمیرات اساسی سیستم‌های فاضلاب عمومی در آن‌ها حس می‌شد؛ به‌طوری که مسئولان شهر نیویورک مجبور بودند آب را از سرزمین‌های کوهستانی بسیار دور به سمت این شهر هدایت کنند.

با گذشت سال‌ها از اختراع این سیستم اما سرعت تغییر عملکرد و طراحی آن در سی سال گذشته با روندی افزایش همراه بوده که دلیل آن را نیز باید در همگام‌سازی سازندگان با انواع تغییرات فرهنگی و فشارهای اجتماعی کنکاش کرد. از طرفی، افزایش تمایل کودکان به همراهی والدینشان در مکان‌های مختلف عمومی مانند رستوران‌ها، تئاترها و … تولید توالت‌های ایستاده کوچکتر برای کودکان را ضروری می‌کند.

از سوی دیگر، در برخی سرویس‌های بهداشتی بزرگ‌تر که در مکان‌هایی مانند فرودگاه‌ها ساخته شده‌اند، توالت‌های ایستاده بزرگ‌تری را می‌توان یافت که برای افراد قدبلندتر ساخته شده‌اند؛ بنابراین، جای تعجب نیست اگر در یک مکان عمومی شاهد سایزهای مختلفی از این نوع توالت‌ها باشیم.

فرودگاه‌ها را می‌توان یکی از پیشتازان عرصه تکنولوژی بدون لمس در حوزه سرویس‌های بهداشتی نامید که نه‌تنها در زمینه توالت‌ها، بلکه در مواردی چون استفاده از صابون، آب و دستمال کاغذی از تکنولوژی بدون لمس بهره می‌برند. توالت‌های ایستاده (توالت دیواری مردانه) غیرلمسی که از حسگر تشخیص حرکت مادون قرمز برای تشخیص زمان مناسب شست‌وشوی اتوماتیک بهره می‌برند، بازتاب مستقیمی از نگرانی‌های فزاینده درباره جهانی‌گرایی و امکان جابه‌جایی سریع از یک قسمت از جهان به بخش دیگر است.

سفر ارزان‌تر و سریع‌تر به معنای مسافرت بیشتر مردم از یک منطقه به منطقه دیگر است و به‌طور تصاعدی پتانسیل انتشار میکروب‌ها و بیماری‌ها را در مناطقی با مقاومت طبیعی کم یا زیاد افزایش می‌دهد. به‌عنوان قطب اصلی سفرهای بین‌المللی در جهانی‌گرایی صعودی سال‌های گذشته، فرودگاه‌ها اولین مؤسساتی بودند که نوآوری‌های جدیدی را در جهت به حداقل رساندن تماس انسان با میکروب‌ها به کار گرفتند.

در دهه 90 و پس از آن، ترس از شیوع ویروسی مانند سندرم شدید تنفسی حاد (سارس) و تهدیدات طولانی‌مدت از سوی تروریسم بیوشیمیایی، باعث شده تا مراکز کنترل بیماری‌ها و سایر سازمان‌های بهداشتی توصیه کنند که توالت‌های ایستاده و سایر دستگاه‌های توالت به طور خودکار کار کنند و از هرگونه لمس انسانی برای استفاده از آن‌ها پرهیز شود.

استفاده سیاسی از یورینال!

این که ادعا می‌کنیم یـورینال‌ها (دستشویی ایستاده مردانه) ریشه در تاریخ دارند، ادعایی پوچ نیست! جالب است بدانید، یکی از جنجالی‌ترین شیطنت‌های سیاسی صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا مریوط به همین توالت ایستاده است. در سال 1933، هربرت هوور، رئیس جمهور آمریکا که روزهای پایانی حضور خود در کاخ سفید را می‌گذراند، پیش از ورود فرانکلین روزولت، رئیس جمهور تازه انتخاب‌شده این کشور، توالت معمولی این ساختمان را با یک توالت ایستاده جایگزین کرد.

این اتفاق به‌دور از اخلاق در آن دوره جنجال‌های بسیاری به پا کرد، زیرا روزولت در دوره ریاست‌جمهوری خود در حال استفاده از ویلچر بود و توانایی استفاده از توالت یورینال ایستاده را نداشت.

باز شدن پای یـورینال به آثار هنری

یکی از نکات شگفت‌انگیز در مورد توالت‌های ایستاده (دستشویی سرپایی مردانه)، نحوه ورود آن به دنیای هنر و همچنین بازخورد شگفت‌انگیز آن پس از این ورود است. مارسل دوچامپ، اثری هنری تحت عنوان «لا فونتِین» را در سال 1917 میلادی خلق کرد؛ اثری که به طرح اولیه‌ای از یک توالت ایستاده سرامیکی ختم شد. جالب است بدانید، این اثر بعدها به معروف‌ترین اثر او تبدیل شد.

اما کار به همین‌جا ختم نشد؛ در همان سال، آلفرد استیگلیتز، عکاس آمریکایی با تصویربرداری از این اثر، آن را به یکی از معروف‌ترین آثار خود تبدیل کرد. دهه‌ها بعد، در سال 2004 اما بی‌بی‌سی در یک نظرسنجی که چیزی در حدود 500 متخصص در زمینههای مختلف هنری در آن حضور داشتند، در صدد بررسی تأثیرگذارترین اثر هنری قرن بیستم برآمد که در کمال حیرت، «لا فونتِین» رتبه اول این نظرسنجی را از آن خود کرد.

توالت دیواری مردانه

مزایای استفاده از یورینال

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که ایستاده ادرار کردن را ترجیح می‌دهند، احتمالاً احتیاجی به این نیست که برای استفاده از این دستگاه در منزل شخصیتان، متقاعدتان کنیم. شما می‌توانید استفاده از این نوع سرویس بهداشتی را بدون کوچک‌ترین نگرانی از نزدیک بودن افراد مجاور، همان‌طور که به صورت حضوری و یا در فیلم‌های آمریکایی دیده‌ایم، تجربه کنید.

از سوی دیگر، یورینـال از مزایای ملموس‌تری برخوردار است که از مهم‌ترین مزایای توالت ایستاده یوریـنال می‌توان به عدم نیاز به نشستن و ایستادن برای افراد مسن در هنگام استفاده از توالت اشاره کرد که خطر سقوط ناگهانی آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین، توالت‌های ایستاده از آب كمتری استفاده می‌كنند که این موضوع موجب سازگاری بیشتر آن‌ها با محیط زیست است.

چرا استفاده از توالت‌های ایستاده در خانه مرسوم نیست؟

نحوه استفاده از توالت ایستاده چقدر است؟ حتما برایتان پیش آمده که هنگام استفاده از یکی از این دستگاه‌ها در فرودگاه‌های بین‌المللی یا دیگر مکان‌های عمومی خارج از کشور، با خود بگویید که چرا از این دستگاه‌ها که تا این حد در این کشورها جنبه عمومی دارند، در منازل استفاده نمی‌شود؟ اما اولین پرسشی که پس از این سوال به ذهن خطور می‌کند، این است که آیا خرید و نصب این دستگاه برای منزل صرفه و توجیه اقتصادی دارد؟ این موضوع را از چندین زاویه مورد بررسی قرار داده‌ایم:

عدم ابراز علاقه زوجین به توالت ایستاده : یکی از دلایلی که موجب استفاده نشدن توالت‌های ایستاده (یورینال) در منازل است، عدم علاقه زوجین به استفاده از این سیستم در منازل شخصی است. اگر از آن دسته افرادی هستید که به صورت ایستاده اقدام به دفع ادرار نمی‌کنند، طبیعتا استفاده از یک وسیله بی‌کاربرد در سرویس بهداشتی، برای شما امری بیهوده است؛ یوریـنال‌ها جاگیرند، بو می‌دهند و استفاده از آن‌ها آداب مختص خود را دارد.

این دسته زوجین، توجیه منطقی در این مورد دارند. خرید توالت ایستاده و نصب آن بسیار پرهزینه است و در صورتی که تنها یکی از زوجین از آن استفاده کند، صرفه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر، یورینـال وسیله‌ای نیست که به صورت پیش‌فرض در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد و گنجاندن آن در این پکیج، به‌طوری که به‌شکل یکی از اجزای اصلی به چشم آید، چندان آسان به نظر نمی‌رسد. که با توجه به این موضوع و محدود شدن استفاده از آن در سرویس بهداشتی، حتما لازم است از توالت ایرانی ، توالت فرنگی و یا توالت وال هنگ در کنار آن استفاده کنید که افراد دیگر نیز امکان استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشند. مقاله ” وال هنگ چیست” را بخوانید.

شست‌وشوی دشوار یـورینال‌ها : در حالی که یوریـنال‌ها بیشترین آزادی را در دفع ادرار به شما می‌دهند اما شست‌وشو و نظافت آن‌ها با معضلات متعددی نیز همراه است. تابه‌حال چند بار اقدام به شست‌وشوی یک توالت ایستاده کرده‌اید؟ آیا تصوری از این پروسه دارید؟

میزان چسبندگی توالت‌های ایستاده در مقایسه با تواات‌های معمولی بسیار بیشتر است. بنابراین، بوی بیشتری می‌دهد و تمیز کردن آن به معنای شست‌وشوی مستقیم است؛ کاری که هیچ‌کس به انجام آن رضایت نمی‌دهد. تمیز کردن سرویس بهداشتی معمولی آسان‌تر است، زیرا آب سطح بیشتری از آن را پوشش می‌دهد و تمیزی بیشتری را به ارمغان می‌آورد.

هزینه بالای خرید و نصب یورینال : یکی دیگر از دلایل بزرگی که باعث شده‌اند شاهد حضور یـورینال‌ها در منازل مسکونی نباشیم، این است که جزو هزینه‌های غیرضروری به حساب می‌آیند. هزینه خرید توالت‌ ایستاده ، بسته به مدلی که خریداری می‌کنید، چیزی در حدود 600 تا 2000 دلار است و همانند هر کالا و خدمات دیگری، هرچه بیشتر هزینه کنید، کیفیت و زیبایی بالاتر و بیشتری دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که این 2000 دلار صرفا قیمت توالت یورینال بوده و هزینه‌هایی شامل راه‌اندازی لوله‌کشی جدید آب، لوله‌های تخلیه و سیم‌کشی برق فلاش اتوماتیک را شامل نمی‌شود. به نظر بسیاری، این میزان هزینه برای خرید و راه‌اندازی چنین سیستمی برای یک منزل مسکونی، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

تاثیر کم در افزایش ارزش خانه : بسیاری از افراد اینگونه استدلال می‌کنند که به‌کارگیری یوریـنال باعث ایجاد ارزش افزوده برای خانه می‌شود. بالاخره، این دستگاه، سیستمی کاربردی و خاص است؛ این گونه نیست؟ آن‌ها معتقدند، هنگامی که خریداران هنگام بازدید از واحد مسکونی شما به توالت ایستاده شما برمی‌خورند، شگفت‌زده می‌شوند و بر سر قیمت آن چانه می‌زنند!

اما در واقعیت، بود یا نبود توالت ایستاده در سرویس بهداشتی، تاثیری در قیمت واحد مسکونی شما نخواهد داشت و هزینه‌ای که صرف خرید و نصب آن می‌کنید، بازگشتی در حدود صفر درصد خواهد داشت. بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند بهتر است این هزینه را صرف مواردی کنید که هم شما و هم اعضای خانواده‌تان از آن لذت ببرید. در واقع این سرامیک بهداشتی به دلیل استفاده محدود از آن قابلیت چندانی در بالا بردن ارزش واحد مسکونی شما ندارد و استفاده از مدل های لوکس و مدرن شیرآلات سرویس بهداشتی از جمله شیر توالت ، شیر حمام و شیر روشویی قطعا در بالا رفتن قیمت واحد مسکونی شما بسیار تاثیر گذار تر خواهند بود.

صرفه‌جویی ناچیز در مصرف آب : همان‌طور که در بخش دیگری از این مقاله گفتیم، یکی از مهم‌ترین نکات مثبت در استفاده از توالت‌های ایستاده ، صرفه‌جویی در مصرف آب است. مصرف آب در توالت‌های معمولی چیزی در حدود 1.6 گالن آب در هر بار استفاده است؛ این در حالیست که این مصرف در یورینـال‌ها تقریبا 1.5 گالن برآورد می‌شود. بنابراین، میزان صرفه‌جویی روزانه در این نوع توالت، یک گالن در روز است. توالت ایستاده یـورینال به دلیل نوع طراحی آن به شیر توالت نیاز ندارد اما جهت شست و شوی آن بعد از هربار استفاده، از فلاش تانک توکار در داخل دیوار استفاده میشود که علاوه بر عدم اشغال فضای اضافی و زیبایی بخشیدن به محیط ؛ باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز خواهد شد که البته مقدار ناچیزی خواهد بود.

به عقیده بسیاری، اگر به دنبال صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه هستید، روشهای بهتری برای این کار وجود دارد. برخی افراد گزینه‌هایی مانند آب چاه را برای شست‌وشوی توالت‌های خود بررسی کرده‌اند. دیگران پیشنهاد کرده‌اند که از ادرار به عنوان مکمل چمن یا باغچه (کود) استفاده شود، نه اینکه از آب برای هدایت آن به فاضلاب بهره برد.

جایگزین‌های بهتر برای یورینال

سرویس توالت ایستاده یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در سرویس‌های بهداشتی هستند. بدون شک، کسانی که قصد خرید و نصب توالت‌های جدید را دارند به صرفه‌جویی در مصرف آب در هر نقطه‌ای از منزل خود اهمیت می‌دهند اما خبر خوب این است که برای محقق شدن صرفه‌جویی آب در سرویس بهداشتی، راه‌های جایگزین بهتری همانند استفاده از توالت‌های دومخزنه وجود دارد.

توالت‌های دومخزنه، دو گزینه آبرسانی را در اختبار شما قرار می‌دهند؛ آبرسانی سبک و آبرسانی سنگین. استفاده از گزینه آبرسانی سبک تاثیر به‌سزایی در کاهش مصرف آب خواهد داشت. با وجود چنین جایگزینی، به نظر می‌رسد استفاده از توالت ایستاده با توجیه صرفه‌جویی در مصرف آب در منازل، چندان قانع‌کننده نباشد.

به طور کلی در سبک جدید طراحی توالت فرنگی که جدیدا استفاده بیشتری از آن میشود، سیستم تخلیه توالت فرنگی مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. جهت کنترل مصرف آب توالت نیز سیستم تخلیه توربوجت و سیستم تخلیه واترجت در این توالت ها تعبیه شده که به کنترل مصرف آب نیز کمک بسیاری میکنند. پس در صورتی که یکی از دلایل انتخاب توالت یـورینال به خاطر مصرف آب کم آن است، بهتر است گزینه های دیگری از جمله مدل های مدرن توالت فرنگی را بررسی کنید.

امید خود را از دست ندهید!

با تمام این تفاسیر، اشاره به این نکته ضروری است که خرید توالت ایستاده برای منزل، یکی از جالب‌ترین گزینه‌هاست؛ بنابراین، امید خود را از دست ندهید و به این زودی‌ها جا نزنید. اگر متاهل هستید، با همسر خود مشورت کنید و این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که این خرید توالت یورینال قرار است برای شما صدها دلار هزینه در بر داشته باشد.

 

یورینال چیست؟

توالت ایستاده یا یورینال ابزاری است که برای دفع ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع توالت اغلب در سرویس‌های بهداشتی عمومی کشورهای غربی و عمدتا برای استفاده در بخش مردان نصب می‌شوند؛ به طوری که استفاده از آن در کشورهای مسلمان به‌ندرت دیده شده است.

مزایای استفاده از یورینال چیست ؟

از مهم‌ترین مزایای توالت ایستاده یوریـنال می‌توان به عدم نیاز به نشستن و ایستادن برای افراد مسن در هنگام استفاده از توالت اشاره کرد که خطر سقوط ناگهانی آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین، توالت‌های ایستاده از آب كمتری استفاده می‌كنند که این موضوع موجب سازگاری بیشتر آن‌ها با محیط زیست است.

1 نظر در “یورینال یا توالت ایستاده چیست؟ + قیمت دستشویی ایستاده مردانه

  1. اسماعیل گفت:

    ایستاده ادرار کردن مضر وموجب سنگ مثانه میشود بعلاوه به همین دلیل از نظر شرعی نیز مردود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *