مقالات کاربردی

راحت ترین راه تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام!

تمیز کردن سرویس بهداشتی

یکی از چالش‌هایی که همیشه با آن سروکار داریم، تمیز کردن سرویس بهداشتی است؛ که باعث می‌شود تا جلوه و زیبایی بیش‌تری به فضای سرویس بهداشتی داده‌شود. تمیز کردن اصولی بخش‌های سرامیکی سرویس بهداشتی، باید با استفاده از تکنیک و ترفندهای خاص آن باشد تا اثربخشی و نتیجه مناسب را به همراه داشته‌باشد. اگر پیش از این چنین کاری را انجام داده‌باشید، حتما می‌دانید که انجام حرفه‌ای و بی‌نقص آن، تا چه اندازه چالش‌برانگیز است؛ و چطور باید از بهترین ترفندها برای تمیز کردن سرامیک سرویس بهداشتی و شیرآلات کمک گرفت. در این مقاله می‌خواهیم با راحت‌ترین راه تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام آشنا شویم.

اهمیت تمیز کردن حمام و دستشویی

حمام و دستشویی، دو فضای مهم در هر خانه‌ای به شمار می‌روند که رعایت بهداشت و نظافت آن‌ها، از دیگر فضاهای منزل، مهم‌تر است. از طرفی تمیز کردن حمام و دستشویی ممکن است برای کسانی که تازه مستقل شده‌اند و یا خانه‌داری را آغاز کرده‌اند، کمی چالش‌برانگیز و ناخوشایند به نظر برسد. هم‌چنین فضای حمام و دستشویی به علت وجود رطوبت بالا، مستعد رشد انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها هستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که تمیز کردن سرویس‌ بهداشتی را به‌صورت منظم و در فواصل زمانی کوتاه انجام دهید؛ تا هم زحمت کم‌تری داشته‌باشد و هم نتیجه بهتر.

تمیز کردن حمام و دستشویی

5 نکته مهم در تمیز کردن سرویس بهداشتی

گاهی ممکن است تمیز کردن سرویس بهداشتی کاری ساده به نظر برسد! ولی نکاتی وجود دارد که اگر حین نظافت رعایت کنیم، نتیجه بهتری را با صرف زمان کم‌تر خواهیدگرفت. مواردی که هنگام تمیز کردن حمام و یا حتی هنگام تمیز کردن توالت بهتر است به آن‌ها توجه کنید، عبارت‌اند از:

  راهنمای کامل نگهداری شیرآلات به بهترین روش + اموزش قدم به قدم

1. وسایل لازم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی

برای صرفه‌جویی در زمان، در ابتدا همه وسایل لازم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی آماده کرده و در دسترس بگذارید تا در رفت‌وآمد برای آوردن وسایلی که فراموش کرده‌اید، زمان‌تان را از دست ندهید. وسایل و ابزارهایی که لازم خواهیدداشت به‌طور کلی عبارت‌اند از:

 • دستمال برای گردگیری
 • دستمال‌های مایکروفایبر مخصوص سطوح و مخصوص شیشه و آینه
 • برس‌های پلاستیکی و برس‌های سیمی در اندازه‌های مختلف برای تمیز کردن وان و روشویی و شیرآلات بهداشتی
 • تی و برس‌هایی برای تمیزکاری کف
 • انواع شوینده‌ها از قبیل شیشه پاک‌کن، اسپری تمیز کننده سطوح، محلول ضدعفونی کننده و…

وسایل لازم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی

2. تمیز کردن حمام و توالت به‌طور منظم

سعی کنید تمیز کردن حمام و توالت را در فواصل زمانی منظم، یعنی روزانه و یا هفتگی و یا نهایتا به‌صورت ماهیانه، انجام دهید. اگر اجازه دهید تا جرم روی سرامیک‌ها، توالت فرنگی ، وان و دستشویی جمع شود، کارتان خسته‌کننده خواهدشد.

3. برای تمیز کردن توالت و حمام از بالاترین نقاط شروع کنید

همیشه تمیز کردن توالت و حمام را از بالاترین نقطه و یا وسیله‌ای که در آن قرار دارد، شروع کنید. مثلا اول لامپ را دستمال بکشید، بعد کاشی‌ها، بعد از آن روشویی و وان و دستشویی، و در آخر سرامیک‌ها. به کار بردن این نوع ترتیب، جلوی دوباره کاری‌ها را خواهد گرفت.

4. قبل از تمیز کردن حمام و دستشویی با اسپری، گردگیری کنید

فضاهایی هستند که در تمیز کردن حمام و دستشویی نمی‌توان و یا لازم نیست برای نظافت‌شان از اسپری سطوح و یا سفیدکننده استفاده کرد. این مکان‌ها و یا اشیاء اول باید با یک دستمال ساده و خشک، گردگیری شوند. از مهم‌ترین این فضاها و وسایل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • حباب لامپ
 • قاب آینه
 • قرنیزها
 • طاقچه‌ها
 • وسایل تزئینی
 • و …

نحوه تمیز کردن سرویس بهداشتی

5. از سبک مینیمال در دکوراسیون سرویس بهداشتی پیروی کنید

شاید این یک نکته در زمینه تمیزکاری نباشد اما به راحت‌تر تمیز کردن سرویس بهداشتی، کمک زیادی می‌کند. سعی کنید دکوراسیون سرویس بهداشتی را تا حد امکان، مینیمال نگه دارید؛ و وسایل اضافه را در حمام و دستشویی انبار نکنید. فقط به وسایل ضروری اکتفا کنید تا دردسر کم‌تری برای تمیزکاری داشته‌باشید. وسایل را به‌صورت منظم در کشوها و یا کابینت‌های حمام و دستشویی نگهداری کنید تا هم در اثر رطوبت و باکتری‌ها آلوده نشوند و هم نیازی به ضدعفونی دوباره نداشته‌باشند.

تمیز کردن هفتگی سرویس بهداشتی در 9 مرحله

با توجه به مطالبی که در بالا گفته‌شد، بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار کار نظافت سرویس بهداشتی را انجام دهید؛ تا زمان کم‌تری از شما گرفته شود، و همیشه سرویس تمیز به نظر برسد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مراحل نه‌گانه زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. شستن حوله‌ها

حوله‌ها و لیف‌ها و دیگر منسوجات موجود در سرویس بهداشتی در اثر مجاورت با رطوبت و آلودگی‌ها، به شست‌وشوی منظم نیاز دارند. با این‌که همیشه آن‌ها را می‌شویید اما بهتر است برای از بین بردن آلودگی‌ها، آن‌ها را با مایع سفید کننده، ضدعفونی نمایید. البته توجه داشته‌باشید تنها درصورتی‌که رنگ آن‌ها سفید باشد می‌توانید از مایع سفیدکننده استفاده کنید.

تمیز کردن حمام

2. گردگیری سرویس بهداشتی

با دستمال گردگیری یا دستمال خشک مایکروفایبر، از بالاترین سطح که باید گردگیری شود، شروع به پاک کردن گرد و غبار کنید. وسایل روشنایی مانند حباب لامپ، پیشخوان، قرنیزها و سطوح و وسایل تزئینی که ممکن است گرد و غبار گرفته باشند را با دستمال خشک، گردگیری کنید. اگر می‌توانید به جای گردگیری با دستمال از جاروبرقی برای از بین بردن غبار استفاده کنید، کار شما سریع‌تر پیش خواهدرفت.

3. تمیزکاری کاشی‌ها و دیوارها

در مرحله بعدی تمیز کردن سرویس بهداشتی کاشی، میزهای پیشخوان، دیوارها و سطوح را با پاک‌کننده همه منظوره اسپری کنید. سپس با یک پارچه تمیز تمام سطوح را پاک کنید. تمیز کردن درز کاشی‌ها را نیز فراموش نکنید؛ زیرا حالت متخلخل دوغاب بین کاشی‌ها ممکن است قارچ و میکروب‌ها را در خود جای دهد. برای تمیز کردن درز کاشی‌ها از مخلوط آب و مایع سفیدکننده خانگی و یک برس استفاده کنید. در این مرحله، دستکش را برای جلوگیری از آسیب به پوست، فراموش نکنید.

4. تمیز کردن شیشه‌ها و آینه‌ها

مرحله بعدی، نوبت به تمیزکاری آینه و کابین دوش شیشه‌ای می‌رسد. با یک پارچه و یا دستمال مایکروفایبر یا سایر جنس‌های بدون پرز و به کمک مایع شیشه‌پاک‌کن و یا آب، شیشه‌ها و آینه‌ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن آینه حمام می‌توانید از «کرم اصلاح» نیز استفاده کنید. با استفاده از این ماده، آینه درخشان شده و از بخارگرفتن آن نیز برای دفعات بعدی جلوگیری خواهدشد.

تمیز کردن شیشه‌ها و آینه‌ها

5. تمیز کردن شیرآلات بهداشتی و لوازم جانبی

در مرحله بعدی تمیز کردن سرویس بهداشتی باید، شیرآلات و دیگر وسایل موجود در سرویس‌ها را برق بیاندازید. می‌توانید از پارچه تمیزکننده شیشه و اسپری مخصوص تمیز کردن شیرآلات برای این کار، استفاده کنید؛ یا می‌توانید از اسپری پاک‌کننده چندمنظوره استفاده کنید. برای تمیز کردن آلودگی‌های موجود در درز وسایل از یک برس کوچک مخصوص ساینده استفاده کنید و این مناطق را نیز تمیز کنید. اما برای تمیز کردن سری دوش از آلودگی‌ها و یا برای رسوب زدایی سردوش حمام کافی است فقط مقداری سرکه سفید را در یک کیسه پلاستیکی مواد غذایی (زیپ کیپ) و یا هر ظرف مناسب دیگر بریزید به طوری که نازل سر دوش کاملا در آن قرار بگیرد و آن را ببندید؛ تا یک شب کامل در سرکه مانده و خیس بخورد. صبح سری دوش را برداشته و آب‌کشی نموده و سر جای خود ببندید.

  راهنمای خرید روشویی:بهترین انتخاب در خرید روشویی چیست؟

6. تمیز کردن کاسه روشویی و وان

روشویی از مناطقی است که در معرض آلودگی زیادی قرار دارد. برای تمیز کردن انواع کاسه روشویی می‌توانید از اسپری سطوح و یا محلول‌های سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده خانگی استفاده کنید. چند دقیقه برای اثربخشی مواد استفاده‌شده صبر نمایید؛ سپس از آن با یک برس نرم و یا دستمال مایکروفایبر، روشویی را تمیز کرده و آب‌کشی کنید. برای تمیز کردن وان نیز می توانید از برس‌ و ماده شوینده استفاده کنید؛ و یا آن را از آب داغ پر کرده و کمی ماده تمیزکننده و یا ضدعفونی‌کننده به آب اضافه کنید. 15 دقیقه صبر کنید و پس از آب‌کشی، وان را با دستمال خشک نمایید.

تمیز کردن سرامیک سرویس بهداشتی

7. تمیز کردن توالت سرویس بهداشتی

در این مرحله از تمیز کردن توالت برای تمیز کردن سنگ کاسه توالت و یا توالت فرنگی، کمی از ماده تمیزکننده را روی آن ریخته و کمی صبر کنید. سپس با کمک فرچه توالت شوی همه قسمت‌ها را به خوبی تمیز کرده و آب‌کشی نمایید. قسمت‌های بیرونی توالت فرنگی را نیز می‌توانید با اسپری تمیزکننده پوشانده و بعد با دستمال خشک و تمیز پاک کنید. فرچه مورد استفاده را بعد از تمام شدن کار، ضدعفونی کرده و در هوای آزاد خشک کنید. درباره تعویض درب توالت فرنگی بخوانید.

8. نحوه تمیز کردن سرامیک سرویس بهداشتی

سرامیک‌های کف سرویس‌های بهداشتی، در معرض رطوبت و آلودگی‌های زیادی هستند. برای اطمینان از تمیزشدن آن‌ها، شوینده و یا سفیدکننده را روی کف سرویس که قبلا خیس کرده‌اید ریخته، و با فرچه و یا طی، شروع به تمیزکاری کنید. برای اثر بهتر چند دقیقه صبر کنید و پس از آن کف را آب‌کشی و خشک کنید.

9. ضد عفونی فضاهای خاص

پس از انجام همه این کارها باید جاهایی که فکر می‌کنید نیاز به ضدعفونی دارند مانند دستگیره در، شیر آب و یا دکمه سیفون را با محلول ضدعفونی و یا وایتکس، تمیز کنید. همه جا را خشک کنید، در سطل تمیز شده، کیسه پلاستیک جایگزین کنید؛ محفظه را از مایع دستشویی پر کنید و دستمال توالت و حوله‌های تمیز را جایگزین نمایید.

تمیز کردن وان

دو ترفند خانگی تمیز کردن سرامیک سرویس بهداشتی

لکه‌های برجای مانده روی سرامیک سرویس بهداشتی، جلوه بسیار بدی داشته و گاهی‌اوقات پاک‌سازی آن‌ها نیز، نیازمند تلاشی مظاعف است. در نتیجه گاهی لازم است که از روش‌های دیگری برای نظافت آن‌ها استفاده کرد. احتمالا پیش از این استفاده از پودر یا سایر شوینده‌ها را برای تمیز کردن سرویس بهداشتی امتحان کرده‌اید؛ این فرمول برای بسیاری از لکه‌ها مناسب است؛ اما گاهی‌اوقات شوینده‌ها به تنهایی نمی‌توانند نتیجه‌بخش باشند. یا حتی ممکن است شوینده‌ها برای انواع چینی‌آلات بهداشتی مضر و آسیب‌زا باشند. این‌جاست که باید به سراغ روش‌های خانگی برای تمیزکردن سرامیک سرویس بهداشتی رفت. دو روش معرفی‌شده در زیر، جزو بهترین ترفندها برای این کار هستند:

1. نحوه تمیز کردن سرامیک سرویس بهداشتی با نوشابه

توصیه می‌کنیم که یک‌بار، به کمک نوشابه لکه‌های روی سرامیک سرویس بهداشتی را پاک‌سازی کرده و از نتیجه عالی آن شگفت‌زده شوید! برای تمیز کردن سرویس بهداشتی با نوشابه کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا یک بطری نوشابه (به ویژه نوشابه سیاه) را روی تمام سطح سرامیک ریخته و اجازه دهید که به تمام سطح سرایت کرده و جریان پیدا کند.
 • اجازه دهید نوشابه حدود یک ساعت روی سطح سرامیک باقی بماند. اسید موجود در نوشابه، باعث از بین رفتن عالی و بی‌نقص لکه‌ها خواهدشد. اگر لکه‎‌ها زیاد بودند، بهتر است زمانی بیش‌تر از یک ساعت را در نظر بگیرید.
 • به کمک انواع برس توالت شور سرامیک سرویس بهداشتی را به خوبی تمیز کنید.
 • مراحل شست‌وشو را با آب تکمیل کنید، و تمام سطح سرامیک را به خوبی بشویید؛ تا نوشابه و لکه‌ها به خوبی پاک شوند.

تمیز کردن توالت

2. نحوه تمیز کردن سرویس بهداشتی با سرکه و جوش شیرین

شما می‌توانید با مخلوط کردن 2 به 1، سرکه و جوش شیرین، در یک لیتر آب، تمام مراحل فوق را انجام دهید؛ یعنی اگر دو پیمانه سرکه درون یک لیتر آب می‌ریزید، یک پیمانه هم جوش شیرین به آن اضافه کنید. برای اثرگذاری این محلول، حدود یک ساعت زمان در نظر بگیرید.

  5 علت رسوب آب در لوله | چرا لوله اب رسوب می کند

کلام آخر

تمیز کردن سرویس بهداشتی بخش بسیارمهمی از خانه‌داری به‌حساب می‌آید که به‌طور مستقیم با سلامتی اعضای خانوده ارتباط دارد. اما توصیه می‌کنیم هنگام تمیز کردن حمام و دستشویی، به سلامتی خودتان نیز توجه کافی داشته‌باشید؛ و نکات ایمنی کار کردن با شوینده‌ها را جدی بگیرید. همیشه هنگام تمیزکاری، پنجره و یا در را باز گذاشته و یا دستگاه تهویه را روشن بگذارید. اگر کودک و یا حیوان خانگی دارید، از شوینده‌های طبیعی و کم‌ضررتر استفاده کنید. هیچ گاه شوینده‌های حاوی آمونیاک و سفیدکننده را با هم به کار نبرید و از ترکیب کردن شوینده‌های شیمیایی، خودداری کنید. شما از چه روش‌هایی برای تمیز کردن سرویس بهداشتی استفاده می‌کنید که اثرگذاری مناسبی داشته و در بالا به آن‌ها پرداخته ‌نشده‌باشد؟ این موارد را با ما و دیگر کاربران وبلاگ گلزارهوم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *