مقالات کاربردی

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی + راه حل های خانگی

گرفتگی سینک آشپزخانه

به دلایل مختلفی ممکن است با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو شوید که البته همیشه هم بسیار ناگوار بوده و تمام فرآیند شستشوی ظروف، میوه و … در سینک آشپزخانه را با مشکل روبرو خواهد کرد. اگر شما برای خرید شیر ظرفشویی تمام سلیقه و ظرافت خود را به کار برده و یک سینک عالی و مدرن نیز تهیه کرده باشید، با بروز پدیده گرفتن سینک، تمام ظاهر شیک و جذابی که برای آشپزخانه خود تدارک دیده اید، بر باد خواهد رفت.

منظره ای که شکل می گیرد؛ یک سینک پر از آب است که هر کار می کنید، امکان تخلیه آن به روش همیشگی و عبور از لوله ها وجود ندارد.

در ادامه ببینیم به چه دلایلی با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو می شویم و چه روش هایی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. احتمالا شما می توانید پیشگیری های موثری نیز از این موضوع به عمل بیاورید که با در نظر گرفتن آن ها، هرگز با موضوع گرفتن سینک و لوله های ظرفشویی آشپزخانه روبرو نخواهید شد.

دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

به دلایل مختلفی ممکن است سینک و لوله های ظرفشویی با موضوع گرفتگی و عدم عبور آب مواجه شود. از جمله دلایل گرفتگی راه آب ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. شستشوی پیوسته ظروف بسیار چرب و تخلیه چربی داخل سینک: این یکی از مشکلاتی است که غالبا پس از گذشت مدت زمانی موجب گرفتگی سینک خواهد شد. در صورتی که معمولا ظروف بسیار چربی را داخل سینک ظرفشویی شسته و چربی را به طور مستقیم در سینک می ریزید، باید انتظار داشته باشید که پس از گذشت مدتی، با گرفتگی قابل توجه سینک ظرفشویی روبرو شوید. معمولا این وضعیت از حالت خفیف آغاز شده و با تداوم ریختن چربی، شدت پیدا می کند تا این که به گرفتگی کامل برسد.
  2. ریختن پس مانده های غذا در سینک ظرفشویی: این عادت بسیار بدی است که بدون قرار دادن توری محافظ سینک، پس مانده های غذا را داخل سینک ریخته و اجازه دهیم که به مجرای لوله ها وارد شوند. به یاد داشته باشید که لوله های ظرفشویی چندان پهن نبوده و از نوع باریک انتخاب می شوند، با این حساب ریخته شدن پیوسته پس مانده های غذا، به شکلی کاملا بدیهی و قابل انتظار، موجب گرفتگی لوله ها خواهد شد و نمی توان انتظار داشت که چنین چیزی روی ندهد. به همین دلیل است که همیشه تاکید می شود تا در خروجی آب سینک ظرفشویی، از توری های محافظ که جلوی عبور پس مانده های غذا را می گیرند، استفاده شود. البته راه حل بهتر این است که قبل از قرار دادن ظروف در سینک، آن ها را به کمک یک دستمال به خوبی تمیز کرده و تمام پس مانده های غذا و خوردنی ها را پاک کرده و در زباله دان بریزید. به این شکل فرآیند شستشو نیز به مراتب ساده تر و البته لذت بخش تر خواهد شد.
  3. استهلاک و عمر بالای لوله های ظرفشویی: گاهی اوقات نیز کاربر هیچ تقصیری در این خصوص ندارد و تنها عمر بالا و استهلاک لوله های ظرفشویی باعث شده است که به مرور زمان رسوبات آب در جداره داخلی لوله ها جمع شده و موجب تنگی و سختی عبور آب گردد. در این حالت نیز رفته رفته آب جمع شده داخل سینک با سختی بیشتری عبور خواهد کرد و این موجب تجمیع آب در سینک خواهد شد. در این شرایط غالبا ناچار به تعویض لوله ها هستیم.

باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

روش های رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

برای باز کردن سینک ظرفشویی، باید ابتدا ببینید علت گرفتگی چیست و سپس بهترین روش مطابق آن را انتخاب کنید.

در صورتی که گرفتگی سینک ظرفشویی مربوط به کهنگی و رسوب در لوله ها باشد؛

در این صورت می توانید در فاز اول از محلول های صنعتی لوله باز کن استفاده کرده و در چند نوبت از این محلول داخل سینک و مسیر آب ریخته و اجازه دهید رسوبات موجود در لوله ها، پاکسازی شوند. اما در نظر داشته باشید که اگر این رسوبات و کهنگی و گرفتگی لوله ها مزمن بوده و به میزان زیادی باشد، به این شکل احتمالا مساله برطرف نشده و نیاز به تعویض لوله های ظرفشویی وجود دارد.

در صورتی که گرفتگی سینک ظرفشویی مربوط به چربی باشد؛

اگر گرفتگی لوله ها، به چربی هایی که پیش از این پیوسته داخل سینک ریخته اید، مربوط باشد؛ شما احتمالا می توانید از ترکیب آب و سرکه یا محلول های شیمیایی و صنعتی باز کردن لوله، استفاده کرده و گرفتگی مسیر آب را برطرف نمایید.

در صورتی که گرفتگی سینک ظرفشویی مربوط به پس مانده های غذا باشد؛

اگر این گرفتگی به وارد شدن پس مانده های غذا داخل لوله ها مربوط باشد؛ معمولا می توانید با باز کردن لوله و گردنی از زیر سینک (داخل کابینت) و تمیز کردن گلوگاه آن، به رفع گرفتگی کمک کنید. غالبا پس مانده های غذا در این محل تجمع پیدا کرده و مانع عبور راحت آب خواهند شد. به این صورت با باز کردن گلوگاه و تمیز کردن آن، باید مشکل عبور آب حل شود.

در نهایت اگر هیچ یک از روش های فوق نتوانست به باز کردن لوله های ظرفشویی کمک کند، توصیه می کنیم که از یک تکنسین و متخصص لوله باز کنی برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

پیشگیری از گرفتگی سینک ظرفشویی

برای پیشگیری از گرفتگی سینک ظرفشویی لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • همیشه از توری محافظ خروجی آب سینک استفاده کرده و هرگز این توری را جز برای نظافت و شستشو یا تعویض کنار نزنید. البته حتما حداقل ماهی یکبار نسبت به تعویض توری اقدام کنید تا آلودگی و کهنگی برای سلامت شما و اطرافیانتان مشکل ساز نشود.
  • هرگز پس مانده های غذا را داخل سینک ظرفشویی نریزید و همیشه پیش از قرار دادن ظروف در سینک، کلیه مواد غذایی مانده در آن و هر گونه زائدات دیگر را پاکسازی کنید.
  • از ریختن چربی های زیاد به صورت مستقیم داخل سینک ظرفشویی پرهیز نمایید. در صورت امکان چربی را نیز در یک کیسه ریخته، درب آن را گره زده و داخل زباله دان بیندازید. به این ترتیب به شکل و اندازه قابل توجهی عمر مفید لوله های مسیر ظرفشویی و سینک را افزایش خواهید داد. به یاد داشته باشید که ریخته شدن چربی داخل سینک ظرفشویی، به جز مشکلی که برای مسیر لوله ها ایجاد می کند؛ موجب کدر شدن سینک شده و خیلی زودتر از حد انتظار جلوه و زیبایی آن را تخریب خواهد کرد.

پیشگیری از گرفتگی سینک آشپزخانه

کلام آخر

ظرف شستن یکی از رفتارهای آرامش بخشی است که می توان به کمک آن به تمدد اعصاب کمک کرد و برای بسیاری از افراد با وجود ماشین های ظرفشویی، هنوز ظرف شستن لذت بخش است. با نگهداری درست از سینک ظرفشویی و مراقبت های لازم، می توانید از گرفتگی سینک ظرفشویی جلوگیری کرده و فرآیند شستشوی ظروف را همیشه لذت بخش و درست نگه دارید.

شما چه تجربه ای در این زمینه داشته و چه توصیه ای می کنید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران وبلاگ گلزار هوم در میان بگذارید. پیشنهاد می شود مقاله در خصوص ” علت رسوب آب در لوله ” را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *