مقالات کاربردی

کاربرد کارتریج یا مغزی در شیرآلات اهرمی

مغزی در شیرآلات اهرمی

همان طور که حتما بارها و بارها مشاهده کرده اید، تمام شیرآلات اهرمی در عوض این که تنها به شکل شیرآلات قدیمی دارای دو دسته مجزا برای خروج آب سرد و گرم باشند، یک اهرم دارند که کارایی این دو دسته مجزا را به دوش می کشد. با بالا بردن اهرم این شیرآلات، خروجی آب صورت گرفته و با راست و چپ بردن آن، آب سرد و گرم را خواهیم داشت. به این شکه که میزان درجه گردش اهرم شیر به سمت راست و چپ، میزان سردی و گرمی آب را تعیین خواهد کرد.

به این شکل هر آن قدر که اهرم را بیشتر به سمت چپ بچرخانیم، موجب گرم تر شدن آب شده و نیز هر آن قدر که اهرم بیشتر به سمت راست چرخانده شود، آب به مراتب خنک تر و سردتری از شیر خارج خواهد شد. در ادامه ببینیم مغزی در شیرآلات اهرمی چه کاربردی دارد.

مغزی در شیرآلات اهرمی

ساختار کارتری و مغزض در شیرآلات اهرمی در قیاس با شیرآلات کلاسیک و قدیمی که دارای دو دسته بودند، مقداری پیچیده تر بوده و این شیرآلات از قطعات به مراتب ریزتری تشکیل شده اند. هر دو ورودی آب سرد و گرم تا بدنه شیر اهرمی بالا می آیند و به این شکل وارد مکانیزم دایورتر که دقیقا زیر کارتریج قرار گرفته است، می شوند. بالای کارتریج تعدادی آب بند وجود دارد که مانع خروج آب از بالای کنترل اهرم خواهند شد. همین طور در قسمت بین کارتریج و کنترل اهرم چندین صفحه سرامیکی وجود دارد که به اهرم اجازه  می دهند بدون ایجاد ساییدگی حرکت کند.

مغزی در شیرآلات اهرمی

همچنین کارتریج به منظور عملکرد درست شیرآلات بسیار ضروری است و شامل یک اهرم است که به کمک آن می تواند جریان آب سرد و گرم را بسته و یا باز کند. به خوبی می دانیم که با پایین آوردن اهرم، می توان به راحتی جریان آب سرد و گرم را قطع کرد و اهمیتی ندارد که در این شرایط جهت قرارگیری اهرم به کدام سمت باشد. به واقع به محض آن که اهرم را به طور کامل پایین آوریم، جریان آب قطع خواهد شد.

درست در شرایط که اهرم در میانه قرار گرفته باشد، کارتریج یا مغزی در شیرآلات اهرمی اجازه می دهد که آب سرد و گرم به یک اندازه مساوی وارد مدار خروجی شده و آب کاملا ولرم را در اختیار داشته باشیم.

به این شکل کاربری این نوع شیرآلات به مراتب بیشتر بوده و استفاده از آن ها به شکلی راحت تر انجام خواهد پذیرفت. با این اوصاف می توان به راحتی حدس زد که استفاده از شیرآلات اهرمی تا چه اندازه می تواند کارآمدی بیشتری داشته و استفاده از آن ها راحت تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *